خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / تجربه یک اتفاق متفاوت

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / تجربه یک اتفاق متفاوت

بازار سرمایه طی معاملات روز جاری شاهد تجربه متفاوت بود، بدین صورت که در سنوات گذشته هرگاه تیم مذاکره کننده برای مذاکره در خصوص موضوع صلح آمیز هسته ای با گروه ۱+۵ دیدار و گفتگو داشتند.
با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه ۹۳٫۱۲٫۰۳ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۷۵ واحد افت به رقم ۴۸۰۰۲ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۵۰۸ واحد کاهش عدد ۱۲۵۱۴۲ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۱۴۷ واحد افت به رقم ۶۴۷۱۹ واحد رسید.

همچنین در این روز “اخابر” با ۶۹ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فولاد” با ۵۴ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۶ واحد افت به رقم ۷۲۶ واحد رسید.

در این شرایط امروز “حسینا” با ۰٫۵۲ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “مارون” با ۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۸۴۵ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۲۱۳ میلیارد ریال رسید.

بازار سرمایه طی معاملات روز جاری شاهد تجربه متفاوت بود، بدین صورت که در سنوات گذشته هرگاه تیم مذاکره کننده برای مذاکره در خصوص موضوع صلح آمیز هسته ای با گروه ۱+۵ دیدار و گفتگو داشتند بازار سرمایه کشور شاهد روند صعودی همراه با رشد قیمتی اغلب شرکت ها بود. بطوریکه این دیدگاه خوش بینی با روی کارآمدن دولت یازدهم بیشتر شد و بازار سرمایه معمولاً به استقبال مذاکرات هسته ای با روند صعودی خود می رفت.

اما طی معاملات روز جاری در حالی شاهد حضور تیم مذاکره کننده کشورمان به همراه اعضای جدید در ژنو بودیم که قیمت سهام اغلب شرکت ها طی روز جاری روندی نزولی همراه با کاهش قیمت را به خود گرفتند. براین اساس به نظر می رسد مهمترین عاملی که سبب این تجربه جدید بازار سهام طی معاملات امروز شده، سخنان جان کری وزیر امور خارجه آمریکا بوده است.

وی قبل از مذاکره با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرده بود که در صورتیکه ایران پیشنهادات جدید آمریکا و گروه ۱+۵ را نپذیرد آمریکا نیز حاضر به ترک میز مذاکره خواهد بود. لذا این صبحت ها دلیلی شد برای نگرانی بازار سرمایه نسبت به آینده مذاکرات که در پی آن شاهد اتفاقات روز جاری بوده ایم.

علاوه بر این، در حالی طی روزهای گذشته پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی ۹۴ توسط بسیاری از شرکت ها ارایه می شود که اطلاعاتی مبنی بر رشد سودآوری مجموعه های بورسی طی سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ منتشر می شود که امید جهت داشتن بازار سرمایه ای پر رونق طی سال آینده را میان سهامداران تقویت می کند.

در این بین پتروشیمی ها جزو گروه هایی بودند که گزارش های مناسبی را منتشر کرده اند، این اتفاق در حالی رخداد که واحدهای پتروشیمی طی مدتی با مشکل تعیین نرخ خوراک مصرفی خود دست و پنجه نرم کردند.

از سوی دیگر، شرکت های سیمانی نتوانستند گزارشات مناسبی از برآوردها و برنامه های خود برای سال آینده ارایه دهند. این در حالی است که دارویی ها با انتشار بودجه های برآوردی سال مالی آینده خود سهامدارانشان را امیدوار کردند.

در مجموع طی معاملات امروز حجم معاملات سهام شرکت ها در اغلب گروه ها نشان از این امر داشت که همچنان بازار سرمایه نسبت به آینده مذاکرات خوش بین بود و علیرغم روند نزولی حاکم بر بازار سرمایه و کاهش ارزش سهام مجموعه های بورسی خریدار برای معاملات سهام شرکت ها وجود داشت که به نظر می رسد خریداران طی معاملات امروز با دو دیدگاه اقدام به خرید کردند. گروه اول معامله گرانی که نسبت به آینده مذاکرات هسته ای خوش بین هستند و گروه دوم نیز با نگرش بلندمدت و نگاه مثبت نسبت به وضعیت بنیادی شرکت ها خرید انجام دادند.

در پایان این گزارش می افزاید، انتظار می رود معاملات روز آتی نسبت به امروز بهتر باشد اما این موضوع مستلزم این امر است که اخبار نا امیدکننده ای از مذاکرات وزیر امور خارجه آمریکا و ایران منتشر نشود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*