خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۲۵ بهمن ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۲۵ بهمن ۹۳

شاخص کل بورس ۹۱ واحد صعود کرد و به رقم ۶۴,۹۳۲ واحد رسید . که نمادهای شخارک با ۲۱ واحد ، رمپنا با ۱۷ واحد و وصندوق با ۱۳ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۰۰,۵ میلیارد تومان رسید که نماد خبهمن با ۸,۷ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ۳ واحد صعود کرد و به رقم ۷۴۲ واحد رسید . نمادهای پترول ، زاگرس و وگردش  بیشترین تاثیر مثبت  را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۵۱,۲ میلیارد تومان رسید که نماد ثتران با ۲,۲ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

فلزات اساسی، دلار و سکه

 

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان افزایش یافت ، بر این اساس مس به قیمت ۵۷۳۱ دلار ، آلومنیوم ۱۸۳۱ دلار ، روی ۲۱۵۲ دلار و سرب ۱۸۳۴ دلار برای هر تن معامله شدند . دلار امروز در محدوده ۳۴۳۴ تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت ۹۹۱ هزار تومان رسید.

مهمترین اخبار سیاسی

 

روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» در گزارشی ادعا کرد که تهران به نامه چندی قبل دولت آمریکا پاسخ داده است . روزنامه وال‌استریت‌ژورنال جمعه‌شب با انتشار گزارشی مدعی پاسخ ایران به نامه‌ای شد که دولت آمریکا چندی قبل به تهران فرستاده بود . آنطور که رسانه‌ها گزارش داده‌اند، باراک اوباما در نامه‌ای که در ماه اکتبر به رهبر ایران ارسال کرده، خواستار کمک ایران در مبارزه با داعش در منطقه شده است . وال‌استریت‌ژورنال در گزارش خود نوشته است که ایران در هفته‌های اخیر به این نامه پاسخ داده، اما در این نامه «محترمانه» تعهدی را برای همکاری با واشنگتن در مبارزه با داعش، نپذیرفته است . این روزنامه خبر خود را از یک دیپلمات ایرانی که در گزارش به نامش اشاره‌ای نشده، منتشر کرده است. با این حال هیچ‌ مقام رسمی تاکنون این خبر را تائید نکرده است .

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای ضد تروریستی، هرگونه کمک‌رسانی به گروه‌های تروریستی القاعده، داعش و جبهه النصره را ممنوع کردند .

 

مهمترین اخبار اقتصادی

 

عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به افزایش ذخیره سازی بنزین در انبارهای نفت کشور، اعلام کرد: هم اکنون حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر بنزین در انبارهای نفت کشور ذخیره سازی شده است و هیچ گونه نگرانی بابت تامین بنزین در هفته‌های پایانی سال و ایام نوروز وجود ندارد .همزمان با افزایش سطح ذخیره سازی بنزین در انبارهای نفت استان های مختلف کشور این روزها احتمال اختصاص سهمیه ویژه بنزین نوروزی در بین خودروسواران قوت گرفته است موضوعی که مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی آن را رد می کنند .سید ناصر سجادی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌‌های نفتی هم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه هم اکنون بنزین مصرفی برای این ایام در کل کشور تامین و ذخیره سازی شده است درباره اختصاص سهمیه ویژه بنزین نوروزی به مردم، گفت: اختصاص سهمیه ویژه‌ای برای ایام نوروز توسط دولت بعید است ضمن آنکه بنزین صرفا به صورت دو نرخی ۷۰۰ و ۱۰۰۰ تومان در ایام نوروز عرضه خواهد شد .از این رو پیش بینی می شود برای نوروز سال ۱۳۹۴ صرفا در روز پایانی سال سهمیه های بنزین ۶۰ لیتر با قیمت ۷۰۰ تومان به کارت هوشمند سوخت خودروهای شخصی واریز شود .از سوی دیگر بیژن زنگنه وزیر نفت اخیرا در گفتگو با مهر با رد برنامه‌های دولت به منظور افزایش قیمت بنزین در سال ۹۴ گفته است: فعلا برنامه ای برای گرانی بهای بنزین نداریم.

 

در حوزه بانکی نیز، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های بانک مرکزی افزایش نقدی سرمایه بانک‌های دولتی به‌ویژه بانک‌های تخصصی است، گفت: یکی از پیشنهادات هفتگی ما به مسئولان افزایش سرمایه نقدی بانک‌های دولتی است. وی با بیان اینکه سرمایه بانک‌ها باید به صورت نقدی افزایش یابد و روش‌هایی مثل واگذاری بنگاه به بانک و تجدید ارزیابی دارایی‌ها کارآمد نیست، اظهارداشت: یکی از برنامه‌های ما در بانک مرکزی افزایش نقدی سرمایه بانک‌هاست زیرا با توجه به بزرگ شدن حجم اقتصاد، قطعا سرمایه بانک‌ها هم باید افزایش یابد.

 

 

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

 

در گروه خودرویی، خمهر درگزارش اولین پیش بینی خود سود هر سهم منتهی به ۹۴/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۱۵۴ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با کاهش ۲۹ درصدی همراه بوده است فروش خالص و درآمد ارایه خدمات مبلغ ۴۷۳ میلیارد تومان گزارش شده است همچنین سود عملیاتی شرکت با افزایش ۱۳ درصدی نسبت به سال مالی قبل مبلغ ۲۱ میلیارد تومان گزارش شده است . معاملات این نماد به ۳ درصد منفی هم رسید.

خکاوه که در همان دقایق اولیه بازار به صف خرید رسید، پس از معامله ۵۳ میلیون سهم در آستانه صف فروش به کار خود پایان داد. این نماد در خصوص درج خبر در سایت پاسارگاد تحلیل بابت تجدید ارزیابی دارایی های شرکت اعلام نموده است که زمین شرکت در تاریخ ۸۹/۰۶/۲۷ با قیمت روز به مبلغ ۷۲۲,۵ میلیارد ریال خریداری گردیده است و با توجه به رکود چندین ساله در معاملات املاک و مسکن و افت قیمت ، مازاد تجدید ارزیابی املاک متصور نمی باشد . ضمنا شرکت در خصوص بودجه ۹۴ اعلام نموده است که بودجه پس از تصویب سهامداران اصلی در مهلت قانونی منتشر خواهد شد .  خبهمن نیز حجم معامله ۴۲ میلیونی جزو برترین نمادهای مثبت تاثیر گذار بر شاخص امروز بود پس از عرضه صف خود مجددا صف خرید شد. ۱۷ میلیون عرضه های این نماد توسط حقوقی ها انجام شد. خودرو امروز نیز  در رنج های مثبت روند معاملات خوبی داشت.

در اخبار این گروه، معاون امور گمرکی گمرک ایران از تصمیم گیری کمیسیون ماده یک برای بازنگری در تعرفه های وارداتی خبر داد و گفت: بنظر می‌آید تصمیم گیری درباره تعرفه های وارداتی تا ۱۵ اسفند ماه نهایی شود.

در گروه سرمایه گذاریها ،  وبهمن در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را با توجه به سرمایه ۲۴۲ میلیارد تومانی و بر اساس عملکرد ۱۲ ماهه واقعی مبلغ ۴۲۶ ریال اعلام نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با کاهش ۱۳ درصدی اعلام شده است . سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت مبلغ ۹۰ میلیارد تومان گزارش شده است ضمنا سود عملیاتی شرکت نیز با کاهش ۸ درصدی مبلغ ۱۰۲ میلیارد تومان گزارش شده است .

وخارزم با ۲۰٫۵ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات این گروه را داشت.

در گروه پالایشگاهی، به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، پالایشگاه نفت هرمز  قرار بود در ۱۰ کیلومتری بندر عباس و با ظرفیت پالایش ٣٠٠ هزار بشکه نفت خام فوق سنگین (۲۰۰ هزار بشکه از میدان‌های نفتی سروش و نوروز، ۷۰ هزار بشکه نفت سنگین صادراتی و ۳۰هزار بشکه از میدان نفتی فروزان) ساخته شود .با اجرای این طرح ۴٫۲ میلیارد یورویی، به تولید بنزین و گازوئیل کشور به ترتیب ۱۵ و ۳۲ میلیون لیتر افزوده خواهد شد. علاوه بر این ال.پی.جی، پروپیلن، سوخت جت، گوگرد و کُک سایر محصولات پالایشگاه هرمز خواهد بود. فرآورده‌های نفتی این طرح بر اساس استاندارد یورو۵ تولید خواهد شد .علیرغم اینکه تاکنون برای ساخت پالایشگاه هرمز حدود ۱۶۰ میلیارد تومان هزینه شده است اما طبق اعلام  استاندار هرمزگان، ساخت پالایشگاه نفت فوق سنگین هرمز به منطقه جاسک منتقل شد .از سوی دیگر طبق برنامه قرار بود برخی از تأسیسات مورد نیاز این واحد پالایشی برای کاهش هزینه‌ها با پالایشگاه ستاره خلیج فارس مشترک باشد.

معاملات امروز ونفت که با صف خرید آغاز شد با عرضه های سنگین حقوقی ها همراه بود، حجم معامله این نماد به ۱۸ میلیون سهم رسید که ۱۰ میلیون آن توسط حقوقی ها عرضه شد. در پایان معاملات، این نماد در قیمت ۳۱۳۹ پرتقاضاترین نماد بازار شد.

در گروه معدنی  مدیرعامل بانک سپه، بزرگترین سرمایه گذاری صنعت سنگ آهن در کشور، در مصاحبه ای با خبرنگاران گفت: پرداخت بهره مالکانه ۲۵ یا ۳۰ درصدی تهدیدی پیش روی سنگ آهنی هاست که در نهایت تحقق اهداف شرکت های چادرملو و گل گهر را دست نیافتنی خواهدکرد. وی در ادامه افزود: بانک سپه قصد واگذاری برخی شرکت های خود از جمله سرمایه گذاری امید،گل گهر و چادرملو را مطابق شرایط و مقتضیات بازار سرمایه دارد، اما دریافت بهره مالکانه سنگین از این شرکت ها هیچ ارتباطی به برنامه بانک سپه از خروج از بنگاهداری ندارد، چرا که بیشتر سهامداران شرکت های مزبور بیش از ۱۰۰ هزار نفر از بازنشستگان صنعت فولاد و صندوق بازنشستگی کارکنان بانک ها و همچنین دارندگان سهام عدالت هستند و باید از منافع آنان در این موضوع صیانت کرد.

در این گروه معاملات کنور و کگل با صف فروش و معدنی دماوند با صف خرید پایان یافت.

در گروه حمل و نقل،  اتحادیه اروپا، شرکت ملی نفتکش ایران، بزرگترین شرکت ترابری نفت در خاورمیانه، را که چند ماه دادگاه این اتحادیه تحریم آن را لغو کرده بود دوباره در فهرست تحریم های خود قرار داد. بدنبال این خبر، یک منبع آگاه در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت: هنوز این تحریم‌ها قطعی نشده و ممکن است منتفی شود. وی همچنین با اشاره به اینکه تحریم‌های قدیمی پس از رایزنی‌های حقوقی از سوی شرکت ملی نفتکش به طور کامل منتفی شد، اذعان داشت: ما از تحریم‌های قبل کاملا تبرئه شدیم بنابراین آنچه به گوش ما رسیده حاکی از آن است که بر اساس شکایت‌های صوری از سوی اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی به این شرکت تحمیل شده است که باید از هم اکنون به دنبال مراحل حقوقی رفع این تحریم‌ها باشیم.

معاملات حکشتی در بازه های منفی به ۱٫۸ میلیون سهم رسید و بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت. حپترو نیز در این گروه صف فروش بود. معاملات حفارس که در قیمت ۱۷۴۳ ریال با صف خرید آغاز شده بود پس از معامله ۱٫۲ میلیون سهم با صف خرید نیز پایان یافت.

در گروه سیمانی، حجم معاملات کم بود. تقریبا تمامی نمادهای این گروه در درصدهای منفی معامله شدند. معاملات سیدکو امروز نیز در محدوده صفر تابلو انجام شد.

در این گروه، رئیس هیات مدیره شرکت سیمان تهران درباره گزارش ۹ ماهه شرکت سیمان تهران که طبق آن سیمان تهران با افت تولید و سودآوری مواجه شده است، اظهار کرد: بخشی از این عملکرد مربوط به مازاد عرضه سیمانی است که در بازار وجود دارد. تمام محصول تولیدی شرکت سیمان تهران در بازار تهران عرضه می‌شود و بازار تهران نیز هدف بسیاری از کارخانه‌های سیمانی قرار گرفته است. وی دلیل دیگر این عملکرد را اینگونه اعلام کرد که سیمان تهران در این مدت تعمیراتی داشته است و چون این کارخانه قدیمی است به چنین بازسازی‌هایی نیاز دارد. البته امیدواریم با راه‌اندازی خط ۹ سیمان تهران این شرکت بتواند به تولید کیفی‌تری دست پیدا کند و میزان مصرف انرژی در آن نیز کاهش یابد.

 

سایر نمادها

 

لابسا در جدیدترین گزارش منتهب به ۹۳/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۵۸۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با کاهش ۳۴ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۳۲۴ ریال سود کنار بگذارد و ۵۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . فروش شرکت با کاهش ۷ درصدی مبلغ ۱۳۱ میلیارد تومان اعلام شده است . همچنین سود عملیاتی شرکت نیز نسبت به گزارش قبلی ۳۳ درصد کاهش یافته است .

لسرما در جدیدترین گزارش ۹ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۳۰۰ ریال اعلام نموده است که نسبت به پی شبینی قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است شرکت در ۹ ماهه خود توانست ۷۹ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۲۳۶ ریال سود کنار بگذارد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*