خانه / آخرین اخبار / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / بازدهی هایی برای از ما بهتران!

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / بازدهی هایی برای از ما بهتران!

به عبارت ساده تر طی سال جاری شاهد اتفاقاتی بودیم که سبب به زیر سوال رفتن اصول سرمایه گذاری شده است چراکه در این سال اکثر شرکت هایی که با بازدهی مثبت و رشد قیمت سهام مواجه شده اند…
با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه ۹۳٫۱۲٫۰۴ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۵ واحد کاهش به رقم ۴۷۹۹۷ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۲۶۷ واحد کاهش عدد ۱۲۴۸۷۴ واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با ۴۴ واحد افت به رقم ۶۴۶۷۵ واحد رسید.

همچنین در این روز “فولاد” با ۲۰ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “تاپیکو” با ۲۷ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۷ واحد افت به رقم ۷۱۹ واحد رسید.

در این شرایط امروز “شرانل” با ۰٫۲ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “جم” با ۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۱۳۶ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۳۵۳ میلیارد ریال رسید.

سایه سنگین مذاکرات هسته ای کشورمان با گروه ۱+۵ امروز هم بر بازار سرمایه مشهود بود و تأثیرش را بر قیمت اغلب سهام شرکت ها گذاشت بطوریکه در معاملات روز جاری اکثر نمادهای فعال بورسی با روندی نزولی همراه شدند.

بنابر گزارش بورس نیوز، در ادامه اعلام گزارشات پیش بینی درآمد سهام شرکت های فعال در بازار سرماهی امروز هم شاهد بازگشایی نماد برخی از شرکت های فعال در بازار بورس و فرابورس بودیم، نکته قابل توجه در این اتفاق واکنش منفی اهالی بازار به بازگشایی نمادهای با تغییر منفی سود و نیز واکنش خنثی به نمادهای همراه با افزایش سود در پیش بینی سال آتی بود بطوریکه در قیمت سهام شرکت های با تغییر منفی سود شاهد افت قابل توجه و در سهام شرکت هایی که با رشد سودآوری همراه بودند روندی خنثی و یا همراه با رشد قیمت اندک بودیم.

به عبارت ساده تر طی سال جاری شاهد اتفاقاتی بودیم که سبب به زیر سوال رفتن اصول سرمایه گذاری شده است چراکه در این سال اکثر شرکت هایی که با بازدهی مثبت و رشد قیمت سهام مواجه شده اند یا زیان ده بودند و یا از پی بر ای بسیار بالایی برخوردار بودند و این در حالی است که شرکت های با پی بر ای پایین و یا سود بالا به علت نبود متقاضی با افت قیمت سهام مواجه شده اند.

متأسفانه در بازار سرمایه ما هر شرکتی که از ابهام و شایعه بیشتری برخوردار باشد با بازدهی بالاتری همراه خواهد بود و هر شرکتی که شفاف تر و بی حاشیه تر باشد بدون متقاضی بوده و ناچار به طی روند نزولی می باشد.

نمونه بارز این موضوع را امروز در سهام دو شرکت “توریل” و “ختراک” نظاره کردیم.

توریل پس از افزایش ۵۲ درصدی سود سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ بدون هیچ تغییر قیمتی خاصی بازگشایی شد و روندی را در پیش گرفت که اگر ساعت معاملات اندکی بیشتر ادامه می یافت حتی ممکن بود روند نزولی را هم به خود ببیند اما در نماد “ختراک” در حالی سود ۲۵۴ ریالی سال ۹۳ به ۱۷۵ ریال کاهش پیدا کرده که سهام این شرکت پس از افت قیمت حدود ۲۷ درصدی پس از بازگشایی نماد در روز جاری با صف خرید حدود سه میلیون سهمی مواجه شد و یا سهام پارس خودرو که پس از تعدیل منفی ۴۷ درصدی و افزایش زیان برآوردی پس از بازگشایی با صف خرید همراه شد از این دسته اتفاقات می باشد، البته موارد بسیاری زیاد دیگری نیز وجود دارد که از ذکر آنها به علت آگاهی اهالی تالار از موارد ذکر شده، خودداری می کنیم.

چند نکته صرفاً جهت اطلاع

“سمگا”: این شرکت امروز طی ارسال گزارش شفاف سازی در خصوص هتل فرودگاه امام خمینی خبر از بی تأثیر بودن این موضوع بر سودآوری سال جاری شرکت داد. حال سوال اینجاست که مدیران این شرکت همین امروز متوجه بی تأثیر بودن تأثیرات سودآوری این پروژه بر شرکت شده اند؟ چرا این گزارش شفاف سازی در زمانی که سهام شرکت از قیمت ۵۷۰ تومان در تاریخ ۵ بهمن ماه گذشته ظرف ۱۷ روز کاری به ۹۱۷ تومان رسید از سوی مدیران این شرکت منتشر نشد؟ تاریخ افتتاح هتل موضوعی نیست که غیر منتظره و اتفاقی باشد و مدیران “سمگا” به ناگاه با آن روبه رو شده باشند و نیک می دانند که رشد قیمتی مذکور تنها به واسطه افتتاح هتل و تأثیرات سودآوری آن بر شرکت ایجاد شده. مسئولین سازمان بورس آگاه باشند که چنین اطلاع رسانی ها و شفاف سازی هایی است که جو بی اعتمادی و سردی را در بین اهالی تالار به وجود می آورد و حضور چنین شرکت هایی در بورس ضررش بیشتر از منفعتش است و اینگونه سودها تنها به جیب از ما بهتران می رود.

خودرویی ها: در پایان ساعات معاملات روز جاری به یکباره تغییر جهت دادن و اقبال به سمت آنها بازگشت، هنوز دلیل این موضوع چندان روشن نیست اما در بین شرکت های فعال این گروه چند روزی است که روند معاملات سهام رنا مشکوک و عجیب شده شاید باز هم خبری در راه است که ما نه اما از ما بهتران آگاهند.

“فاذر”: امروز برخی خبرها از حل و فصل شدن مشکل بازگشایی ال سی شرکت برای اجرای پروژه سیراف حکایت داشت که ظاهراً قرار است از طریق بانک صادرات به این شرکت پرداخت شود. روند سهم که امروز به گونه ای بود که این خبر را تأیید نمی کند. امیدواریم که مدیران این شرکت گزارش شفاف سازی را قبل از اینکه سهامداران متحمل زیان شوند به سایت کدال ارایه کنند.

“وپترو”: برخی گمانه زنی ها از احتمال تعدیل سود این شرکت ها از محل افزایش سودآوری شرکت های کربن ایران، دوده صنعتی پارس و لاستیک سهند حکایت دارد، همچنین گفته می شود این شرکت قصد فروش برخی دارایی های خود را دارد که در این صورت نیز می تواند سود خود را افزایش دهد. این شرکت امروز پس طی یک روند صعودی کوتاه مدت با افت قیمت سهام در پایان معاملات مواجه شد.

همچنان منتظر مشخص شدن نتیجه مذاکرات این دور جدید در ژنو هستیم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*