خانه / بورس و سهام / کمبود مواد اولیه، مشکل اساسی “فنورد”

کمبود مواد اولیه، مشکل اساسی “فنورد”

صنعت فلزات اساسی یکی از صنایع زیر بنایی و اساسی است که با توجه به عملکرد مناسب بسیاری از شرکت های بزرگ فولادی می توان چشم انداز مناسبی را پیش روی فعالان این گروه تصور کرد. علاوه بر این تقاضا برای محصولات تولیدی این گروه در حالی رو به افزایش است که عرضه این کالاها در بازار کمتر از تقاضای آن می باشد. از این رو به نظر می رسد این امر به نوبه خود به بهبود وضعیت سودآوری این شرکت ها کمک کند.

مدیر مالی شرکت نورد و تولید قطعات فولادی با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: در این بین بسیاری از شرکت های تولیدکننده شمش، بیلت و اسلب با مشکل تأمین مواد اولیه مورد نیاز به ویژه آهن قراضه مواجه هستند که این مسئله می تواند به نوبه خود موجب بروز اخلال هایی در روند تولید محصولات شرکت های مذکور شود، به گونه ای که تداوم فعالیت آنها به موجب کمبود ماده اولیه مورد نیاز، به مخاطره خواهد افتاد.

صادق شهرستانی پیرامون ارزیابی عملکرد سه ماهه نخست سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 92 شرکت ابراز داشت: این شرکت، همراه با برقراری شرایط مساعد در بازار فروش محصولات و نیز تقاضای مناسب برای آن طی دوره مذکور در کنار ایجاد تعادل نسبی میان قیمت خرید مواد اولیه و بهای فروش تولیدات موفق شد تا با پوشش 26 درصدی سود برآوردی سال مالی جاری، عملکرد مناسبی را از خود نشان دهد.

وی افزود: این در حالی است که قیمت فروش کالاهای تولیدی در پی افت قیمت ارز از اواسط تیر ماه جاری با کاهش رو به رو شد، اما در مقابل بهای خرید تجهیزات مورد نیاز همچنان در مسیر صعودی خود حرکت می کند. به طوریکه در حال حاضر برآیند این دو متغیر مهم و اثرگذار بر سودآوری “فنورد” برخلاف سه ماهه اول امسال به سود منجر نشده است.

این مقام مسئول در ارتباط با مشکل عمده موجود بر سر راه فرآیند تولید “فنورد” بیان کرد: تأمین آهن قراضه به دلایلی همچون رشد قیمت آن و نیز کمبود عرضه آن در بازار ناشی از افت تولید شرکت های بزرگ خودروساز، یکی از مسائل اساسی است که این شرکت در حال حاضر با آن مواجه است.

مدیر مالی این شرکت تولیدکننده قطعات فولادی در ارتباط با طرح ورق عریض این شرکت اظهار داشت: مراحل اجرای این طرح تاکنون درصد کمی پیشرفت داشته و تنها بخشی از ماشین آلات مورد نیاز آن فراهم شده است. پروژه مذکور به دلیل بروز مشکل تأمین هزینه های مالی آن که به طور عمده مبالغ ارزی هستند متوقف شده است. زیرا “فنورد” به دلیل رشد هزینه ها و روند صعودی بهای ارز طی سال گذشته در حال بررسی میزان سودآوری و مقرون به صرفه بودن اجرای این طرح است.

وی افزود: این شرکت تاکنون موفق به دریافت تسهیلات بانکی به دلیل مشکلات موجود در بانک ها نشده است. البته امیدواریم این مسئله با توجه به نگرش های دولت جدید نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی و بخش صنعتی کشور و همراه با به بکارگیری برنامه های مناسب از سوی آنها، برطرف شود.

این مقام مسئول در خاتمه پیرامون برنامه افزایش سرمایه شرکت تصریح کرد: برنامه افزایش سرمایه شرکت به منظور افزایش ظرفیت تولید ذوب و ورق عریض در برنامه کاری قرار دارد که این امر پس از تأیید سهامداران عمده اجرایی خواهد شد. علاوه بر این “فنورد” در نظر دارد کارخانه تولیدی خود را از تهران به شهر دیگری و با عوامل جدید انتقال دهد که این امر در حال بررسی و پیگیری می باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*