خانه / بورس و سهام / نگاهی به آخرین وضعیت “ثشرق”

نگاهی به آخرین وضعیت “ثشرق”

بازار مسکن در حالی از ماه های ابتدایی سال 92 شاهد افت قیمت ها بود که به نظر می رسد تغییر ترکیب دولت بسیاری از متقاضیان را بر آن داشت تا زمان روی کارآمدن دولت جدید و مشخص شدن رویکردها و سیاست های آن نسبت به مسائل سیاسی و اقتصادی و در پی آن تعیین چگونگی روند قیمت مسکن صبر پیشه کرده و به انتظار نشینند، که این امر بازار مسکن را در حال حاضر با رکود مواجه کرده است.

مدیر امور مالی شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: این در حالی است که قیمت نهاده های ساخت در پی کاهش نرخ ارز و عدم رشد با اهمیت قیمت آن در دوره مذکور، کاهش نیافته است .

علیرضا سیف زاده افزود: اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که میزان رشد قیمتی ایجاد شده طی سال گذشته در دو متغیر مهم و اثرگذار نهاده های ساخت و محصول با یکدیگر فاصله زیادی داشته، به طوریکه می توان گفت قیمت مواد و مصالح چند برابر بیشتر از بهای خرید مسکن افزایش یافته، از این رو نمی توان انتظار داشت که در حال حاضر ، آثار مثبت و با اهمیتی بر وضعیت سودآوری فعالان گروه ساختمانی طی عملکرد مالی سال جاری پدید آید .

وی در ارزیابی عملکرد 9 ماهه سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه 92 نیز گفت: از ابتدای سال مالی جاری تاکنون سود خالص 115 میلیارد ریالی از محل پیش فروش هفت پروژه در دست اجرا عاید شرکت شده که به طور کلی می توان گفت با توجه به پوشش 71 درصدی سود برآوردی طی دوره عملکرد مذکور، انتظار می رود پوشش کامل سود برآوردی تا پایان سال مالی صورت پذیرد .

این مقام مسئول در ارتباط با انعقاد قراردادهای جدید شرکت با اشاره به اینکه پروژه های متعددی از سوی شرکت در دست بررسی و سنجش میزان هزینه ها و سودآوری آنها است و اجرای آنها تنها در صورت دریافت مجوز از هیأت مدیره شرکت امکان پذیر است، اظهار داشت: همانطور که قبلاً نیز عنوان شد پروژه های مسعود، رواق، میدان مادر، بهارستان و سعادت از جمله پروژه های جدید “ثشرق” می باشند که برخی از این پروژه ها مرحله ابتدایی ساخت را سپری می کنند و بعضی دیگر در مرحله دریافت پروانه بهره برداری به سر می برند. علاوه بر این آثار مثبت ناشی از اجرای این پروژه ها در بودجه سال مالی آینده لحاظ می شود و هیچ اثر با اهمیتی بر سودآوری سال مالی جاری نخواهند داشت.

مدیر امور مالی شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق در ارتباط با رشد قیمتی سهام “ثشرق” طی هفته های اخیر بیان کرد: توصیه می شود افراد تنها به استناد صورت های مالی منتشر شده از سوی شرکت روی سامانه کدال دست به انتخاب برای ورود به یک سهم بزنند و بر اساس تحلیل های مناسب پیش روند.

سیف زاده با اشاره به وجود فاصله زیاد میان نسبت P/E صنعت و سهم “ثشرق” افزود: سود هر سهم سال جاری که قبلا از طریق سامانه کدال انتشار یافته، تغییری نداشته و بیان کننده عملکرد شرکت در سال جاری می باشد. علاوه بر این، شرکت بودجه سال مالی آتی خود را با در نظر گرفتن شرایط حاضر و برآورد سال آتی با تأکید بر انجام تعهدات از طریق سازمان بورس به اطلاع سهامداران خواهد رسانید .

وی در پایان پیرامون زمان ثبت افزایش سرمایه شرکت نیز گفت: شرکت متعهد شده که این برنامه را تا قبل از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت برساند و در حال حاضر نیز اقدامات لازم جهت فروش حق تقدم های استفاده نشده در حال پیگیری است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*