خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / روزی برای استراحت

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / روزی برای استراحت

در معاملات روز جاری، بازار سرمایه و سهام اغلب شرکت ها روندی اصلاحی همراه با افت قیمت را برگزیدند و از نیمه ساعات معاملات امروز میزان عرضه بر تقاضای بازار فزونی یافت و همین موضوع سبب افزایش ارزش معاملات نسبت به روز گذشته گردید.
با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه ۹۳٫۱۱٫۲۸ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۶۷ واحد افت به رقم ۴۷۹۵۵ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۷۹۷ واحد کاهش عدد ۱۲۶۰۷۱ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۱۸۲ واحد افت به رقم ۶۴۸۱۱ واحد رسید.

همچنین در این روز “وصندوق” با ۱۸ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با ۸۷ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۵ واحد افت به رقم ۷۳۷ واحد رسید.

در این شرایط امروز “قاسم” با ۰٫۲۶ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “زاگرس” با ۱ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۴۲۲ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۶۵۱ میلیارد ریال رسید.

در معاملات روز جاری، بازار سرمایه و سهام اغلب شرکت ها روندی اصلاحی همراه با افت قیمت را برگزیدند و از نیمه ساعات معاملات امروز میزان عرضه بر تقاضای بازار فزونی یافت و همین موضوع سبب افزایش ارزش معاملات نسبت به روز گذشته گردید.

در گروه خودرویی بورس امروز سهام شرکت زامیاد جزء شگفتی سازان این گروه بود، این شرکت با حجم معامله بیش از ۹۷ میلیون سهم و صف خرید بیش از ۴۰ میلیون سهمی توانست در حالی با رشد قیمت به کار خود پایان دهد که حقوقی با عرضه حدود ۶۰ میلیون سهمی و حقیقی نیز با خرید بیش از ۹۳ میلیون سهمی بیشترین فعالیت را در این سهم به خود اختصاص دادند، همچنین در بین قطعه سازان این گروه نیز امروز سهام شرکت کمک فنر ایندامین پس از ارسال و انتشار مدارک و مستندات درخواست افزایش سرمایه بر روی سایت کدال با صف خرید حدود ۱۰ میلیون سهمی مواجه شد که به تبع آن برخی دیگر از همگروهی های این شرکت نیز با رشد قیمت و صف خرید مواجه شدند. اهالی تالار معتقدند که شرکت های قطعه سازی به جهت گسترش میزان فعالیت های خود خصوصاً پس از توافق احتمالی در مذاکرات هسته ای باید سرمایه های خود را افزایش دهند.

در گروه ساخت محصولات فلزی نیز شاهد حجم معاملات بالا و رشد قیمت سهام شرکت صنایع آذرآب طی هفته های اخیر بودیم که البته این روند در پایان زمان معاملات روز جاری تغییر کرد و روندی نزولی به خود گرفت. اهالی تالار معتقدند تنها دلیل رشد قیمت سهام “فاذر” شایعات مربوط به افزایش سرمایه احتمالی شرکت می باشد که در هاله ای از ابهام قرار داشته و همین ابهام سبب افزایش رفت و آمدهای سرمایه گذاران به این سهام شده است. البته “فاراک” نیز پس از طی یک دوره روند افزایشی و پس از آن فرو رفتن در فاز اصلاحی مجدداً امروز با افزایش تقاضا مواجه شد ولی روند نزولی و هیجانی شکل گرفته در بورس باعث شد که صف خرید این سهام نیز واگذار شود.

از سویی دیگر در گروه ماشین آلات و تجهیزات فعلاً “تکمبا” در حال تاخت می باشد بطوریکه طی ۱۰ روز معاملاتی گذشته بیش از ۴۲۴ میلیون از سهام این شرکت مورد معامله قرار گرفته یعنی رقمی در حدود ۲۵ درصد از کل سهام این شرکت. در مابقی همگروهی های این شرکت تنها سهام “تمحرکه” با تقاضای خرید مواجه است و مابقی روندی نزولی را در پیش گرفته اند. اهالی تالار نسبت به سه شرکت تایرا، تکمبا و تمحرکه خوشبین هستند.

در گروه بانکی همچنان شاهد روندی نزولی می باشیم اما حجم معاملات نسبت به روزهای گذشته کاهش قابل توجهی پیدا کرده که می تواند نویدی باشد برای آغاز یک روند صعودی کوتاه مدت.

“قاسم”: در نماد این شرکت تازه وارد بورس امروز هم شاهد رشد قیمت و صف خرید همانند روز گذشته بویدم، قاسم پس از یک دوره روندی نزولی مجدداً با افزایش تقاضا و رشد قیمت مواجه شده است. این شرکت نیز با شایعاتی همراه می باشد که سبب رشد قیمت سهم و فعال شدن نوسان گیران شده است البته تا این لحظه گزارش جدیدی از سوی شرکت که مؤید تأیید شایعات باشد منتشر نشده است.

در گروه محصولات شیمیایی حجم معاملات چندان بد نیست اما روند نزولی است، فعلاً این گروه به سرمایه گذاران بلندمدتی توصیه می شود و برای دیگر دیدگاه ها مناسب نیست.

شایان ذکر است که جا دارد در همین جا یادی هم از بزرگان و سرشناسان گروه فلزات اساسی داشته باشیم، یادشان به خیر گروه خوبی بودند اما متأسفانه باید این روزها از کنار این گروه آرام و بی صدا رد شد.

در گروه بیمه ای بورس در حالی امروز شاهد رشد قیمت دسته جمعی سهام این گروه و بعضاً نیز صف خرید بودیم که با خبر شدیم شرکت بیمه توسعه اعلام ورشکستگی نموده و تعهدات این شرکت را بیمه ایران بر عهده گرفته است.

از سویی دیگر دارویی ها امروز بد نبودند و اغلب سهام این گروه رشد قیمت و تقاضای خرید مواجه شدند شاید اصلی ترین علت این اتفاق کاهش قیمت سهام طی روزهای اخیر و جذاب شدن آنها برای نوسان گیران باشد.

در پایان با توجه به عرضه اوراق مشارکت توسط وزارت نفت با سود سالیانه ۲۲ درصد بدون ریسک به نظر می رسد فعلاً جذابیت سپرده های بانکی و نیز اوراق مشارکت بیش از بازار سرمایه می باشد و مسئولین امر باید هرچه زودتر با اتخاذ تدابیری ویژه نسبت به افزایش جذابیت های بورس نیز اقدام نمایند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*