خانه / بورس و سهام / بازار دلار طی یک سال چقدر سود داشت؟

بازار دلار طی یک سال چقدر سود داشت؟

هرچند که اخبار مذاکرات هسته ای همگی از احتمال اتفاقات مثبت خبر می دهند ولی امروز شاخص بورس تهران بی توجه به این تحولات روند منفی را پیش گرفت.

فعالان بازار اعتقاد دارند که شاخص بورس در مقابل رشد مقاومت می کند. برخی تحلیلگران با سابقه بازار سرمایه هم اعتقاد دارند که بازار سال ۹۳ را با نوسان بین کانال ۶۴ تا ۶۵ هزار واحد به پایان می رساند. بورس در حالی همچنان برمدار نزولی حرکت می کند که بازارهای مالی دیگر هم وضعیت سوددهی قابل توجهی ندارند. در همین حال نتیجه بررسی های بانک مرکزی نشان می دهد متوسط قیمت دلار طی یکسال گذشته ۳۲۴۹ تومان بوده که این عدد در قیاس با سال گذشته تنها ۰٫۶ درصد رشد داشته است.

با این وجود گزارش ماهیانه بورس هم نشان می دهد که وضعیت بازار سرمایه نیز چندان مطلوب نبوده است. با این حال این گزارش تایید می کند، طی این دوره حداقل بورس زیان ده نبوده است.

طی ۲۰ روز کاری بهمن ۹۳، ارزش معاملات در مقایسه با دی ماه ۹۳، ۲۵ درصد کاهش یافت و از ۳۰۶۸۴ میلیارد ریال به ۲۲۸۹۵ میلیارد ریال رسید. همچنین حجم سهام معامله شده از ۱۲۹۱۲،۴ میلیون سهم به ۱۱۸۳۶ میلیون سهم معادل ۸ درصد کاهش یافت.

براساس این گزارش، از ابتدای سال متوسط روزانه حجم و ارزش معاملات به ترتیب برابر با ۶۶۱ میلیون سهم و ۲۲۵۶ میلیارد ریال بوده است.

در بهمن ماه۹۳، دفعات معاملات برابر با ۷ درصد در مقایسه با دی ماه ۹۳ افزایش یافت و از ۸۸۵ هزار دفعه به ۹۵۱ هزار دفعه رسید.

شاخص بورس در پایان بهمن ماه ۹۳ نسبت به دی ماه ۹۳، به میزان ۸۴۵ واحد برابر با ۱ درصد کاهش یافت و از ۶۵۵۶۵ واحد به ۶۴۷۲۰ واحد رسید.

ارزش بازار در پایان بهمن ۹۳ در مقایسه با دی ۹۳ به میزان ۴۸۸۶۰ میلیارد ریال برابر با ۲ درصد کاهش یافت و از ۳۰۰۲۱۹۴ میلیارد ریال به ۲۹۵۳۳۳۳ میلیارد ریال رسید.

بررسی صنایع از نظر ارزش بازار نشان می دهد که گروه محصولات شیمیایی با در اختیار داشتن ۲۸ شرکت و ارزش بازار ۶۴۳ هزار میلیارد ریال در پله اول قرار دارد، فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با ۳۴۷ هزار میلیارد ریال و گروه بانک ها، موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی با ۳۳۳ هزار میلیارد ریال رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده اند.

براساس معاملات نرمال، در این ماه ارزش سهام خریداری شده اشخاص حقوقی در حدود ۱۰۸۰۳ میلیارد ریال و معادل ۴۵ درصد از کل خرید ها بود، در حالی که ارزش سهام فروخته شده آنها ۱۰۱۸۷ میلیارد ریال و در حدود ۴۳ درصد از کل فروش ها بود. براین اساس دراین ماه سرمایه گذاری خالص اشخاص حقوقی به میزان ۶۱۶ میلیارد ریال مثبت شد. در عین حال میزان خرید و فروش سهام اشخاص حقیقی به ترتیب ۵۴ و ۵۶ درصد از ارزش خرید و فروش بود.

یادآور می شود نسبت قیمت به عایدی P / E بازار در پایان بهمن ماه ۹۳ برابر با  ۰۷  /  ۵ مرتبه بوده است. لازم به ذکر است که ۲۵ شرکت دارای پیش بینی سود صفر یا منفی بوده اند که در محاسبات لحاظ نشده اند. همچنین به دلیل عدم الزام ارایه پیش بینی سود شرکت های واقع در صنعت سرمایه گذاری ها، ۱۶ شرکت فعال در این گروه در گزارش  P / E لحاظ نمی گردد. بنابراین، نسبت قیمت به عایدی (P / E) محاسبه شده بر مبنای ارزش بازار ۲۷۴ شرکت معادل  ۲۸۵۹هزار میلیارد ریال و سود پیش بینی شده بیش از ۵۶۴ هزار میلیارد ریال است.

همچنین تطبیق سود (زیان) پیش بینی شده شرکت ها در ماه جاری نسبت به ماه قبل نشان می دهد که تعداد ۵۱ شرکت با افزایش، تعداد ۸۳ شرکت با کاهش و مابقی شرکت ها برابر با ۱۶۴ شرکت، تغییری در سود (زیان) پیش بینی شده نداشته اند. سود و زیان پیش بینی شده شرکت ها در پایان بهمن ماه برابر با ۵۵۵هزار میلیارد ریال می باشد که نسبت به دی ماه معادل ۱۳۲۱۲ میلیارد ریال کاهش نشان می دهد.

در بازار اوراق بدهی ۶۳۰۶۱۲ برگه به ارزش ۶۲۵ میلیارد ریال مورد مبادله قرار گرفته است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*