خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۳

شاخص کل بورس ۶۶ واحد صعود کرد و به رقم ۶۴,۹۹۳ واحد رسید . که نمادهای رمپنا با ۴۱ واحد ، وصندوق با ۲۳ واحد و خساپا با ۱۸ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای پارسان با ۱۸ واحد ، فملی با ۱۵ واحد و رتاپ با ۱۳ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۷۴ میلیارد تومان رسید که نماد ولساپا با ۱۱,۵ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ۲ واحد صعود کرد و به رقم ۷۴۲ واحد رسید .نمادهای پترول ، شپاس و بمپنا  بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۶۴,۲ میلیارد تومان رسید که نماد ولبهمن با ۴,۹میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی بدون نوسان همراه بودند ، بر این اساس مس به قیمت ۵۷۳۱ دلار ، آلومنیوم ۱۸۳۱ دلار ، روی ۲۱۵۲ دلار و سرب ۱۸۳۴ دلار برای هر تن معامله شدند . دلار امروز در محدوده ۳۴۲۷ تومان داد و ستد شد و سکه هم به قیمت ۹۹۰ هزار تومان رسید.

مهمترین اخبار سیاسی

سخنگوی وزارت امور خارجه مطلب روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال را که طی آن ادعا شده در چند هفته اخیر نامه ای از سوی مقام معظم رهبری به رئیس جمهوری امریکا نوشته شده است به شدت تکذیب کرد .به گزارش خبرگزاری مهر، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه مطلب روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال را که طی آن ادعا شده در چند هفته اخیر نامه ای از سوی مقام معظم رهبری به رئیس جمهوری امریکا نوشته شده است  به شدت تکذیب و آن را یک بازی رسانه ای غیر حرفه ای توصیف کرد

در حوزه داخلی نیز لازم به ذکر است معاون اول دولت احمدی نژاد، روز گذشته راهی زندان اوین شد . دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد: «حکم حبس رحیمی اجرا و نامبرده دیروز به زندان اوین معرفی شد.» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، با توجه به قطعیت حکم محکومیت محمدرضا رحیمی، معاون اول سابق رئیس‌جمهور دایر بر تحمل ۵ سال حبس، سرپرست اجرای احکام دادسرای کارکنان دولت دستور اجرای حکم حبس را از طریق نیروی انتظامی صادر کرد .


مهمترین اخبار اقتصادی

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک مقام ارشد آمریکا در امور انرژی روز یکشنبه گفت کشورش در بحث عرضه گاز طبیعی به اروپا به ایران امتیاز نداده است . «آموس هاچشتاین» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور انرژی در اظهاراتی در باکو گفت: مشارکت ایران در پروژه‌های گاز منطقه و در کریدور گاز جنوبی به غیر از سهامی که این کشور در توسعه میدان گازی «شاه‌دنیز» دارد، امکان‌پذیر نیست

 

 

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

 

 

در گروه ساختمانی ، شاهد معاملات متعادل در اکثر نمادها بودیم ، ثنوسا با ۸ و ثشاهد با ۵ میلیون بیشترین حجم معامله را به خود اختصاص دادند.

معاون اقتصادی بانک مرکزی در جلسه اتاق فکر وزارت راه‌وشهرسازی، از دومینوی «خطا» در بازار مسکن پرده برداشت و درباره آنچه در اواسط دهه۸۰ منجر به ممنوعیت پرداخت تسهیلات خرید شد، گفت: آن زمان، غفلت از عدم تعادل شاخص‌های کلان اقتصادی همچون رشد شدید نقدینگی، باعث انتساب اشتباه «جهش قیمت مسکن » به «وام» شد. همزمانی افزایش وام خرید با جهش مسکن باعث این خطای تحلیلی شد و از آن سال تاکنون پافشاری بر تحلیل‌های نادرست، تقاضای مصرفی را از تسهیلات محروم کرده است .

در گروه خودرویی ، شاهد سبز رنگ شدن اکثر نمادهای این گروه تا پایان بازار بودیم . خساپا با اقبال خوبی همراه شد و نزدیک به ۴۹ میلیون از سهامش داد و ستد شد و با صف خرید به قیمت ۱۳۴ تومان رسید . خپارس در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ خود ، زیان هر سهم شرکت را مبلغ ۴۷۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با افزایش ۱۵۴ ریالی همراه بوده است شرکت در دروره ۹ ماهه خود به ازای هر سهم ۳۷۶ ریال زیان شناسایی کرد و ۸۰ درصد زیان شناسایی کرده است . در این گزارش مبلغ فروش شرکت با کاهش ۳۲ درصدی نسبت به پیش بینی قبلی مبلغ ۱۰۳۸ میلیارد تومان اعلام شده است .

ولساپا در جدیدترین گزارش منتهی به ۹۴/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۳۹۴ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با افزایش ۴۰ درصدی گزارش شده است درآمد حاصل از عملیات لیزینگ مبلغ ۳۳۴ میلیارد تومان اعلام شده است که نسبت به گزارش قبلی با افزایش ۷۵ درصدی همراه بوده است همچنین سود عملیاتی نیز با افزایش ۴۴ درصدی مبلغ ۱۰۱ میلیارد تومان گزارش شده است .

خریخت سود هر سهم سال مالی منتهی به ۹۴/۱۲/۲۹ خود را با سرمایه ۵۰ میلیارد ریالی مبلغ ۳۱۹ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی قبل با افزایش  ۴ درصدی همراه بوده است سایر اقلام نیز ، فروش خالص و درآمد ارایه خدمات با افزایش ۲۴ درصدی مبلغ ۶۰ میلیارد تومان ، سود ناخالص با افزایش ۲۲ درصدی مبلغ ۷ میلیارد تومان و سود عملیاتی نیز مبلغ ۳ میلیارد تومان پیش بینی شده است که نسبت به سال مالی قبل با افزایش ۲۶ درصدی اعلام شده است .

در گروه بانکی، شاهد معاملات متعادل در اکثر نمادها بودیم، وبصادر نزدیک به ۷ میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت ۷۲ تومان رسید. خبری شنیدیم در مورد جابجایی در مدیران عامل بانک‌ها، یک مقام آگاه در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به تغییرات جدید مدیریتی در شبکه بانکی، اظهارداشت: محمد رضا پیشرو مدیرعامل فعلی بانک صادرات برای تصدی پست مدیرعاملی بانک سینا قطعی شده است . وی در خصوص گزینه‌های مدیرعاملی بانک صادرات، گفت: اسماعیل لله‌گانی (مدیرعامل فعلی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران)، فرشاد حیدری مدیرعامل سابق بانک ملی و علی صدقی مدیرعامل اسبق بانک ملی از گزینه‌های مطرح برای مدیریت بانک صادرات هستند . این مقام آگاه تصریح کرد: البته علی صدقی برای تصدی مدیرعاملی بانک رفاه کارگران هم مطرح است .

در گروه پتروشیمی ، اکثر نمادها معاملات کم حجم و کم رمقی را تجربه کردند . تاپیکو نزدیک به ۳ میلیون از سهامش داد و ستد شد و به قیمت ۲۱۸ تومان رسید. خبرگزاری رویترز اعلام کرد، صادرات نفت ایران به کره جنوبی در ماه ژانویه (۱۱ دی‌ماه الی ۱۱ بهمن‌ماه) نسبت به مدت مشابه سال گذشته، اندکی کاهش یافت .واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در ماه میلادی گذشته در چارچوب تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران قرار داشت و کمتر از میانگین آن در سال گذشته میلادی، یعنی ۱۲۵ هزار بشکه در روز بود.آمار اولیه گمرک کره جنوبی نشان داد، سئول ماه گذشته روزانه ۶۴هزار و ۶۹۹ بشکه از تهران نفت خریداری کرده است.کره جنوبی پنجمین وارد‌کننده بزرگ نفت در جهان است . صادرات نفت خام ایران به‌کره‌جنوبی در سال ۲۰۱۴، معادل ۱۲۴ هزار و ۴۹۷ بشکه در روز بود که از میانگین روزانه صادرات نفت آن در سال ۲۰۱۳ در حدود ۱/۷ درصد کمتر است. میانگین روزانه صادرات نفت ایران به‌این کشور در سال ۲۰۱۳ معادل ۱۳۴ هزار بشکه بود .


در گروه پالایشگاهی، ونفت با اقبال خوبی همراه شد و نزدیک به ۱۰ میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت ۳۱۶ تومان رسید .   نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز با افزایش ۵ درصد و قیمت هر لیتر فراورده های نفتی برای توسعه پالایشگاه ها و زیرساخت های تأمین و توزیع فراورده های نفتی موافقت کردند .به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دو‌شنبه ۲۷ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۳۹۴ بخش درآمدی این بند یعنی عبارت “این منابع جزء درآمد شرکت محسوب نمی‌گردد و معاف از مالیات است”را برای بررسی بیشتر به کمیسیون مربوط ارجاع دادند .در بند ی تبصره ۲ بودجه ۱۳۹۴ آمده است :شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مکلف است نسبت به نوسازی و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی و تأمین منابع مالی سهم دولت در توسعه پالایشگاهها و زیرساخت‌های تأمین، ذخیره‌سازی و توزیع فرآورده‌ اقدام کند و منابع مورد نیاز را از محل افزایش پنج درصد (۵%) به قیمت هر لیتر فرآورده‌های نفتی تأمین و پس از واریز به خزانه تا سقف پانزده هزار میلیارد (۱۵٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال به مصرف برساند. این منابع جزء درآمد شرکت محسوب نمی‌گردد و معاف از مالیات است .همچنین در جریان بررسی این بند نمایندگان پیشنهاد حذف بخش درآمدی را داشتند که مورد موافقت قرار نگرفت همچنین اصل بند ی نیز به دلیل آنکه دو سوم رأی را اخذ نکرد مورد تصویب نمایندگان قرار نگرفت.

 

در گروه کاشی و سرامیک بهنام عزیز زاده، مدیر اجرائی انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی وسرامیک، با اشاره به صدور نامه ایی در ۱۸ بهمن به ۱۲۰ کارخانه فعال در صنعت کاشی وسرامیک کشور اظهار داشت: به دلیل پابرجا بودن مشکلات مهم این صنعت از جمله مشکلات بانکی و ارزی، ادامه رکود ساخت و ساز و اعلام کاهش ۵۰ درصدی توسط دولت، افزایش موجودی انبارهای کارخانه ها و عاملین فروش به بیش از ۲۵۰ میلیون متر مربع، کاهش صادرات و افت قیمت ها تصمیم گرفته شد تا به همه کارخانه ها توصیه تعطیلی ۴۵ روزه داده شود . وی ادامه داد: بنابراین کارخانه های فعال این صنعت از ۱۵ اسفند سال جاری تا اول اردیبهشت سال آینده می توانند اقدام به تعطیلی تولید کنند تا مشکلات شان بیشتر نشود .عزیز زاده در پاسخ به این سئوال که چه پیش بینی از انجام این توصیه توسط کارخانه ها وجود دارد؟ توضیح داد: برخلاف خواسته ، به نظر می رسد اکثر شرکت ها مجبور به تعطیلی شوند. چون در صورت ادامه فعالیت با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد و نقدینگی کنونی را هم از دست خواهند داد. با این حال امید است شرایط کارخانه های کاشی و سرامیک در آینده بهبود یابد . 

 

 

سایر نمادها

  

 

کهرام  در جدیدترین گزارش خود زیان هر سهم منتهی به ۹۳/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۸۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش ۲ ریالی تغییر کرده است شرکت در دوره ۹ ماهه خود به ازای هر سهم ۶۸ ریال زیان شناسایی کرد و ۸۳ درصد از پیش بینی هایش را پوشش داد.

شسینا بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۳/۰۹/۲۴  افزایش سرمایۀ شرکت صنایع شیمیایی سینا از مبلغ ۲۳,۶۲۵ میلیون ریال به‌مبلغ ۳۰,۷۱۳ میلیون ریال ( از محل سود انباشته مبلغ ۷۰۸۸ میلیون ریال ، ) در تاریخ ۱۳۹۳/۱۱/۲۱ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*