خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / دوشنبه ۴ اسفند ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / دوشنبه ۴ اسفند ۹۳

شاخص کل بورس ۴۱ واحد نزول کرد و به رقم ۶۴،۶۷۸ واحد رسید . نمادهای تاپیکو با ۲۷ واحد و وبصادر با ۲۷ واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای فولاد با ۲۰ واحد و وغدیر با ۱۶ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۱۳٫۶ میلیارد تومان رسید که فارس با ۱۰٫۲ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس ۷٫۵ واحد نزول کرد و به رقم ۷۱۹ واحد رسید . جم و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۳۵ میلیارد تومان رسید که پترول با ۵٫۵ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار اقتصادی

خبری نهایی در مورد زمان بورسی شدن ایرانسل شنیدیم ، پس از اینکه سازمان بازرسی به وزارت ارتباطات برای عدم اجرای واگذاری ۲۱ درصد سهام این اپراتور در بورس تذکر داد، کمیسیون تنظیم مقررات این اپراتور را ملزم به واگذاری در بورس تشخیص داد و مقرر کرد ایرانسل تا پایان پاییز نحوه و شرایط واگذاری را مشخص کند . کمیسیون تنظیم مقررات مقرر کرد: فرآیند واگذاری ۲۱ درصد سهام شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل در بورس از ۹۴/۵/۱ آغاز می‌شود .

در خبری دیگر شنیدیم ، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: سند راهبردی برای عملیاتی کردن آماده و در شرف اجراست و در سال ۹۴ نیز استانها باید اقدامات عملیاتی را آغاز کنند . محمد شرفشاهی ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل اقتصادی و دارایی آذربایجان‌غربی اظهار داشت: اکنون در دوره سختی قرار گرفته‌ایم و به گونه‌ای می‌توان گفت که شرایط اقتصادی کنونی کشور حتی بحرانی‌تر از دوران پس از جنگ تحمیلی است .


مهم ترین اخبار سیاسی

یک روزنامه استرالیایی از سفر وزیر امور خارجه این کشور به ایران در ماه آوریل خبر داد . به نوشته روزنامه سیدنی مورنینگ، هرالد جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه استرالیا قرار است در ماه آوریل به دعوت محمدجواد ظریف همتای ایرانی‌اش به تهران سفر کند . این اولین باری است که در طول بیش از یک دهه گذشته یک مقام ارشد دولت استرالیا به ایران سفر می‌کند .


در مورد مذاکرات ، محمد‌جواد ظریف، وزیر‌ امور خارجه که برای مذاکرات مهم و سر‌نوشت‌ساز هسته‌ای در شهر ژنو سوئیس به‌سر می‌برد، دیروز گفت که به نظر مسوولان کشور مذاکرات به مرحله‌ای رسیده که نیاز به تصمیم‌گیری جدی در سطح عالی دارد. ظریف در ادامه سخنانش با اشاره به حضور علی‌اکبر صالحی در ژنو گفت: «به همین دلیل از آقای صالحی درخواست شد در این دور حضور یابد تا موضوعات شفاف، دقیق و ریز بررسی شود.» او همچنین علت حضور حسین فریدون، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در مذاکرات را هماهنگی با حسن روحانی عنوان کرد .دور جدید گفت‌وگوهای فشرده و حساس هسته ای ایران با اعضای جدید شامل علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی ایالات‌متحده در ژنو در حال پیگیری است. در شرایطی که طرفین دلیل حضور این افراد را «بحث‏ های دقیق فنی» عنوان کرده اند، روز گذشته محمدجواد ظریف درخصوص حضور صالحی در مذاکرات گفت که به نظر مسوولان کشور مذاکرات به مرحله ای رسیده که نیاز به «تصمیم‌‌گیری جدی در سطح عالی» دارد. ظریف افزود: «به همین دلیل از آقای صالحی درخواست شد در این دور حضور یابد تا موضوعات شفاف، دقیق و ریز بررسی شود


فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی نوسان اندکی داشت . بر این اساس مس به قیمت ۵۷۰۷ دلار ، آلومنیوم ۱۷۹۶ دلار ، روی ۲۰۴۷ دلار و سرب ۱۷۷۴ دلار برای هر تن معامله شدند . سکه به قیمت ۹۷۵ هزار توان رسید و دلار در محدوده ۳۴۲۸ تومان معامله شد.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه بانکی  اکثر نمادها شاهد معاملات منفی بودند نماد وبصادر با ۱۹ میلیون سهم دارای بیشترین حجم در گروه خود بود .

وانصار قصد دارد سرمایه خود را از مبلغ ۶۰۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۸۰۰۰ میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه ۲۰۰۰ میلیارد ریالی ( معادل ۳۳ درصد ) ، مبلغ ۱۵۰۰میلیارد ریال از محل مطالبات حال شدۀ سهامداران و آوردۀ نقدی و مابقی آن به مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال از محل سود انباشته شرکت می باشد . شرکت موضوع افزایش سرمایه را بهبود ساختار مالی، بهبود نسبت کفایت سرمایه و جبران مخارج سرمایه ای انجام شده اعلام نموده است

در گروه حمل و نقلی بیشتر نمادهای این گروه در بازار امروز با معاملات منفی به کار خود پایان دادند . نماد توریل که برای دریافت اطلاعات مبنی بر تغییر با اهمیت پیش بینی عملکرد سال مالی ۱۳۹۴ بسته شده بود در ساعات پایانی بازار گشایش شد .

مدیران خط کشتیرانی بین المللی حسینا در اظهاراتی ضمن تقدیر از مسئولان سازمان بنادر و همچنین بندر شهید رجایی برای خدمات دهی مناسب به خطوط کشتیرانی، انتظارات و دیدگاه های خود را با مدیر بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در میان گذاشتند .مسینا از خطوط معتبر کانتینری بین المللی در جهان و متعلق به ایتالیاست و سال های اخیر که تحریم های یکجانبه غرب علیه جمهوری اسلامی اعمال شد، این خط کشتیرانی تردد کشتی های خود را به بندر شهید رجایی- بزرگترین بندر کانتینری ایران- متوقف نکرد .

معاون ناوگان راه آهن از تدوین برنامه ها و اقدامات جدی به منظور جذابیت سرمایه گذاری در حوزه ریلی خبر داد و اعلام کرد این اقدامات در قالب بسته های حمایتی مجزا و بر اساس منابع مختلف تدوین شده اند .

در گروه محصولات شیمیایی نمادها اکثرا با معاملات منفی همراه بودند بطوریکه نماد شیراز با صف فروش همراه بود  نماد شفن نیز در حالی که با صف فروش به کار خود پایان داد جزء پر عرضه ترین نمادها در بازار بود .

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: هم اکنون تصمیم گیری درباره فرمول قیمت خوراک پتروشیمی به مثابه گلوله داغی شده است که هیچ طرفی تحمل حفظ آن را ندارد و میان ارگانهای مختلف دست به دست می شود و هیچ طرفی حاضر نیست به این موضوع ورود کند .عباس شعری مقدم در گفتگو با خبرنگار شانا، با بیان این که تعیین بلند مدت فرمول قیمت خوراک برای سرمایه گذاران خارجی اهمیت ویژه ای دارد، گفت: امیدوارم هرچه زودتر این فرمول مشخص شود.

شیراز در گزارش اولین پیش بینی ۹۴ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۶۵۳ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی قبل با افزایش ۳ ریالی همراه بوده است. با توجه به مفروضات پیش بینی عملکرد شرکت، گاز خوراک برای سال مالی ۹۴ معادل ۹۷۲ر۸۲۹ر۳۱۰ متر مکعب با نرخ هر متر مکعب ۲۸۰ر۲ ریال (۸ سنت با نرخ هر دلار ۵۰۰ر۲۸ ریال) و گاز سوخت معادل ۱۰۵ر۱۱۳ر۹۳۹ متر مکعب به ازای هر متر مکعب ۱۴۵۰ ریال پیش بینی شده است.

گروه خودرو و ساخت قطعات ، خزامیا که در ابتدای بازار در بازه های منفی معامله می شد به صف خرید رسید و با ۲۰٫۹ میلیون حجم معامله در صدر گروه قرار گرفت. نماد خودرو در رنج های مثبت با افزایش تقاضا روبرو بود و حدود ۸ میلیون سهم در این نماد جابجا شد. ورنا  امروز اغلب در رنج های منفی معامله شد. خکمک امروز نیز معاملاتش را با صف خرید آغاز کرد و از پرتقاضاترین نمادهای بازار بود اما در  اواسط بازار صف خود را عرضه کرد و در درصدهای مثبت معاملاتش ادامه یافت و به ۸ میلیون سهم رسید. خمحرکه در محدوده ۸ درصد منفی و در قیمت ۱۹۹۴ ریال بازگشایی شد. خشرق، خریخت و خرینگ نیز از صف خریدهای امروز این گروه بودند. در گزارشات این گروه خگستر هم سود هر سهم سال مالی ۹۴ را با ۵۸ درصد کاهش نسبت به سال ۹۳ مبلغ ۳۰۹ ریال اعلام کرد.

نماد ختراک به دلیل اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی جاری براساس عملکرد ۹ ماهه و بودجه سال مالی آینده طی ۲۸ بهمن ماه سال جاری متوقف شد و پس از انتشار گزارشات مربوطه طی معاملات امروز بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج تک قیمتی مورد بازگشایی قرار گرفت. براساس گزارش بورس نیوز، نماد معاملاتی “ختراک” در حالی امروز بازگشایی شد که متقاضیان برای خرید این سهم دستور خرید با قیمت حدود ۱۹۰ تومان را به ثبت رسانیده بودند و فروشندگان نیز قیمت حدود ۲۸۰ تومان را ارسال کرده بودند. این در حالی است که با اعلام پیغام ناظر بازار طی دقایقی کوتاه حدود ۵۰ هزار سهم “ختراک” در قیمت حدود ۱۹۰ تومان معامله شد و بدین ترتیب نماد این مجموعه با افت قیمتی ۲۷ درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت. معاملات “ختراک” با تعیین دامنه نوسان توسط ناظر بازار و با صف خرید بیش از سه میلیون سهمی و حجم معاملات اندک ۵۰ هزار سهمی پایان یافت و سرانجام معاملات امروز “ختراک” با توجه به نحوه کشف قیمت آن باطل شده است.

در گروه فلزات اساسی، نمادهایی همچون فجر، وتوکا، فباهنر و فولاژ صف فروش شدند. معاملات فمراد نیز با صف فروش آغاز شد؛ معامله بلوکی در نماد فولاد شاخص را ۲۰ واحد افزایش داد. ارفع که برای هر سهم در سال مالی ۹۴ سود ۲۴۸ ریالی را اعلام کرده در بازه ۷ درصد منفی و قیمت ۲۳۹ تومان بازگشایی شد. در فنوال، پرتقاضاترین نماد بازار، ۷۶٫۹۹۳ سهم در صف خرید معامله شد. معاملات فزرین نیز در قیمت ۲۸۹۱ ریال به صف خرید رسید. فولای در قیمت ۳۳۰ تومان بازگشایی شد. فروس که روز گذشته جهت تعدیل پیش درآمد متوقف شده بود، EPS سال ۹۴ را با ۲۰ درصد کاهش نسبت به سال ۹۳ مبلغ ۳۳۴ ریال اعلام کرد.

در نماد ذوب، مدیر سرمایه گذاری این شرکت در مورد شایعات تعدیل منفی این شرکت گفت: کاهش ۷۵ درصدی سود هر سهم “ذوب” برای سال آینده هنوز قطعی نشده و به نظر سازمان بورس و حسابرس نیاز دارد . عواملی چون رکود حاکم بر ساخت و ساز، کاهش قیمت نفت، بودجه ناچیز عمرانی برای سال جاری و آینده ، نوسان ارز، کاهش قیمت های جهانی ، واردات بدون تعرفه ۳ میلیون تن محصول که معادل تولیدات عادی ذوب آهن است، موجب شدند تا شرایط سختی بر صنعت حاکم شود. با این حال شرکت ذوب آهن بر روی کیفی سازی محصولات و تولید ریل و تیرآهن H و افزایش صادرات روی آورده تا قادر به تحقق اهداف شود . فریدونی از پیگیری درخواست حضور این شرکت مشمول اصل ۴۴ در بازار اول فرابورس خبر داد و گفت: در پی برطرف شدن زیان انباشته این شرکت در سه ماه اول سال جاری، درخواست انتقال از بازار دوم به بازار اول فرابورس ارایه شده تا طبق مقررات نماد “ذوب” به بازار اول فرابورس منتقل شود . در این رابطه فردا جلسه هیئت پذیرش اوراق بهادار طبق روال هفتگی تشکیل جلسه می دهد تا این درخواست را بررسی کند. در صورت موافقت با حضور ذوب آهن در بازار اول فرابورس، زمینه انتقال به بورس هم فراهم خواهد شد .

پرشین تحلیل

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*