خانه / بورس و سهام / بیشترین تعدیل مثبت یا منفی شرکتهای بورسی

بیشترین تعدیل مثبت یا منفی شرکتهای بورسی

اغلب شرکت های فعال بورسی که سال مالی آنها منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۳ است، همزمان با نزدیک شدن به پایان سال جاری طبق مقررات و قوانین بازار سرمایه اقدام به انتشار پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی آینده خود می کنند تا ضمن اعلام مهمترین برنامه ها و برآوردها برای سال آینده، سهامداران نیز چشم اندازی از وضعیت آتی سودآوری شرکت ها در نظر داشته باشند و نسبت به سرمایه گذاری در سهام آنها اقدام کنند.

با توجه به گزارشات منتشر شده توسط شرکت های بورسی بسیاری از کارشناسان معتقدند که گروه دارو و لیزینگ از جمله صنایعی هستند که بودجه مناسبی را منتشر کرده اند و پتروشیمی ها نیز علیرغم مواجهه با مشکل تعیین قیمت خوراک مصرفی پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی آینده قابل قبولی را منتشر کرده اند. در مقابل نیز شرکت های سیمانی به صورت عکس عمل نموده اند.

براساس اظهارات رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در برگزاری نشست هم اندیشی فعالان بازار سرمایه با مسئولان ارشد اقتصادی طی چهارم اسفند ماه جاری حدود ۱۷۷ شرکت گزارش بودجه سال ۹۴ خود را منتشر کرده اند که از میان آنها پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۹۴، ۱۰۶ مجموعه با اعلام تعدیل مثبت سود برآوردی همراه بوده و در مقابل نیز ۷۱ شرکت تعدیل منفی سود هر سهم سال مالی آینده نسبت به سال جاری را ارایه کرده اند.

تحلیل بورس بهترین سهام بدترین سهام اخبار بورس آموزش انتخاب بهترین سهام

براساس این گزارش، بودجه اعلامی از سوی چهار شرکت همچون دوده صنعتی پارس، زامیاد، پگاه آذربایجان غربی و تکنوتار با رشد سودآوری بیش از ۱۰۰ درصدی همراه بوده است.

تحلیل بورس بهترین سهام بدترین سهام اخبار بورس آموزش انتخاب بهترین سهام

البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که شرکت تکنوتار اولین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی ۹۳ خود را با برآورد سود ۱۵۰ ریالی اعلام کرده بود که پس از تعدیل منفی های متعدد طی عملکرد میاندوره ای این رقم به ۴۰ ریال کاهش یافته است. براین اساس رشد سودآوری ۱۵۰ درصدی “تکنو” با مقایسه با آخرین بودجه اعلامی شرکت به دست آمده است.

علاوه بر این، شرکت لوله و ماشین سازی در حالی سود برآوردی سال مالی آتی خود را مبلغ ۵۸ ریال اعلام نموده که این رقم نسبت به آخرین سود برآوردی سال مالی ۹۳ با ۹۳ درصد افزایش یافته است.

همچنین بودجه برآوردی شرکت کربن ایران نیز حاکی از رشد ۷۵ درصدی سود برآوردی طی سال مالی ۹۴ نسبت به سال جاری دارد و در کنار آن مجموعه هایی همچون توکاریل و گروه صنعتی سپاهان نیز رشد سودآوری حدود ۵۰ درصدی را برای سال آتی پیش بینی کرده اند، “تکشا” نیز رشد ۳۹ درصدی سود برآوردی را به سهامدارانش وعده داده است.

تحلیل بورس بهترین سهام بدترین سهام اخبار بورس آموزش انتخاب بهترین سهام

براساس اطلاعات موجود، نمادهایی همچون “پارسان”، “وخاور”، “حسینا”، “فنوال” و “بالاس” بودجه سال مالی ۹۴ خود را با برآورد افزایش سودآوری بیش از ۳۰ درصدی اعلام نموده اند.

تحلیل بورس بهترین سهام بدترین سهام اخبار بورس آموزش انتخاب بهترین سهام

افزون بر آن، بودجه اعلامی نمادهایی همچون “رکیش”، “رانفور”، “شاراک”، پاکشو”، “ددام”، “دابور”، “شتهران”، “کدما”، “سخزر”، “ونوین”، “زمگسا”، “کبافق”، “درازک”، “دی”، “ونفت”، “اخابر”، “مداران”، “ثعمرا”، “شرانل”، “چفیبر”، “حپترو”، “وپخش”، “ولیز”، “خکمک”، “کپارس”، “دتولید”، “دامین”، “دزهراوی”، “دفارا”، “ساراب”، “غمینو” و … حاکی از افزایش سودآوری کمتر از ۳۰ درصدی طی سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ دارد.

این در حالی است که برخی از شرکت های فعال در بورس پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی آتی خود را با روند نزولی برآورد کرده اند که در این بین شرکت هایی همچون فولاد ارفع، سیمان بجنورد، صنعتی روان فن آور، سیمان سفید نی ریز، کاشی سعدی، سرمایه گذاری گسترش ایران خودرو، کالسیمین و روز دارو از جمله مجموعه هایی هستند که با کاهش قابل توجه سود برآوردی مواجه شده اند.

تحلیل بورس بهترین سهام بدترین سهام اخبار بورس آموزش انتخاب بهترین سهام

در پایان این گزارش می افزاید، شرکت های نفت بهران، پتروشیمی شیراز، لعاب ایران، قند شیروان و قوچان، لنت ترمز و قند قزوین نیز سود سال آینده خود را بدون تغییر با اهمیت اعلام نموده اند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*