خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بور س/ یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بور س/ یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۳

شاخص کل بورس ۷ واحد سقوط کرد و به رقم ۶۴,۹۲۴ واحد رسید . که نمادهای همراه با ۲۲ واحد ، حکشتی با ۱۸واحد و پارسان با ۱۸ واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای وغدیر با ۴۲ واحد ، وصندوق با ۲۹ واحد و فملی با ۲۳ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۱۳ میلیارد تومان رسید که نماد خبهمن با ۷,۸ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ۲ واحد سقوط کرد و به رقم ۷۴۰ واحد رسید .نمادهای پترول ، جم و ذوب  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۲۴۰,۵ میلیارد تومان رسید که نماد سمگا با ۲,۴ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی بدون نوسان همراه بودند ، بر این اساس مس به قیمت ۵۷۳۱ دلار ، آلومنیوم ۱۸۳۱ دلار ، روی ۲۱۵۲ دلار و سرب ۱۸۳۴ دلار برای هر تن معامله شدند . دلار امروز در محدوده ۳۴۳۲ تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت ۹۹۰ هزار تومان رسید.

مهمترین اخبار سیاسی

پایگاه خبری المانیتور روز گذشته به نقل از منابع آگاه مدعی شده که آمریکا با توجه به پیشرفت صورت‌گرفته در مذاکرات مونیخ، بیش از پیش نسبت به حصول توافق هسته‌ای، خوش‌بین است. المانیتور در این رابطه نوشته است: «کارشناسانی که توسط دولت (آمریکا) در جریان (روند مذاکرات) قرار گرفته‌اند، می‌گویند در پی پیشرفت محسوسی که در گفت‌وگوهای اخیر صورت گرفت، دولت ایالات متحده به این جمع‌بندی رسیده است که در روزهای اخیر شانس حصول توافق هسته‌ای با ایران افزایش یافته است .

وزیر امور راهبردی رژیم صهیونیستی توافق احتمالی هسته‌ای میان ایران و غرب را «بد» توصیف کرد و گفت که مدت‌زمان این توافق به جای ۱۰ سال، باید ده‌ها ساله باشد. “یووال اشتاینیتز” که بتازگی از سفر بروکسل و دیدار با مقامات و دیپلمات‌های مختلف غربی بازگشته است، می‌گوید که غربی‌ها در حال امتیازدهی به ایران در موضوع توافق هسته‌ای هستند.

 در خبری شنیدیم جوزف سیریچونه رئیس صندوق پلاف شرز در خصوص توافق هسته‌ای با ایران، به المانیتور گفت که این مساله روشن است که یک توافق در دسترس است، توافقی که بسیاری از اختلافات، حل و فصل شده است .وی در ادامه تصریح کرد که اگر ما به توافقی برسیم که نزدیک به نظرات دولت آمریکا باشد، و من معتقدم که به این توافق دست خواهیم یافت، این یک توافق بسیار خوب خواهد بود. یک توافق که بسیاری از منتقدان را متعجب و راضی خواهد کرد .کارشناسان از اظهار نظرهای مقام‌های دولت آمریکا این گونه استنباط کرده‌اند که پیشرفت در مذاکرات ایران و آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ، حاصل شده است. چشم انداز مثبت در خوشبینی دولت آمریکا بر سر یک توافق نشان می‌دهد که پیشرفت وجود داشته است و احتمالا یک موفقیت بر سر مساله ظرفیت غنی سازی و سایر عوامل، حاصل شده است.

همچنین به گزارش فارس به نقل از هاآرتص، گزارش طبقه بندی شده وزارت خارجه اسرائیل می‌گوید که توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ تا ماه مارس کاملا غیرمحتمل است .بخش اطلاعاتی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در گزارشی محرمانه اعلام کرد که رسیدن به توافق بین ایران و گروه ۵+۱ تا ماه مارس بسیار بعید است.

بررسی کلیات لایحه بودجه ۹۴ کل کشور ، که در کیسیون تلفیق به تصویب رسیده از امروز با حضور نمایندگان در صحن مجلس آغاز شد.

مهمترین اخبار اقتصادی

کاهش مجدد شمار دکلهای حفاری نفت در آمریکا یکی از مهمترین خبرهای اقتصادی امروز بود. به گزارش خبرگزاری رویترز، شمار دکلهای حفاری در آمریکا هفته گذشته با کاهش ٨۴ عددی به یکهزار و ۵۶ دکل رسید که پایینترین سطح از سال ٢٠١١ میلادی و نشانگر فشار افت قیمتهای نفت بر تولیدکنندگان است، این کاهش شمار دکلها در دهمین هفته پیاپی، دومین افت هفتگی ثبت شده در این گزارشها به شمار می‌رود  براساس این گزارش، به دلیل عرضه بیش از حد نفت در بازارهای جهانی و افت تقاضای این محصول، قیمتهای نفت خام آمریکا از ماه ژوئن سال گذشته تا اواخر ژانویه ٢٠١۵ میلادی حدود ۶٠ درصد کاهش یافت و سبب شد که شرکتهای نفتی مانند آپاچی و آنادارکو پترولیوم هزینه های خود را پایین بیاورند .   با این حال، در پی پیش‌بینیهایی مبنی بر کاهش شمار دکلهای حفاری که در نهایت به افت تولید نفت آمریکا و کاهش عرضه این محصول انجامید، قیمتهای نفت از اواخر ماه ژانویه با افزایش ١۵درصدی همراه بوده است . در دیگر خبرهای حوزه نفتی، شرکت نفت لیبی خواستار اقدام وزارت دفاع این کشور برای حفاظت از تاسیسات نفتی شد و هشدار داد که با بروز درگیریهای بیشتر، تولید نفت لیبی را متوقف می کند . این شرکت با انتشار بیانیه ای در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرد: در صورت ادامه این حوادث، شرکت ملی نفت لیبی با کمال تاسف مجبور خواهد بود همه فعالیتهای میدانهای نفتی کشور را متوقف کند تا از این راه بتواند از جان کارکنان خود محافظت کند . خبر دیگر اینکه، ایران با تخفیف به مشتریان نفتی به دنبال افزایش سهم خود در بازارهای جهانی است؛ ایران در نظر دارد تا با کاهش قیمت نفت در آسیا ضمن رقابت با عربستان سهم خود را در بازارهای جهانی افزایش دهد. همچنین خبرگزاری بلومبرگ به نقل از یک منبع آگاه نوشته بود شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده است ایران نفت خود را با تخفیف ۲ دلار و ۱۰ سنت به مشتریان خود به فروش می‌رساند که این رقم از ماه مارس سال ۲۰۰۰ کمترین رقم است.

تعیین سقف زمانی برای وصول چک‌های رمزدار یکی از تازه‌ترین سیاست‌های بانکی است که بانک مرکزی در راستای اجرای چکاوک به بانکداران ابلاغ کرده است .به گزارش تسنیم، در این طرح که بدون اطلاع رسانی انجام شده، بانک مرکزی به بانک‌ها اعلام کرده است که از این پس چک‌های رمزدار را می توانند تا ساعت ۱۳ هر روز کاری وصول کنند و در صورتی که دارنده چک رمزدار دیرتر از زمان تعیین شده به شعبه مراجعه کند باید برای وصول یک روز منتظر بماند

 

دولت ژاپن ، یک میلیون دلار برای احیای دریاچه ارومیه به برنامه توسعه ملل متحد اهدا کرد .سرپرست حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی با اعلام این خبر گفت : این کمک مالی به عنوان برنامه ای جدید به طرح حفاظت از تالاب های ایران افزوده شد ؛ این طرح با همکاری برنامه توسعه ملل متحد و سازمان حفاظت محیط زیست ایران در حال اجرا است . اضافه گردید.

 در خبری دیگر داشتیم رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور از اصلاح معافیت‌های مالیاتی خبرداد و گفت: در قانون مالیات‌ها، معافیت‌ها نظام مند و هدفمند می‌شود .علی عسکری در گفتگو با مهر از برنامه سازمان مالیاتی برای اصلاح معافیت های مالیاتی خبرداد و گفت: بر این اساس قرار است معافیت مالیاتی برخی شرکت ها اصلاح شود که این اصلاح در قانون مالیات ها انجام خواهد شد .معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با ذکر این مطلب که در قانون مالیات ها، معافیت ها نظام مند و هدفمند می شود، افزود: در این قانون، معافیت بسیاری از شرکت ها، مشمول مالیات خواهد شد .

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه انفورماتیک ، افرا و رکیش معاملات منفی را پشت سر گذاشتند در حالیکه سایر نمادهای گروه با افزایش قیمتی همراه بودند. رکیش به قیمت ۳۲۵۰ ریال و مداران به قیمت ۱۷۹۰ ریال رسیدند.

رتاپ  در جدیدترین گزارش ۹۳ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۵۰۹ اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با کاهش ۲۱ درصدی همراه بوده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۳۴۱ ریال سود کنار بگذارد و ۶۷ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. شرکت در خصوص این تعدیل توضیحات زیر را ارائه نموده است :

۱ به استناد متمم توافقنامه مورخ ۱۵/۱۰/۱۳۹۳ فی مابین با شرکت شاپرک و نامه شماره ۲۴۱۶/ص/۹۳ شرکت شاپرک پرداخت کارمزد پذیرندگی۱% تا سقف ۲٫۰۰۰ ریال به ازاء هر تراکنش خرید شش ماهه دوم سال تا اطلاع ثانوی وجود نخواهد داشت لذا کارمزد مذکور برای شش ماهه دوم سال ۱۳۹۳ معادل صفر ریال در نظر گرفته شد. بدیهی است در صورت تغییر تفاهمات فی مابین اطلاع رسانی از طریق آن سازمان جهت اطلاع سهامداران بعمل خواهد آمد .

۲ کاهش درآمد حاصل از فروش کالا و ارائه خدمات به مبلغ ۴۳۶٫۷۰۷ میلیون ریال معادل ۹% عمدتاً به دلیل حذف کارمزد پذیرندگی شش ماهه دوم سال ۱۳۹۳و کاهش به مبلغ ۴۵۲٫۳۷۰ میلیون ریال معادل ۴۰% می باشد .

۳ کاهش قیمت تمام شده کالای فروش رفته و ارائه خدمات به مبلغ ۹۹٫۵۰۲ میلیون ریال معادل ۳% عمدتاً به دلایل ذیل می باشد :

– کاهش هزینه نمایندگیها معادل ۵۴٫۹۷۰ میلیون ریال معادل ۱۵% عمدتاً به دلیل حذف یک دوره بازرسی دستگاه های کارتخوان می باشد .

-کاهش اقلام مصرفی پذیرندگان معادل ۱۲٫۷۸۳ میلیون ریال معادل ۱۴% به دلیل پیش بینی کاهش ۱% تراکنش ها و همچنین  پیش بینی کاهش مصرف رول با توجه به رفتار مصرف سه ماهه سوم می باشد .

– کاهش قیمت تمام شده شارژ تلفن همراه معادل ۷٫۴۷۳ میلیون ریال، ابزار و لوازم فنی معادل ۴٫۴۶۵ میلیون ریال معادل ۱۴% و هزینه پرسنلی معادل ۵٫۷۸۷ میلیون ریال معادل ۳% با توجه به روند سه ماهه سوم سال و پیش بینی سه ماهه چهارم صورت گرفته است .

۴ کاهش هزینه های عمومی اداری و تشکیلاتی معادل ۳۰٫۶۰۱ میلیون ریال معادل ۲۱% عمدتاً به دلیل پیش بینی کاهش هزینه تبلیغات معادل ۱۸٫۵۳۴ میلیون ریال معادل ۳۲% در سه ماهه چهارم سال  می باشد .

۵ کاهش درآمد حاصل از سرمایه گذاریها معادل ۲۷٫۳۶۴ میلیون ریال معادل ۱۰% عمدتاً به دلیل ذیل می باشد :

کاهش سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکتها به مبلغ ۳۵٫۰۷۸ میلیون ریال معادل ۱۵% عمدتاً به دلیل کاهش سهم از سود شرکت لیزینگ پارسیان معادل ۱۳٫۹۷۲ میلیون ریال معادل ۱۴% و شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش معادل ۱۱٫۵۷۳ میلیون ریال معادل ۱۹% به دلیل تغییر سال مالی می باشد

۶- سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکتها ، سود حاصل از فروش سرمایه گذاریها و درآمد حاصل از افزایش سرمایه گذاریها مربوط به درآمدهای عملیاتی شرکت می باشد که با توجه به طبقه بندی ارائه شده در درآمد حاصل از سرمایه گذاریها افشاء شده است.

در گروه خودرویی و ساخت قطعات ، معاملاتی به نسبت کم حجم تری را نسبت به روزهای گذشته شاهد بودیم . خودرو با افزایشی اندک به قیمت ۲۷۳۶ رسال رسید و نمادهایی نظیر خریخت ، خموتور، خزر و خعتبار در سقف قیمیتی معامله شدند.

خوساز  در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۴/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۵ ریال پیش بینی نموده اند که نسبت به سال مالی مشابه قبل با کاهش ۸۶ درصدی اعلام شده است فروش خالص و درآمد ارایه خدمات با کاهش ۱۶ درصدی مبلغ ۲۵۷ میلیارد تومان و سود عملیاتی نیز با کاهش ۶۳ درصدی مبلغ ۵۹۹ میلیاون تومان گزارش شده است .

دبیر انجمن خودروسازان ایران ، احمد نعمت بخش  با ابراز بی اطلاعی از ارائه پیشنهاد افزایش قیمت شرکتهای خودروساز به شورای رقابت اظهار داشت : از ارائه پیشنهاد افزایش قیمت خودرو توسط شرکتهای خودروساز به شورای رقابت اطلاعی ندارم .وی تصریح کرد : هر چند شورای رقابت باید هر سه ماه تورم بخشی سه ماهه را در فرمول قیمت گذاری خودروها اعمال نماید اما متاسفانه تاکنون این مساله توسط شورای رقابت مورد توجه قرار نگرفته است

رئیس اداره بازرگانی و فروش سایپا ، آقای محمد رضا عباسی گفت: تولید خودروی ساینا بعنوان یک خودروی ارزان قیمت از نیمه اول سال آینده آغاز می شود .که هنوز قیمت گذاری نهایی درباره خودرو ساینا نشده است

به گزارش ایکوپرس گروه صنعتی ایران خودرو در نمایشگاه اختصاصی ایران در بغداد با هدف توسعه سهم بازار در این کشور حضور فعالی خواهد داشت .این گروه صنعتی در نمایشگاه بغداد محصولاتی از جمله سمند سورن و رانا را در معرض دید عموم قرار می دهد.همچنین شرکت ایران خودرو دیزل با دو محصول کامیون آریا و مینی بوس آرین در این نمایشگاه حضور خواهد داشت.

 

در گروه فولادی ، اکثر نمادها منفی معامله شدند و فقط فولای در سقف قیمتی مورد معامله قرار گرفت. فولاد به قیمت ۱۹۹۶ ریال، فملی به ۱۷۸۳ ریال و ذوب به قیمت ۱۶۹۰ ریال رسید.

امکان عرضه خرد محصولات فولادی در بورس کالای ایران به اشخاص حقیقی و حقوقی که در نشست مشترک مسوولان سازمان بورس و اوراق بهادار با مدیران عامل شرکت های بزرگ فولادی ذوب آهن، فولاد مبارکه و فولاد آلیاژی مقرر شد، خبر خوبی بود که بیش از همه شاید رئیس اتحادیه کشوری آهن و فولاد را خوشحال کرد . بنابراین با تصمیم جدیدی که در این خصوص گرفته شده از این پس علاوه بر انجام معاملات شفاف و قانونمند فولاد در فضای رسمی مبادلات بورس کالاکه برای اشخاص حقیقی هم فراهم شده، آن طور که یک مقام مسوول شرکت فولاد خوزستان عنوان کرده است این امر کمک می کند تا خریداران خرد فولاد دیگر مجبور به خرید این محصولات از طریق واردات یا اشخاص حقوقی نباشند، ضمن اینکه برای کارخانه های فولاد نیز این فرصت فراهم می شود که کالای بیشتری را تولید و به دست مصرف کننده برسانند . در جلسه مذکور همچنین تصویب شده است قیمت پایه عرضه محصولات فولادی در بورس کالابراساس میانگین قیمت معاملات در آخرین روز عرضه قبلی تعیین شود، به این ترتیب که ارائه محصول با قیمت اعلامی عرضه کننده در مرحله مظنه یابی (زرد)، متناسب با قیمت تقاضای ثبت شده انجام خواهد شد. مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران نیز  درخصوص این مصوبه گفت: مصوبات این جلسه می تواند علاوه بر ایجاد تعادل در بازار و کاستن از نگرانی های تولید کنندگان فولادی، از اختلال در عرضه و تقاضای این محصول بکاهد . 

فجر  در گزارش اصلاحیه خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود را مبلغ ۴۲۸ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۸ درصدی همراه بوده است شرکت در ۹ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۲۳۶ ریال سود کنار بگذارد و ۵۵ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . لازم به توضیح است که تعدیل پیش بینی سال ۹۳ به دلیل معافیت مالیاتی فروش صادراتی می باشد که پیش بینی  درآمد یا سود حاصل از فروشهای صادراتی به مبلغ  ۷٫۵۵۴ میلیون ازمجموع ۸۷٫۰۳۴ میلیون ریال کل پیش بینی  فروش صادراتی معاف می باشد.

ضمنا شرکت در گزارش اولین پیش بنی منتهی به ۹۴/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۹۰۵ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با افزایش ۱۱۱ درصدی اعلام شده است فروش خالص و درآمد ارایه خدمات مبلغ ۳۲۵ میلیارد تومان گزارش شده است همچنین سود عملیاتی شرکت با افزایش ۱۱۹ درصدی مبلغ ۴۸ میلیارد تومان اعلام شده است .

در گروه استخراج کانه های فلزی ، اکثر نمادهای این گروه نیز امروز با کاهش قیمت همرا بودند. کگل و کچاد در کف قیمتی مجاز خود معامله شدند . کروی نیز با کاهش قیمت به ۱۷۶۱ ریال رسید.

 در پی سخنان مدیر عامل بانک سپه در خصوص خروج این بانک از سهام شرکت های چادرملو، گل گهر و سرمایه گذاری امید به نظر می رسد فصل جدیدی از چالش ها و مشکلات برای شرکت های بزرگ فعال در صنعت سنگ آهن در بازار سرمایه آغاز شده است . براساس گزارش بورس نیوز، این تصمیم در حالی از سوی بانک سپه اتخاذ شده است که بنا بر گفته سیدکامل تقوی نژاد، به دلیل دریافت بهره مالکانه سنگین از معادن سنگ آهن، اجرای طرح های توسعه این صنعت با مخاطره مواجه شده و فعالیت در این بخش دیگر اقتصادی نیست. از همین رو آنچه که مسلم است با توجه به دریافت حق مالکانه دولت از این صنعت قطعاً نمی توان شاهد حضور بخش خصوصی فعال و واقعی در این بخش از صنعت باشیم و از آنجاییکه در شرایط فعلی هیچ دورنمایی از طرح های توسعه ای و تکمیل زنجیره تولید در شرکت های فعال در این صنعت مورد تصور نیست، احتمال به زیان نشستن برخی شرکت های فعال سنگ آهنی در آینده نیز وجود دارد که این موضوع بیش از پیش صنعت مذکور را با مخاطره رو به رو خواهد کرد. به عبارت ساده تر صاحب اول و آخر شرکت های سنگ آهنی در شرایط فعلی خود بانک سپه خواهد بود. در همین راستا سیدی مدیر مالی شرکت چادرملو در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز با اشاره به احتمال خروج بانک سپه از سهام شرکت های سنگ آهنی اظهار داشت: بر طبق مصوبه دولت بانک ها باید به جهت افزایش میزان نقدینگی و اختصاص آن به ارایه تسهیلات به متقاضیان از بنگاه داری خارج شده و تصدی خود را در شرکت داری کاهش دهند اما این موضوع شاید بیشتر مشمول بانک هایی باشد که در پرتفوی سرمایه گذاری های خود با شرکت های زیان ده و یا با بازدهی اندک مواجه می باشند در حالیکه بانک سپه به عنوان یک بانک دولتی توانسته از محل سودهای دریافتی از دو شرکت چادرملو و گل گهر با واسطه شرکت سرمایه گذاری امید به هدف اصلی دولت برای افزایش میزان نقدینگی بانک ها به جهت افزایش سرمایه و ارایه تسهیلات بیشتر دست یابد و تاکنون حضور بانک سپه در این صنعت نظر دولت را تأمین کرده است و خروج از این صنعت یعنی کوتاه شدن دست بانک مذکور از سود این شرکت ها. وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا سرمایه گذار بخش خصوصی حاضر به خرید سهام سه شرکت مذکور در شرایط فعلی خواهد بود؟ گفت: صنعت سنگ آهن در شرایطی که مشکل خود در بحث حق انتفاع را حل نماید می تواند یکی از صنایع سودآور و جذاب برای سرمایه گذاری بخش خصوصی گردد اما در شرایط فعلی که حاشیه سود این شرکت ها بنا به دلایلی همچون کاهش جهانی قیمت فروش محصولات، افزایش بهای تمام شده تولید محصول و از همه مهمتر دریافت حق مالکانه دولت کاهش پیدا کرده است، به نظر نمی رسد بخش خصوصی حاضر به خرید سهام این شرکت ها در حجم زیاد باشد مگر اینکه این اتفاق به صورت عرضه تدریجی و در غالب یک برنامه چند ساله دنبال شود.

در گروه پتروشیمی ، این گروه نیز با معاملات کم حجمی به کار خود پایان داد. فارس با صف فروش و تاپیکو با کاهش قیمتی همرا شدند .

شگل جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت گلتاش طی روز جاری رأس ساعت ۹:۰۰ در محل پژوهشکده صنعت نفت با حضور بیش از ۹۰ درصد سهامداران رسمیت یافت.

بر اساس گزارش بورس نیوز، مصوبات این مجمع عبارتست از:

۱- تقسیم ۱۶۰۰ ریال سود نقدی به ازای هر سهم

۲- انتخاب موسسه حسابرسی امجد تراز به عنوان بازرس اصلی و موسسه حسابرسی بهبود ارقام به عنوان بازرس علی البدل

۳- انتخاب روزنامه اطلاعات و نسل فردای اصفهان به عنوان روزنامه رسمی

 در گروه پالایشگاهی  ، شسپا ، شرانل و شنفت با کاهش قیمت همراه شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، مجوز ساخت پالایشگاه ۱۸۰ هزار بشکه‌ای نفت سنگین خوزستان به دلیل آسیب رسانی به برنامه های وزارت نفت تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است .شهاب الدین متاجی در تشریح دلایل لغو مجوز ساخت این پالایشگاه عظیم نفتی در وزارت نفت، گفت: مجوز تاسیس این شرکت در سال ١٣٨٧ صادر شد و براساس مجوز داده شده، خوراک پالایشگاه ١٨٠ هزار بشکه در روز و شامل نفت خام خوزه های غرب کارون همچون میدان نفتی آزادگان بوده است .مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش با بیان اینکه ٧۵ درصد سهام این شرکت به شرکت BCA تعلق داشت، تصریح کرد: این شرکت موظف بود که در مدت زمان حداکثر ١٢ ماه سرمایه گذار خود را معرفی کند که متاسفانه در سالهای گذشته اقدامی از سوی شرکت BCA در این زمینه انجام نشده است . این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه بر اساس طراحی های انجام شده، هزینه احداث این پالایشگاه بیش از ٣ میلیارد یورو برآورد شده که ٢۵ درصد آن باید از سوی پالایش و پخش پرداخت می شد، اظهار داشت: تمام هزینه های انجام شده تاکنون از سوی شرکت پالایش و پخش پرداخت و انجام شده است.

سایر نمادها

کحافظ  در جدیدترین گزارش ۹ ماهه خود سود هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۱۶۳ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با کاهش ۶ درصدی گزارش شده است شرکت در ۹ ماهه خود موفق شد ۷۴ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم ۱۲۱ ریال سود کنار بگذارد . همچنین شرکت اعلام نموده است تفاوت ناشی از درامد سرمایه گذاری در صورت های مالی و پیش بینی درامد هر سهم بر اساس عملکرد ۹ ماهه مبنی بر شناسایی سود و سرمایه گذاری مصوب شده توسط مجمع شرکت ها می باشد .

وصنعت سود هر سهم شرکت را بر اساس عملکرد واقعی ۱۲ ماهه منتهی به ۹۳/۰۹/۳۰ خود مبلغ ۶۲۷ ریال اعلام نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل ۴۶ درصد کاهش یافته است . سود حاصل از سرمایه گذاری با افزایش ۱۲۸ درصدی نسبت به سال ۹۲ مبلغ ۶۶ میلیارد تومان و همچنین سود عملیاتی شرکت نیز مبلغ ۹۳ میلیارد تومان گزارش شده است که نسبت به سال مالی قبل ۴۶ درصد کاهش یافته است .

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*