خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۵ اسفند ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۵ اسفند ۹۳

شاخص کل بورس  ۱۵۲ واحد نزول کرد و به رقم ۶۴٫۵۲۵ واحد رسید . نمادهای  فولاد با ۴۹ واحد و  فارس با ۲۸ واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای  وبملت با ۲۳ واحد و  پکرمان با ۱۳ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۹۳میلیارد تومان رسید .

در بازار  فرابورس شاخص ایفکس ۲ واحد نزول کرد و به رقم ۷۱۶ واحد رسید .  جم  بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشت . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۹۰ میلیارد تومان رسید .

فلزات اساسی، دلار و سکه

قیمت فلزات اساسی نسبت به روز گذشته باکاهش همراه بود. امروز مس ۵۶۵۷ دلار ، آلومنیوم ۱۷۷۲دلار ، روی ۲۰۳۲دلار و سرب۱۷۵۷ دلار برای هر تن معامله شدند . سکه به قیمت نهصدو هشتاد هزار تومان و دلار به قیمت۳۴۳۰ تومان رسید .

مهم ترین اخبار اقتصادی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ولی الله سیف در نشست هم اندیشی شورای کارگزاران بورس با مسئولان ارشد اقتصادی کشور که بعد از ظهر دوشنبه در وزارت اقتصاد برگزار شد، با اشاره به اینکه بازار مالی و بازار پول و سرمایه ارتباط مستمر و درونی با یکدیگر دارند و نمی توان بدون توجه به هر یک از این بخش ها تصمیم گیری خاصی در این حوزه ها انجام داد، گفت: واقعیت این است که بازار پول نوسان زیادی داشته است، اما تلاش دولت یازدهم بر این است که بدون برگشت به گذشته نواقص و کمبودها را برطرف کنیم .

رئیس کل بانک مرکزی با بیان آنکه قبول دارم نرخ سود بانکی، بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار می دهد، افزود: باید توجه داشته باشید که این نرخ بعد از یک دوره طولانی سرکوب، به این مرحله رسیده، ولی باید با تورم همراه شود .

سیف ادامه داد: در بازار سرمایه زمانی مشکلاتی پیش می آید که برای حل آن به سراغ نظام بانکی می آیند، در حالی که باید اجازه داد مکانیزم های بازار کار خودش را انجام دهد .

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به کاهش نرخ سود نظام بانکی در سال جاری گفت: چند سال قبل تصمیم غلطی در نظام بانکی شکل گرفت که اثرات آن در بازار ارز و سهام نوسانات شدیدی را به وجود آورد، از همین جهت باید تصمیم منطقی گرفت که نتایج بلندمدت داشته باشد .

سیف با تاکید بر اینکه نباید از روی شتابزدگی تصمیم غلط گرفت ادامه داد: باید از قیمت‌های درست حمایت شود بر همین اساس مکانیزم حمایت از قیمت برای جلوگیری از نوسانات جدید باید شکل بگیرد .

وی با بیان آنکه در بازار ارز و طلا نوسانات تا حدودی کنترل شده است، خاطرنشان کرد: در بازار سرمایه به دلیل شرایط خاص و تصمیمات غلط همچنان نوساناتی مشاهده می شود که یکی از این موارد تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها است که ناشی از یک تصمیم ناگهانی نوسان در بازار ایجاد شد، هرچند همه می دانیم در این بخش رانت هایی وجود دارد و نباید یک باره قیمت خاصی را مبنا قرار داد .

وی با بیان آنکه مشابه این تصمیمات در آینده وجود نخواهد داشت، به نرخ های سود بانکی اشاره کرد و گفت: هنوز نرخ های مدنظر بانک مرکزی در سود بانکی کاملا پیاده نشده و به همین خاطر بانک مرکزی در حال پایش و نظارت بانک ها است .

سیف به سهم ۱۲ درصدی تامین مالی بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: این درست نیست که سهم تامین مالی در نظام بانکی باید ۸۸ درصد باشد، از همین رو باید سیاست هایی اتخاذ شود که سهم تامین مالی در بازار سرمایه افزایش یابد .

مهم ترین اخبار سیاسی

وزیر امور خارجه شامگاه دوشنبه پس از سه روز مذاکره فشرده با همتای امریکایی خود به خبرنگاران گفت: ظرف سه روز گذشته گفتگوهای جدی، مفید و سازنده ای با کشورهای ۱+۵، به ویژه با طرف آمریکایی که با وزرای خارجه و انرژی خود در این مذاکرات حضور یافته بود، داشتیم  .

به گزارش اقتصاد نیوز، وی افزود: تاحدودی پیشرفت در برخی مباحث صورت گرفت اما هنوز راه زیادی برای رسیدن به توافق نهایی در پیش داریم  .

ظریف تاکید کرد: مسلما تا وقتی در مورد همه مسائل توافق صورت نگیرد در هیچ موضوعی توافق نشده است. بنابراین مذاکرات ادامه پیدا می کند  .

وزیر امور خارجه اظهار داشت: تصمیم گرفتیم هفته آینده مجددا در حاشیه اجلاس شورا حقوق بشر این گفتگوها را ادامه دهیم  .

معاون وزیر خارجه ایران نیز گفت: به منظور حل و فصل مسائلی که از گذشته میان تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باقی مانده است، امروز (سه‌شنبه) با یوکیا آمانو دیدار می‌کنم  .

به گزارش ایسنا، سیدعباس عراقچی افزود: این دیدار در رابطه با همکاری‌هایی است که بین ایران و آژانس وجود دارد و برای حل و فصل مسائلی است که از گذشته مانده و یا مسائل جاری تا بتوان پیشرفت بهتری در این همکاری‌ها ایجاد کرد  .

عراقچی گفت: آمانو، مدیرکل آژانس اخیرا دیدار خوبی را با آقای ظریف در مونیخ داشت و در آن دیدار قرار شد که گفت‌و‌گوهایی بین ایران و آژانس در سطوح بالا تقویت و بیشتر شود و امیدوار هستیم که به گسترش همکاری‌هایی که در حال حاضر بین ایران و آژانس وجود دارد، منجر شود  .

معاون وزیر خارجه کشورمان افزود: به هر حال مسائلی از گذشته مانده که این مسائل باید هرچه زودتر حل و فصل شود. ما حرکت‌های خوبی را در طول سال گذشته داشتیم. یک چارچوب همکاری بین ایران و آژانس امضا شده و بر اساس آن حرکت‌ها و همکاری‌هایی را داشتیم  .

عراقچی در گفت‌وگو با واحد مرکزی خبر در وین با اشاره به اینکه لازم است همکاری‌هایی که تا الان بوده و راههای تسریع و تسهیل این همکاری‌ها مرور شود، گفت: انشاءالله هم‌زمان با پیشرفت مذاکرات با ۱+۵ ما با آژانس هم بتوانیم مسائل را هرچه زودتر به سرانجام برسانیم  .

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

گروه خودرو و ساخت قطعات، معاملات خود را مثبت آغاز کرد. خزامیا اولین پیش بینی درآمد هر سهم خود را با ۴۰۰ درصد افزایش نسبت به سال مالی ۹۳ مبلغ ۲۵ ریال پیش بینی کرد که در پی انتشار این گزارش در آستانه صف خرید قرار گرفت و در نهایت با معامله ۴۰ میلیون سهم و در قیمت ۱۴۸۱ ریال به کار خود پایان داد. خساپا و خودرو معاملات پرحجمی داشتند و در اواسط بازار به درصدهای منفی رسیدند. بلوک در خبهمن حجم معاملاتش را به ۲۲٫۷ میلیون رساند. خرینگ، خمهر و خریخت از صف خریدهای قطعه سازی بودند که خمهر صف خود را عرضه کرد.  نماد ختراک با توجه به ابطال معاملات روز گذشته امروز با کاهش ۷ درصدی و در قیمت ۲۴۱ تومان به تابلوی معاملات بازگشت. خلنت و خپویش نیز امروز صف فروش بودند. پیش بینی خنصیر نیز روی کدال قرار گرفت که بر اساس آن EPS 123 ریالی برای سال ۹۴ پیش بینی شده که نسبت به سال مالی ۹۳ با کاهش ۶۲ درصدی همراه بوده است.

در اخبار این حوزه، رییس سازمان حمایت مصر‌ف‌کنندگان و تولیدکنندگان از محول شدن قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی به واردکنندگان خبر داد و گفت: نظارت های لازم در این زمینه از سوی سازمان حمایت صورت می گیرد و اگر تخلفاتی مشاهده شود، برخورد خواهیم کرد . ایشان در ادامه افزود: روز گذشته فاکتورهای قیمت گذاری این نوع خودروها را اعلام کردیم و واردکنندگان براساس این معیارها باید قیمت گذاری کنند که درحال حاضر ۳۵ نمایندگی رسمی و ۱۰ شرکت نیز به صورت واسطه در زمینه واردات خودرو فعالیت می کنند .

 

در گروه فلزات اساسی، معاملات امروز فنوال نیز با بیشترین تقاضا همراه بود و در اوسط بازار با عرضه صف خود مجددا صف خرید شد. فزرین نیز دیگر نماد مثبت گروه بود. فولاد در محدوده ۳ درصد منفی معامله شد و ۴۹ واحد منفی بر شاخص تاثیر داشت. فمراد، فجر، فرآور، فلوله و فباهنر نیز صف فروش بودند.

از مهمترین خبرهای این گروه، حق انتفاع ۲۵ درصدی برای معادن سنگ آهن بود که در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۹۴ کل کشور تعیین شد. در جزء ۲ بند الف تبصره ۱۰ آمده است که کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی استخراج کننده سنگ آهن که پروانه بهره برداری آنها به نام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و شرکت های تابعه است ولی فاقد قرارداد با سازمان مذکور و شرکت های تابعه می باشند، موظفند بابت حق انتفاع پروانه بهره برداری از معادن فوق در سال ۱۳۹۴، ۲۵ درصد مبلغ فروش محصولات خود را به حساب درآمد عمومی ردیف ۱۳۰۴۱۹ جدول شماره ۵ این قانون نزد خزانه داری کل کشور پرداخت کنند .

در صورت سرمایه گذاری برای تکمیل زنجیره تولید، حق انتفاع به صورت پلکانی و به شرح زیر پرداخت می شود :

۱-۲-فروش محصول به صورت سنگ آهن خام و دانه بندی شده معادل ۲۵ درصد مبلغ فروش .

۲-۲-فروش محصول به صورت افشرده (کنسانتره) شامل افشرده های تحویلی برای گندله سازی های درون شرکت و افشرده فروشی به خارج از شرکت معادل ۲۱٫۵ درصد مبلغ فروش .

۳-۲-فروش محصول به صورت گندله معادل ۱۸ درصد مبلغ فروش افشرده

۴-۲- فروش محصول به صورت آهن اسفنجی معادل ۱۵ درصد مبلغ فروش افشرده

موارد ۲-۲ و ۲-۳ و ۲-۴ صرفاً به شرکت هایی تعلق می گیرد که زنجیره ارزش (فراوری) را در داخل مجموعه همان شرکت انجام دهند .

در صورتی که شرکت های موضوع این جزء با رعایت قانون تجارت از محل سود خود اقدام به سرمایه گذاری در معادن صنایع معدنی پایین دستی کنند، به میزان ۱۰ درصد سرمایه گذاری صورت گرفته از محل سود، به عنوان حق انتفاع بهره برداری محاسبه می شود .

۴- مالیات بردرآمد سال ۱۳۹۴ هر یک از معادن موضوع این جزء به حساب خزانه معین استان محل استقرار معدن واریز می شود .

۵-در صورت عدم پرداخت مبالغ فوق مطالب مذکور در حکم مطالبات مستند به اسناد لازم الاجرا است و براساس ماده ۴۸ قانون محاسبات عمومی کشور و مقررات اجرایی قانون مالیات های مستقیم قابل وصول می شود .

خبر دیگر، بهبود تولید جهانی آهن اسفنجی به کمک ایران بود. میزان تولید آهن اسفنجی در ایران ماه ژانویه یک میلیون و ٢٨٠ هزار تن بود که ۶١ درصد نسبت به ژانویه ٢٠١۴ بالا رفت. میزان تولید هند با ٩ درصد کاهش یک میلیون و ۴۴٠ هزار تن بود. عربستان نیز رشد در تولید آهن اسفنجی داشته با ٢۵ درصد بهبود ۵٢۵ هزار تن تولید داشت و در امارات نیز میزان تولید ٢٩ درصد بالا رفته به ٢٠١ هزار تن رسید . همچنین قطر و مصر نیز در رتبه های بعدی بودند که ٢٣٣ هزار تن و ٢٢٣ هزار تن آهن اسفنجی در ماه ژانویه تولید نمودند .

در نفتی و پالایشی، ونفت و شبهرن نمادهای مثبت گروه بودند که معاملات ونفت در اواسط بازار به رنج های منفی رسید؛ شبهرن سود هر سهم سال مالی ۹۴ را با افزایش جزئی ۱۷ درصدی نسبت به سال مالی جاری ۲۳۲۳ ریال اعلام کرد. شپاس نیز با توجه به ارائه اطلاعات پیش بینی خود امروز آماده بازگشایی بود که با توجه به عدم کشف قیمت معامله نشد.

مهمترین خبر این صنعت مربوط به خبر بازگشایی نمادهای پالایشی از یبان وزیر نفت بود. بیژن زنگنه در حاشیه نشست هم اندیشی کارگزاران بورس با مسئولان ارشد اقتصادی کشور در وزارت اموراقتصادی که عصر روز گذشته برگزار شد گفت: با رایزنیهای انجام شده و صدور بخشنامه های لازم، نماد شرکتهای پالایشی که از سوی سازمان بورس بسته شده بود، به زودی بازگشایی خواهد شد . وی افزود: در واقع، مقرارتی که برای کیفی سازی پالایشگاه ها گذاشته بودیم، بازبینی شد . ایشان همچنین اظهار داشت: افزون بر امکان عرضه روزانه ١٠٠ هزار بشکه نفت خام در بورس انرژی، آماده عرضه گسترده فرآورده های نفتی در بورس انرژی از سال آینده هستیم . این فرآورده ها شامل ال پی جی، نفت کوره، نفت سفید و نفتا خواهد بود که می توان با روشهای گوناگون مانند پیش فروش و اوراق آنها را عرضه کرد .

در اخبار امروز، مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس از افزایش ظرفیت ذخیره سازی نفت خام از چهار روز به ۱۰ روز خبر داد. به گفته هاشم نامور با بهره برداری از سه مخزن جدید، ظرفیت ذخیره سازی نفت خام خوراک پالایشگاه به میزان ۵٠ درصد افزایش یافت . وی با اشاره به اینکه پیش از این پالایشگاه دارای ۶ مخزن ذخیره سازی نفت خام بود، گفت: اجرای طرحهای افزایش ظرفیت در سالهای گذشته،افزایش توان پالایشی پالایشگاه به ٣۵٠ هزار بشکه در روز و کمبود ظرفیت ذخیره سازی خوراک پالایشگاه،از جمله دلایل ساخت این مخازن است . ایشان با بیان اینکه بخش عمده نفت خام مورد نیاز پالایشگاه با سه کشتی نفتکش از جزیره خارک تامین می شود، افزود: نامساعد بودن شرایط جوی دریا در برخی مقاطع زمانی،اشکالات فنی کشتیهای نفتکش و در نتیجه کاهش میزان ذخایر نفت خام پالایشگاه از دیگر دلایل اجرای این طرح بوده است .

در گروه بانکی بیشتر نمادها در بازار امروز با  معاملات منفی به کار خود پایان دادند . نماد وبملت با ۲۷ میلیارد ریال دارای بیشترین ارزش معامله در گروه خود بود که ۲۳ واحد بر روی شاخص تاثیر مثبت گذاشت .

نشست هم اندیشی فعالان بازار سرمایه با مسوولان ارشد اقتصادی عصر دیروز برگزار شد سیف پیرامون معوقات بانکی گفت: اطلاع رسانی نادرست از میزان معوقات بانکی بزرگ که عمدتا مربوط به سنوات گذشته است، باعث تزلزل بازار سرمایه می شود. رئیس کل بانک مرکزی گفته است: قبول دارم نرخ سود بانکی، بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما باید توجه داشته باشید که این نرخ بعد از یک دوره طولانی سرکوب، به این مرحله رسیده، ولی باید با تورم همراه شود .همچنین در این برنامه علی طیب نیا گفت: انتظار دولت این است که نرخ سود سپرده های بانکی متناسب با تورم کاهش یابد اما مشکلی که در این خصوص وجود دارد این است که بانک مرکزی موسسات غیرمنضبط را تحت کنترل در بیاورد. اگر در شرایطی باشیم که بانک های منضبط مصوبات و توافقات را اجرا کنند اما موسسات مالی غیرمنضبط آن را اجرا نکنند مشکلات جدیدی به وجود می‌آید .وی افزود: هم‌اکنون بانک مرکزی به صورت جدی با موسسات مالی غیرمنضبط و غیرمجاز مقابله می‌کند و این موسسات یا باید تحت نظارت بانک مرکزی قرار گیرند و یا اینکه منحل شوند، به هر حال این مشکل از گذشته شکل گرفته و هم اکنون در ابعاد گسترده‌ای وجود دارد .

در گروه حمل و نقلی  اکثر نمادها در این گروه شاهد معاملات منفی در بازار بودند که نماد توریل با ۱ میلیون سهم دارای بیشترین حجم معامله در این گروه بود .

مدیر مالی شرکت توکاریل در خصوص تعدیل اخیر شرکت اعلام نموده است که  تعدیل مثبت ۵۱ درصدی سود برآوردی سال مالی ۹۴ “توریل” همانگونه در طرح توجیهی افزایش سرمایه نیز مطرح شده عمدتاً ناشی از کاهش قابل توجه هزینه های مالی شرکت و در مقابل آن افزایش اندک تناژ حمل مواد اولیه مطابق با پیش بینی حمل شرکت طرف قرارداد یعنی فولاد مبارکه اصفهان بوده است.

در گروه محصولات شیمیایی نمادها بیشترشان با معاملات منفی همراه بودند بطوریکه نمادهای شکربن ، شفارس با صف فروش بسته شدند همچنین نماد شفن که دارای بیشترین عرضه در بازار بود نیز با صف فروش به کار خود پایان داد.

رضا محتشمی پور رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش تر از شرکت ملی صنایع پتروشیمی خواسته بود که قیمت محصولات پتروشیمی به صورت ۱۵ روزه به بورس کالا اعلام شود، اما با توجه به الزامات پیش روی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، اعلام ۱۵ روزه قیمت محصولات پتروشیمی به اسفندماه موکول شد .وی خاطر نشان می کند: تا کنون نوسانات بازار محصولات پتروشیمی متاثر از قیمت نفت، شدید بود، اما در حال حاضر قیمت نفت به ثبات رسیده است و انتظار نمی رود اعلام ۱۵ روزه قیمت ها بتواند بر بازار محصولات پتروشیمی تاثیر به سزایی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مرضیه شاهدایی در یک نشست خبری با بیان اینکه ۶۰ طرح پتروشیمی در دست اجرا در کشور وجود دارد که از یک تا ۹۹ درصد پیشرفت دارند .وی افزود: با توجه به تعداد بالای این طرح‌ها و پیشرفت فیزیکی متفاوت این طرح‌ها این طرح‌ را اولویت‌بندی کردیم چنانچه طرح‌های بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد را در اولویت اول قرار دادیم تا نظارت، همیاری و کمک به آنها پیش از بقیه طرح‌ها انجام شود .مدیر طرح‌های شرکت ملی پتروشیمی ادامه داد: طرح‌های با پیشرفت از ۲۰ تا ۶۰ درصد در اولویت دوم و از یک تا ۲۰ درصد در اولویت سوم قرار گرفتند .

روح الله وحید کیانی درباره افزایش ناگهانی قیمت انواع محصولات پتروشیمی در اسفند ماه سال جاری با وجود سقوط آزاد قیمت نفت و محصولات پتروشیمیایی در بازار جهانی، گفت: هم اکنون تمامی شرکت پتروشیمی خصوصی شده اند و مطابق با قانون تجارت دولت نمی‌تواند ساز و کار اجباری برای عرضه و قیمت‌گذاری مواد پتروشیمی در بورس و یا بازار آزاد برای شرکت‌های خصوصی پتروشیمی تعیین کند .رئیس امور هماهنگی و نظارت بر تنظیم بازار دفتر صنایع تکمیلی پتروشیمی با اعلام اینکه هم اکنون ابزار نظارت، هدایت و کنترل عملکرد پتروشیمی ها به ویژه در حوزه نحوه عرضه مواد اولیه در اختیار وزارت صنعت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیست، اظهار داشت: از این رو اکثر شرکت‌های پتروشیمی مطابق با اهداف سهامداران خود حرکت می‌کنند.

شدوص در اولین گزارش پیش بینی ۹۴ خود سود هر سهم شرکت را مبلغ ۳۱۲ ریال اعلام نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبلی با افزایش ۵۲۴ درصدی همراه بوده است . سود ناخالص با افزایش ۱۲۴ درصدی مبلغ ۱۰ میلیارد تومان ، سود عملیاتی با افزایش ۱۴۲ درصدی مبلغ ۷ میلیارد تومان در این گزارش پیش بینی شده اند . مزید اطلاع، شرکت طرح بهسازی تکنولوژی را با برآورد سرمایه گذاری شامل مبلغ ارزی و ریالی به ترتیب معادل مبلغ ۷۵،۰۰۰ میلیون ریال (مبلغ ارزی ۲،۵۰۰،۰۰۰ دلار) و ۱۰۵،۰۰۰ میلیون ریال و هزینه های انجام شده به مبلغ ۲،۰۰۰ میلیون ریال در دست اجرا دارد. ضمناً شرکت برآورد هزینه ها در سال مالی ۹۴ را معادل مبلغ ۷۵،۰۰۰ میلیون ریال (مبلغ ارزی معادل ۲،۵۰۰،۰۰۰ دلار) اعلام نموده است که با توجه به مدت زمان اجرای طرح از تاریخ ۰۱/۰۷/۹۴ لغایت ۲۹/۱۲/۹۵ به مدت ۱۸ ماه، در پیش بینی سال ۹۴ اثرات آن لحاظ نمی گردد.

پرشین تحلیل

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*