خانه / بورس و سهام / دست‌های پنهانی در کار است /برگزاری فوری مجمع عمومی هلدینگ خلیج فارس

دست‌های پنهانی در کار است /برگزاری فوری مجمع عمومی هلدینگ خلیج فارس

هلدینگ خلیج‌فارس مجموعه بزرگ و مهمی است که به تصمیم سازمان خصوصی‌سازی و در راستای ابلاغ سیاست‌های اصل44 توسط مقام معظم رهبری در سال گذشته پس از کش‌وقوس‌های فراوان سرانجام در بازار سرمایه کشف قیمت و خصوصی شد، اما از آنجا که هنوز فرآیند خصوصی‌سازی تکمیل نشده است و درصد بزرگی از سهام این مجموعه در اختیار دولت است باید به چند نکته دقت فراوان داشت. در تاریخ 27/02/92 پنج درصد سهام این مجموعه معادل یک میلیارد و دویست میلیون سهم آن جهت کشف قیمت در بازار سرمایه عرضه شد و سپس 17درصد دیگر به شکل عمده و بلوک در تاریخ 18/03/92 به رقابت گذاشته شد که صندوق کارکنان شرکت ملی نفت توانست این بلوک را خریداری کند.
در حال حاضر بخش بزرگی از سهام هلدینگ در حدود 40درصد در اختیار شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت و باقی در اختیار شرکت ملی صنایع پتروشیمی است. باید اذعان کرد هلدینگ خلیج‌فارس شرکت بسیار بزرگی است که پایه ارزشی این شرکت به حدود 31هزار میلیارد تومان می‌رسد و در حال حاضر هم بخش بزرگی از ارزش معاملات روزنامه بازار سرمایه را به خود اختصاص داده است.
خصوصی‌سازی شرکت‌های بزرگ در تمام دنیا میان دولت و بخش واقعا خصوصی انجام می‌شود. بخش خصوصی توانایی مالی خرید سهام این شرکت را ندارد که هشت‌برابر ارزش یک بانک کشور است. با توجه به اینکه هیچ‌گونه وامی به خرید سهام ارائه نمی‌شود، نمی‌توان انتظار داشت تا این‌گونه شرکت‌ها به خوبی خصوصی شوند؛ به‌همین دلیل هم می‌توان گفت عملا در حال حاضر تنها پنج درصد سهام هلدینگ خصوصی شده است و بخش اعظم آن همچنان با واسطه و بدون واسطه در اختیار دولت باقی مانده و طبیعتا کنترل آن هم در انحصار دولت است. شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت عملا دولتی هستند و صندوق نفت دیگر سهامدار عمده نیز عملا یک نهاد شبه‌دولتی است.
حال آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده هلدینگ خلیج‌فارس منتشر شده است. دستور جلسه که قرار است در تاریخ 24/05/92 انجام شود، انتخاب اعضای هیات مدیره است. با توجه به روند نزولی قیمت سهام این مجموعه در بورس اوراق بهادار و شناسایی زیان در سال مالی جاری و تعدیل منفی در پیش‌بینی سود در سال مالی آتی به‌نظر می‌رسد مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره فعلی تخصص و تبحر لازم را در زمینه مدیریت این شرکت ندارند و الزام تغییر در مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره هلدینگ احساس می‌شود، خصوصا اینکه جزو برنامه‌های آتی خصوصی‌سازی است که مجددا 34درصد از سهام هلدینگ به بازار سرمایه عرضه شود.
 در این مقطع زمانی حساس که بدنه اجرایی کل کشور در حال تغییر است، به‌نظر می‌رسد دست‌های پنهانی برای برگزاری فوری مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده برای تعیین اعضای هیات‌مدیره در کار باشد. می‌توان گفت در حال حاضر برگزاری این جلسه با محوریت دولت قبلی در این مقطع فعلی زمانی کاری غیراخلاقی و غیراصولی و دور از انصاف است و لزوم تاخیر در برگزاری این مجمع به‌شدت احساس می‌شود. با توجه به اهمیت این موضوع امید است مسئولان ذی‌ربط در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.
شایان ذکر است امید است با بهبود شرایط عرضه‌های آتی راه برای ورود بخش‌خصوصی واقعی هموار شود. باید بخش خصوصی به‌آرامی و در قالبی درست این‌گونه سهام‌ها را خریداری کند. می‌توان گفت یکی از وظایف دولت امنیت و رقابت میان بخش‌های خصوصی است و نباید دولت درگیر نگهداری و مدیریت پتروشیمی‌ها و سایر کارخانه‌ها شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*