خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۳ اسفند ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۳ اسفند ۹۳

شاخص کل بورس،  ۱۴۷ واحد نزول کرد و به رقم ۶۴،۷۱۹  واحد رسید . نمادهای اخابر با ۶۹ واحد وشاراک  با ۲۶ واحد بیشترین تاثیر مثبت  و نمادهای فولاد با ۵۴ واحد و وبملت با ۳۹ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۸۵  میلیارد تومان رسید . بیشترین ارزش معامله با ۶٫۷  میلیارد تومان به بانک انصار اختصاص یافت .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس ۶ واحد کاهش یافت و به رقم ۷۲۶  واحد رسید . نماد مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۲۱ میلیارد تومان رسید .

مهم ترین اخبار اقتصادی

وزیر امور اقتصادی و دارایی از تشکیل کارگروهی برای اصلاح آیین نامه گشایش ال سی داخلی خبر داد و گفت: نظرات این کارگروه به شورای پول و اعتبار ارایه خواهد شد . علی طیب نیا در حاشیه جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران گفت: آئین نامه مصوب شورای پول و اعتبار در خصوص نحوه گشایش اعتبارات اسنادی داخلی دچار اشکالاتی است که بر این اساس، کارگروهی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی تشکیل شده است تا این آئین نامه را اصلاح و نظرات خود را به شورای پول و اعتبار ارایه کند . وی از اصلاح قانون مالیات های مستقیم در مجلس خبر داد و تصریح کرد: اصلاح قانون مالیات های مستقیم در مجلس نهایی شده است، در واقع ماده ۱۶۸ قانون مالیات های مکرر نهایی شده که در راستای آن، طرح جامع و ایجاد زیرساخت های اطلاعاتی لازم ایجاد خواهد شد که امیدواریم اصلاحیه آن به زودی برای اجرا ابلاغ شود .

مهم ترین اخبار سیاسی

از حوزه مذاکرات ،ظریف درباره دلیل ورود رئیس سازمان انرژی اتمی به مذاکرات، افزود: به مراحلی رسیده ایم که نیاز است فردی با اشراف کامل به موضوعات هسته ای ایران در سطح دکتر صالحی در مذاکرات حضور داشته باشند .
محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: معاونان بحث های خوبی داشته اند، البته روی موضوعات توافق خاصی صورت نگرفته است . ظریف با اشاره به حضور حسین فریدون در مذاکرات ،گفت: حضور جناب آقای فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور در گذشته هم مسبوق به سابقه بوده و از حضور ایشان برای هماهنگی با ریاست جمهوری و سران کشور استفاده می کردیم و در حال حاضر هم به این هماهنگی به شکل ویژه نیاز داریم . وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه توافقی که ناقص و مبهم باشد را نمی پذیریم، تأکید کرد: به همین دلیل لازم است که برای رسیدن به توافق هر زمان که در خصوص موضوعی بحث می شود، این مسئله را در نظر داشته باشیم که تا زمان رسیدن به یک توافق کامل هیچ توافق دیگری صورت نمی گیرد .

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

معاملات امروز  گروه خودرو و ساخت قطعات با جوی منفی همراه بود. خساپا از نمادهای پرعرضه گروه بود که با ۹٫۶ میلیون حجم معامله با صف فروش به کار خود پایان داد. معاملات امروز خودرو نیز در محدوده های منفی ادامه داشت و ۱۰ میلیون سهم در این نماد معامله شد. خبهمن و خزامیا با حجم معامله ۲۶ و ۱۶٫۸ میلیونی بیشترین حجم معاملات این گروه را داشتند. خپویش، خموتور و خزر نمادهای صف فروش و خکمک، خعتبار و خچرخش نمادهای صف خرید قعطه سازها بودند. خکمک امروز نیز جزو پرتقاضاترین نمادهای بازار بود. خفناور پس از اعلام EPS 566 ریالی برای سال مالی ۹۴، در بازه ۷ درصد منفی و در قیمت ۸۴۹۷ ریال بازگشایی شد و معاملات منفی آن تا محدوده ۱۳ درصد منفی نیز پیش رفت. نمادهای خمحرکه و خلنت با توجه به عدم کشف قیمت معامله نشدند. اولین پیش بینی ختراک نیز امروز بر روی کدال قرار گرفت که طبق آن شرکت مبلغ ۱۷۵ ریال را بابت سود هر سهم سال ۹۴ پیش بینی کرده که نسبت به سال مالی ۹۳ با ۳۱ درصد کاهش همراه بوده است.

در اخبار امروز این گروه، عضو ناظر مجلس درشورای رقابت از پیگیری جدی فروش خودروی دنا بالاتر از قیمت مصوب ۴۲ میلیون تومانی و برخورد با تخلفات موجود خبر داد.  عیسی امامی افزود: ایجاد بازار حاشیه‌ای توسط خودروسازان نیز بررسی و مطرح شد که در صورت احراز این تخلف شورای رقابت با استفاده از ابزارهای نظارتی خود در مقابل این نوع حاشیه فروشی‌ها می‌ایستد؛ چراکه برخورد قاطع توسط شورای رقابت در این موضوع می‌تواند اعتبار بالایی را برای شورا ایجاد کند و خودروسازان هنوز این شورا را به‌عنوان یک نهاد نظارتی جدی درک نکرده‌اند.  وی تصریح کرد: موضوع انحصار در واردات خودرو نیز که توسط وزارت صنعت در حال پیگیری است، در شورا بررسی شد و شورا نظرات خود را در این باره به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام خواهد کرد و این شورا با هر گونه انحصار مخالف است .

در گروه فلزات اساسی، معاملات ذوب که با صف فروش همراه بود، در نهایت با حجم معامله ۷ میلیونی و در قیمت ۱۵۳۴ ریال، با توجه به دریافت اطلاعات مبنی بر تغییر با اهمیت پیش بینی سال ۹۴ متوقف شد؛ شایعانی مبنی بر تعدیل منفی ۷۶ درصدی در این نماد به گوش می رسد.  نماد فولاد نیز از منفی سازان شاخص امروز به صف فروش رسید. معاملات مثبت فنوال امروز نیز ادامه داشت و با صف خرید پایان یافت. فرآور و فمراد از صف فروش های گروه بودند. صف فروش فخاس نیز همچنان پابرجا بود و هیچ معامله ای در این نماد انجام نشد. نماد فروس جهت تعدیل پیش بینی در آمد هر سهم متوقف شد. بازگشایی نماد فسپا نیز به دلیل ابهام در ارائه اطلاعات پیش بینی به تعویق افتاد. فولاد کاویان فردا از فهرست شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران به بازار فرابورس ایران منتقل می‌شود . باتوجه به اتمام مهلت تعهد خرید سهام، اقدامات اجرایی برای خروج نام شرکت از فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و انتقال به فرابورس انجام شده (از ۴ اسفندماه) و به زودی سهام شرکت یادشده در بازار پایه‌ فرابورس قابل معامله خواهد بود .

یک منبع آگاه در شرکت ملی سرب و روی ایران که نماد آن  روز گذشته با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز با اشاره به اینکه شرکت فوق تا پایان سال مالی جاری امکان پوشش زیان برآوردی خود را ندارد، اظهار داشت: در حال حاضر، خط تولید واحد سرب شرکت به دلیل مشکلات زیست محیطی تعطیل می باشد که این امر خود عاملی برای احتمال تعدیل منفی دیگر شرکت در سال مالی جاری است. وی در خصوص زمان راه اندازی مجدد خط تولید محصول سرب شرکت گفت: شرکت به دنبال رایزنی و حل مشکلات زیست محیطی محصول سرب می باشد و احتمال می رود که خط تولید محصول فوق نیز تا پایان سال جاری همچون محصول روی در مدار تولید قرار گیرد.

در دیگر خبرهای این گروه، در نخستین ماه سال جدید میلادی، ایران با ۲۰ درصد رشد در تولید فولاد، توانست رکورد چین را بشکند . طبق گفته رییس انجمن آهن و فولاد چین علی رغم افزایش تقاضای فولاد، پیش بینی می شود که تولید فولاد خام این کشور با ۱٫۰۷ درصد کاهش به ۸۱۴ میلیون تن در سال جاری برسد چرا که در این کشور ساختمان سازی با رکود شدیدی روبرو شده و تولید فولاد خام در چین در سال گذشته میلادی فقط با ۰٫۹ درصد نسبت به سال قبلش افزایش داشته است . به طور کلی می توان گفت با اجرای قانون حفاظت از محیط زیست از ابتدای ۲۰۱۵، فولادسازان با سال سختی مواجه خواهند بود و برخی نیز به دلیل مقررات سخت زیست محیطی مجبور به بستن کارخانه‌هایشان خواهند شد . با کاهش تولید فولاد چین که حدودا نصف تولید جهانی فولاد را به خود اختصاص داده، تقاضا برای سنگ آهن کاهش پیدا خواهد کرد و در نتیجه قیمت‌های این ماده معدنی هر چه بیشتر تحت فشار قرار می گیرد .

در گروه نفتی و پالایشی، معاملات ونفت در قیمت ۲۹۲۷ ریال به صف فروش رسید و ۵٫۸ میلیون سهم در این نماد معامله شد. شبهرن در بازه های منفی معامله شد. معاملات شرانل نیز در محدوده صفر تابلو نوسان داشت. شپاس اولین پیش بینی سال مالی ۹۴ را به همراه گزارش ۹ ماهه ارائه داد؛ طبق این گزارش شرکت EPS سال ۹۳ را ۴٫۱۹۳ ریال اعلام کرده که طی ۹ ماه توانست ۳۲۷۲ ریال آن را پوشش دهد، همچنین شرکت EPS سال مالی ۹۴ را با ۱۳ درصد کاهش نسبت به پیش بینی ۹۳، مبلغ  ۳٫۶۲۸ ریال اعلام کرد. شنفت نیز در گزارش بودجه ۹۴ خود سود هر سهم را ۱۳۶۷ ریال پیش بینی کرده که نسبت به سال مالی ۹۳ تغییر محسوسی نداشت.

در گروه دارویی اغلب نمادهاد در درصدهای منفی معامله شدند. دکوثر، وپخش و دتماد صف فروش بودند. دجابر در محدوده ۳ درصد مثبت معامله شد. کیمیدارو سود هر سهم سال مالی ۹۴ را با ۱۶ درصد افزایش نسبت به سال جاری ۱۵۵۸ ریال اعلام کرد. در کارخانجات داروپخش نیز این مبلغ با افزایش ۶۴ درصدی همراه بود و ۱۱۷۳ ریال بابت هر سهم پیش بینی شد.

در گروه بانکی بر خلاف معاملات دیروز این گروه ، بیش از نصف نمادهای این گروه در بازار امروز منفی معامله شدند نماد وبصادر در حالی که منفی معامله شد با ۳۹ میلیون سهم دارای بیشترین حجم معاملات در این گروه بود نماد وبملت جزء یکی از تاثیرگذارترین نمادها بر شاخص امروز بود .

طی روز جاری خبری مبنی بر توقیف اموال بانک ایران زمین از سوی محمدرضا بوذری وکیل مدافع شرکت توسعه تجارت بین الملل زرین پرشیا وابسته به بانک سپه منتشر شد که بر مبنای آن اعلام گردید شعبه ۱۹ مجتمع قضایی شهید بهشتی، بانک ایران زمین را با شکایت این مجموعه به توقیف اموال محکوم کرد که این خبر از سوی مدیر عامل این بانک تکذیب شد.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودند بطوریکه بعضی از نمادها با معاملات منفی همراه بودند و در آستانه پایین معامله شدند مانند نماد شاملا و بعضی از نمادها مثبت معامله شدند مانند نماد وپترو که با صف خرید به کار خود پایان داد و جزء پر حجم ترین نماد در این گروه بوده و نماد شفن جزء پر عرضه ترین نمادها در بازار امروز بوده است .

مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس از تولید بیش از ١۵ میلیون تن محصول پتروشیمی در این شرکت در ١٠ ماه نخست امسال خبر داد .عادل نژاد سلیم در گفتگو با خبرنگار شانا گفت: از مجموع تولید بیش از ١۵ میلیون تنی محصولات پتروشیمی شرکت هلدینگ خلیج فارس، چهار هزار و ٩٠٠ تن به ارزش چهار میلیارد دلار به خارج از ایران صادر و بقیه آن به ارزش ١۴٢ هزار میلیارد ریال در داخل کشور عرضه شده است.

کرماشا در گزارش اولین پیش بینی منتهی به ۹۴/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۶۹۷ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال  مالی مشابه قبل با افزایش ۳ درصدی همراه بوده است. شرکت اعلام کرده است  برای سال مالی ۹۴ نرخ هر متر مکعب گاز خوراک ۸ سنت و گاز سوخت ۳۲۰ر۱ ریال پیش بینی گردیده است.

 

شپترو در گزارش اولین پیش بینی ۹۴ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۵۱۰ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی قبل با کاهش ۱۹ درصدی همراه بوده است . فروش خالص و درآمد ارایه خدمات مبلغ ۲۵۶ میلیارد تومان ، سود ناخالص مبلغ ۴۰ میلیارد تومان و سود عملیاتی شرکت نیز مبلغ ۳۲ میلیارد تومان اعلام شده است .

شاراک در گزارش اولین پیش بینی ۹۴ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۱۳۲۶ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی قبل با افزایش ۲۵ درصدی همراه بوده است . فروش خالص مبلغ ۲۸۰۰ میلیارد تومان ، هزینه های مالی شرکت مبلغ ۲۷ میلیارد ریال ریال گزارش شده است .

در گروه حمل و نقلی  اکثر نمادهای این گروه در بازار امروز با معاملات منفی همراه بودند .

 

توریل در گزارش اولین پیش بنی منتهی به ۹۴/۱۲/۲۹ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۲۶۲ ریال پیش بنی نموده است که در مقایسه با سال مالی مشابه قبل با افزایش ۵۱ درصدی همراه بوده است . سایر تغییرات به شرح ذیل می باشد :

درآمد ارائه خدمات ریلی ۱۷% افزایش و سود خالص به میزان ۳% افزایش ناشی از افزایش در تناژ حمل محمولات براساس برنامه حمل شرکت فولاد مبارکه مطابق روند گذشته فعالیت (با در نظر گرفتن آثار کاهنده استهلاک ۲۰۰ واگن اضافه شده به ناوگان در سال ۹۳ بر حاشیه سود ناخالص) شرکت می باشد .

کاهش در هزینه مالی به میزان ۸۴% ناشی از تسویه تسهیلات اخذ شده در سنوات قبل علی الخصوص بانک اقتصاد نوین می باشد .

افزایش درآمد سرمایه گذاری در شرکتهای فرعی به میزان ۸۴% عمدتاٌ ناشی از افزایش سود سهام پیش بینی شده در شرکتهای خدمات توکا کشش (افزایش سود ۲٫۴ برابری بهمراه افزایش تملک مستقیم ۴۹% سهام و رسیدن مالکیت به ۱۰۰%) و آسیا سیر ارس (افزایش ۱٫۷ برابری سود و افزایش مالکیت به ۱۰۰% سهام) و افزایش در ضریب آماده به کاری ناوگان این شرکتها می باشد.

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*