خانه / بورس و سهام / انتظار رشد در 4 صنعت بورسی

انتظار رشد در 4 صنعت بورسی

امید به بهبود شرایط اقتصادی و تغییر نگرش ها نسبت به پارامترهای مهم اقتصادی، همه و همه از عواملی است که نگاه به آینده بازار سرمایه را بسیار مثبت و خوشبینانه می کند و به نظر می رسد چهار صنعت بانکی، فلزی، پتروشیمی و خودرو در شرایط کنونی می تواند جای رشد مناسبی برای سرمایه گذاران داشته باشد.
بعد از سپری شدن رشد قابل توجه توسط شاخص کل بورس چند روز اخیر معاملات بازار بورس با شتاب کمتر و به عبارت بهتر متعادل تر پیگیری شده است.

 بورس نیوز، آنچه در این میان می تواند حائز اهمیت باشد، تشخیص چگونگی روند کوتاه مدت و یا میان مدت بازار سرمایه در آینده می باشد.

رییس هیأت مدیره شرکت کارگزاری آثل در گفتگو با خبرنگار ما عنوان کرد: به نظر می رسد بعد از پشت سر گذاشتن یک رشد بسیار مناسب توسط شاخص، ورود قیمت ها به فاز استراحت امری طبیعی و منطقی است.

ابوالقاسم آقادوست ادامه داد: روند کنونی قیمت ها بیش از آن که نمایانگر فاز اصلاحی باشد، نشان دهنده استراحت قیمت هاست. به گونه ای که به نظر می رسد پس از طی یک بازه زمانی کوتاه و با حضور برخی از محرک ها بار دیگر شاهد رشد قیمت ها در بورس خواهیم بود.

وی در خصوص دلایل ورود روند حرکتی بسیاری از صنایع در فاز استراحت طی روزهای گذشته عنوان کرد: تغییر و تحولات سیاسی و احتمال تغییر نگرش ها در مسائل کلان کشور بخشی از سرمایه گذاران که با نگاه کوتاه مدت تری به سرمایه گذاری می پردازند را به سمت عرضه سهام سوق می دهد و آنها را تا زمان مشخص شدن وضعیت کلی برنامه های دولت جدید اندکی دست نگه داشته تا پس از آن با اطمینان بیشتری اقدام به انتخاب صنایع پربازده کنند.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: البته در این میان آنچه حائز اهمیت است عدم کاهش حجم معاملات بازار بورس بوده که خود نشان دهنده حضور نقدینگی فراوان در این حوزه است.

آقادوست در بیان بهترین محرک ها برای شروع حرکت صعودی قیمت ها در بازار سرمایه گفت: یکی از مهمترین عواملی که می تواند به عنوان محرک خوبی برای رشد قیمت ها در بورس مطرح شود، مشخص شدن نگاه مجلس به کابینه پیشنهادی دولت جدید است. چراکه در میان وزرای پیشنهادی، انتخاب وزیر نفت و وزیر اقتصاد می تواند تأثیر بسزایی بر بازار سرمایه داشته باشد. حال آنکه برنامه های عنوان شده از سوی وزیر اقتصاد پیرامون بازار سرمایه نیز در زمره مواردی است که امیدها به بهبود شرایط را بیش از پیش زنده می کند.

وی ادامه داد: در کنار عوامل مطرح شده، اتمام ماه مبارک رمضان و برگشت برخی از صنایع به فعالیت عادی خود می تواند آثار روانی مثبتی بر سرمایه گذاران داشته و خود به عنوان محرک دیگری بر آغاز حرکت دوباره بورس مطرح شود.

با جمع بندی دلایل مطرح شده به نظر می رسد در کمتر از 10 روز آینده شاهد شروع دوباره حرکت صعودی قیمت ها خواهیم بود.

رییس هیأت مدیره کارگزاری آثل با اشاره به پتانسیل رشد بسیار مناسب شاخص کل در بلندمدت بیان کرد: کاهش ارزش پول ملی و افزایش ارزش جایگزینی بسیاری از صنایع نسبت به ارزش های بازاری آنها و همچنین امید به بهبود شرایط اقتصادی و تغییر نگرش ها نسبت به پارامترهای مهم اقتصادی، همه و همه از عواملی است که نگاه به آینده بازار سرمایه را بسیار مثبت و خوشبینانه می کند. مگر آنکه در این بین اتفاق بنیادی خاص و یا شرایطی خارج از پیش بینی رخ دهد.

آقادوست در بیان صنایعی که از پتانسیل رشد خوبی در شرایط فعلی برخوردارند، گفت: با توجه به بسته بودن نماد شرکت های فعال در صنعت پالایشی و عدم توانایی در اظهار نظر پیرامون گزارش های آنها، به نظر می رسد چهار صنعت بانکی، فلزی، پتروشیمی و خودرو در شرایط کنونی می تواند جای رشد مناسبی برای سرمایه گذاران داشته باشد.

وی ادامه داد: صنعت بانکی در زمره صنایعی است که طی سال های اخیر رشد چندانی نداشته و اکنون با توجه به تغییر و تحولات پیش روی اقتصاد کشور در میان صنایعی قرار گرفته که بسیار سریع تر از صنایع دیگر قابلیت بهبود وضعیت را خواهد داشت. از همین رو به نظر می رسد نگاه فعالان بازار سرمایه و استقبال از سهام شرکت های فعال در این گروه نیز طبیعی و مطابق با برآوردهای دقیقی باشد.

این مقام مسئول پیرامون صنعت فلزات اساسی نیز عنوان کرد: شرکت های فعال در گروه فلزات اساسی هم در میان شرکت هایی طبقه بندی می شوند که از وضعیت بنیادی و توانایی رشد سودآوری مناسبی در آینده برخوردار هستند. مضاف برآنکه در صورت برطرف شدن تدریجی موانع موجود بر سر راه صادرات آنها می توان امید بیشتری به وضعیت آنها داشت.

وی در ادامه با اشاره به صنعت پتروشیمی گفت: در حال حاضر صنعت پتروشیمی با وجود پتانسیل های مناسبی که دارا است، به دلیل ابهامات موجود در خصوص نرخ خوراک شرکت های فعال در آن حرکت پرقدرتی را تجربه نمی کند؛ اما به طور قطع با تعیین تکلیف شدن بحث خوراک این شرکت ها سودآوری و همچنین قیمت سهام آنها به سمت ارزش واقعی خود حرکت خواهند کرد.

رییس هیأت مدیره شرکت کارگزاری آثل در خاتمه با اشاره به صنعت خودرو در زمره یکی دیگر از صنایع مطرح و قابل رشد گفت: در خصوص صنعت خودرو شاید در نگاه اول این موضوع به ذهن برسد که رشد قیمتی اخیر سهام این شرکت ها در مقایسه با وضعیت فاندامنتال آنها اندکی بیشتر بوده، اما آنچه اقبال سرمایه گذاران به خصوص سرمایه گذاران نهادی و با دید بلندمدت را به سمت این گروه سوق می دهد توانایی بهبود شرایط و وضعیت آینده آنها در دولت جدید است؛ حال آنکه سهام شرکت های خودرویی طی سال های اخیر نیز از رشد چندانی برخوردار نبودند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*