خانه / بورس و سهام / بدهی ۷۰۰ میلیون یورویی سیمانی‌ها به دولت/ بر سر نرخ جدید ارز باید توافق کنیم

بدهی ۷۰۰ میلیون یورویی سیمانی‌ها به دولت/ بر سر نرخ جدید ارز باید توافق کنیم

عبدالرضا شیخان در گفت‌ و گو با فارس، با اشاره به بدهی ارزی صنعتگران، اظهار داشت: صنعت سیمان در زمانی که قیمت دلار حدود 850 تومان بود، وام‌هایی را از محل صندوق ذخیره ارزی دریافت کرد که طبق بخشنامه اخیر بانک مرکزی، باید این وام‌ها را با ارز مبادله‌ای بازپرداخت کند.

وی تصریح کرد: امیدواریم دولت جدید در جهت حل این مشکل صنعتگران تلاش کند و با رایزنی با بانک مرکزی و هیئت دولت، موضوع بازپرداخت بدهی‌های ارزی با نرخ مبادله‌ای مورد بازبینی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه تولید سیمان در سال 80 در کشور حدود 26.5 میلیون تن بود، گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید سیمان کشور به 75 میلیون تن رسیده که برای حفظ آن باید در بازپرداخت بدهی‌های ارزی از صنعتگران حمایت شود.

دبیر انجمن سیمان، بدهی ارزی صنعت سیمان را حدود 700 میلیون یورو عنوان کرد و گفت: برای بازپرداخت این بدهی باید ابتدا بر سر نرخ ارز به یک توافق با دولت برسیم و پس از آن، چارچوب و روش بازپرداخت مشخص شود.

وی با ارزیابی سابقه کاری نعمت‌زاده به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، اظهار داشت: نعمت‌زاده در زمان تصدی خود در وزارت صنایع سابق، توجه ویژه‌ای به صنعت کشور به ویژه صنعت سیمان داشت.

وی ادامه داد: در آن زمان، طرح‌های سیمانی مهمی در کشور اجرا شد و تکنولوژی ساخت داخل در صنعت سیمان رشد یافت.

شیخان با بیان اینکه در حال حاضر میزان ساخت داخل در صنعت سیمان بیش از 75 درصد است، گفت: زمان ورود نعمت‌زاده به وزارت صنایع سابق، این رقم حدود 20 تا 30 درصد بود که انتصاب وی به عنوان وزیر صنایع باعث پیشرفت در این بخش شد.

وی با اشاره به بومی‌سازی تکنولوژی ساخت سیمان در کشور، گفت: مهمترین خواسته ما از وزیر صنعت، حل مشکل ارزی صنعتگران است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*