خانه / بورس و سهام / قیمت‌گذاری قطعی ۴۷ شرکت سهام‌عدالت

قیمت‌گذاری قطعی ۴۷ شرکت سهام‌عدالت

حسن محمدتبار در گفت و گو با  تسنیم در مورد آخرین وضعیت سهام عدالت اظهار داشت: براساس جلسه شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی که در 8 خردادماه سال جاری برگزار شد مصوب شد تا 31 تیرماه دستورالعمل نحوه ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بازار سرمایه توسط دبیرخانه شورای مذکور با همکاری سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس و اوراق بهادار تهیه شود و به تصویب کمیسیون تخصصی برسد. این دستورالعمل با تلاش دستگاههای ذکر شده تهیه و در جلسه مورخ 13 مردادماه به تصویب کمیسیون مذکور رسید.
وی ادامه داد: در این دستورالعمل به چند نکته اساسی تاکید شده که شامل حفظ حقوق سهامداران سهام عدالت ، ثبات بازار سرمایه ،‌ رشد پایدار ارزش سبد سهام عدالت، آموزش و ترویج فرهنگ سهامداری و نظارت بر اجرای آن بود . با تصویب و ابلاغ این دستورالعمل، سازمان خصوصی سازی اقدامات اجرایی جهت ورود شرکتهای سرمایه گذاری استانی به بازار سرمایه را آغاز نمود که گام اول اخذ موافقت اصولی با پذیرش شرکتهای سرمایه گذاری استانی در فرابورس بوده است. همزمان با این اقدام سازمان خصوصی سازی در حال ارسال اسامی مشمولین هر استان به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه جهت اخذ کد سهامداری می باشد.
معاون سازمان خصوصی سازی افزود، با توجه به دستورالعمل مذکور، سازمان خصوصی سازی می بایست حداکثر ظرف یکماه اسامی مشمولین سهام عدالت را به شرکت سپرده گذاری مرکزی جهت اخذ کد سهامداری ارسال نماید که تا کنون 2 استان ارسال گردید.
وی ادامه داد: همزمان با اخذ کد سهامداری مشمولین، سازمان خصوصی سازی در حال اصلاح نهایی قراردادهای واگذاری سهام به شرکت های سرمایه گذاری استانی است،که اقدامات اجرایی آن شروع شده است. پس از اصلاح قراردادهای واگذاری، شرکتهای سرمایه گذاری استانی می بایست اقدام به افزایش سرمایه متناسب با سهام واگذار شده و تعداد مشمولین استان مربوطه خود نمایند تا امکان معاملاتی شدن سهام آنها در بازار سهام فراهم آید.
محمدتبار همچنین افزود: اطلاعات صورتهای مالی شرکتهای سرمایه گذاری استانی در سازمان بورس و اوراق بهادار در حال بررسی است تا صورتهای مالی مناسب و یکنواخت توسط شرکتهای سرمایه گذاری استانی تهیه و افشاء اطلاعات بصورت مناسب صورت پذیرد. با انجام اقدامات فوق، امکان بازگشایی نمادهای شرکتهای سرمایه گذاری استانی در بازار فرابورس ایران فراهم می گردد و انشاالله بازگشایی نمادها با توجه به الزامات دستورالعمل مصوب صورت خواهد پذیرفت.
*آخرین وضعیت مشمولین سهام عدالت و گارگران فصلی و ساختمانی
معاون سازمان خصوصی سازی خاطر نشان کرد: تاکنون از 45 میلیون و 300 هزار مشمول شناسایی شده و دعوتنامه ارسال شده، حدود 41 میلیون و 200 هزار نفر اقدام به ثبت نام نهایی نموده و سهامدار نهایی شناخته شده اند.
وی همچنین درخصوص کارگران فصلی و ساختمانی گفت، فرمهای جمع آوری اطلاعات اولیه 2.3 میلیون خانوار شناسایی شده، جمع آوری شده و توسط سازمان خصوصی سازی در حال اسکن قرائت و پردازش است و تاکنون برای 650 هزار نفر مشمول دعوتنامه نیز ارسال شده است و کارگران عزیز نیز در ثبت نام می باشند.
*تغییر شخصیت حقوقی شرکتهای سرمایه گذاری استانی و ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار
این مقام مسئول گفت: تا کنون از 30 شرکت سرمایه گذاری استانی 23 شرکت تبدیل به سهام عام شده و نزد سازمان بورس اوراق بهادار به ثبت رسیده اند تا امکان معامله سهام آنها در شرکت فرابورس ایران فراهم گردد.
*مراحل باقیمانده تا معاملاتی شدن سهام عدالت
معاون سازمان خصوصی سازی در مورد مراحلی که باید از این پس برای ورود سهام عدالت به بازار سرمایه انجام شود گفت: سازمان خصوصی سازی طی یکماه آینده با نهایی نمودن تعداد مشمولین و اصلاح سبد سهام عدالت و همچنین اخذ کد سهامداری، زمینه را برای افزایش سرمایه توسط شرکتهای سرمایه گذاری استانی فراهم خواهد  نمود. با انجام افزایش سرمایه توسط شرکتهای سرمایه گذاری استانی و ارائه صورتهای مالی به سازمان بورس، فرآیند بازگشایی نمادها و معامله سهام هر شرکت سرمایه گذاری استانی در بازار سهام آغاز خواهد شد.
*ارسال اسامی مشمولین برای اخذ کد سهامداری طی امروز
وی ادامه داد اسامی مشمولین استان آذربایجان شرقی که حدود 2 میلیون و 200 هزار نفر است طی هفته گذشته به شرکت سپرده گذاری مرکزی برای دریافت کد سهامداری ارسال شده است. پس از استان اذربایجان شرقی اطلاعات مشمولین استان کردستان نیز طی امروز و فردا به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال می‌شود و طی یکماه آینده نیز اطلاعات مشمولین تمامی استان‌ها جهت اخذ کد به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال می‌شود.
*قیمت سهام عدالت
معاون سازمان خصوصی سازی گفت، طی3 مرحله، سهام 62 شرکت مبلغ 44 هزار و 400 میلیارد تومان، به پرتفوی سهام عدالت اختصاص داده شده که به تناسب مشمولین هر استان به شرکتهای سرمایه گذاری هر استان تخصیص داده شده است. در این خصوص سهام شرکت‌های که در حال حاضر در بورس معامله می شوند و در سبد سهام عدالت قرار دارند در سایت بورس قابل مشاهده است.
وی در خصوص قیمت سهام عدالت گفت،  سهام 62  شرکتی که به سبد سهام عدالت تخصیص داده شد از 8 صنعت مهم و دارای مزیت کشور بوده که این شرکت ها نیز با رشد بازار سهام رشد قیمتی داشته و سبب رشد قیمت برگه های سهام در اختیار مشمولین شده است. وی همچنین گفت قیمت معاملاتی هر برگه سهام عدالت در بازارهمانند سایر سهامهای موجود در بازار سهام با توجه به مکانیزم عرضه و تقاضا  تعیین خواهد شد. نکاتی که دارندگان سهام عدالت باید مورد توجه قرار دهند این است که سهام خود را با عجله نفروشند و از مزایای رشد قیمتی بازار سهام استفاده نمایند زیرا بهترین سهامها در سبد سهام عدالت وجود دارد که همانگونه که طی این سالها رشد قیمتی داشته اند، در سالهای آینده نیز رشد قیمتی را تجربه مینمایند. وی تاکید کرد سهام عدالت از جمله بهترین سرمایه گذاری ها محسوب شده و از دست دادن آن توسط مشمولین بمنزله عدم استفاده از مزایای بازار سهام بعنوان بهترین فرصت سرمایه گذاری  است.
*آزادسازی سهام متناسب با اقساط دریافت شده
محمد تبار با بیان اینکه هر برگ سهام عدالت در زمانی که توزیع شد 1 میلیون تومان بود گفت با اجرای افزایش سرمایه شرکتهای سرمایه گذاری استانی، این برگه ها به 10 هزار سهم 100 تومانی (معادل یک میلیون تومان) تبدیل میشود تا قابل معامله در بازار سهام باشد. وی تصریح کرد: با توجه به اینکه برای هر خانوار حداکثر 5 میلیون تومان سهام عدالت در نظر گرفته شد،‌ اگر خانواری 10 نفره است به هر نفر 500 هزار تومان تعلق گرفت که با اجرای افزایش سرمایه به هر شخص از خانوار 10 نفره (بعنوان مثال) 5 هزار سهم 100 تومانی تعلق می‌گیرد.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه در نهایت پذیرش شرکت ها در فرابورس انجام خواهد شد خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی انجام شده در اوایل نیمه دوم سال جاری درج نماد شرکت ها در فرا بورس آغاز خواهد شد و معاملات سهام به نحوی که ثبات بازار سرمایه حفظ شود، نیز آغاز خواهد شد.
وی در مورد میزان سهامی که آزاد خواهد شد و سهامداران می‌توانند خرید و فروش آن را انجام دهند، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه اقساط سهام واگذار شده به مشمولین سهام عدالت به تناسب مبالغ دریافتی از محل سود سهام 62 شرکت تخصیص داده شده به سبد سهام عدالت صورت می پذیرد، با توجه به مبلغ دریافت شده، حدود 10 درصد در این مرحله قابل آزاد خواهد بود و مابقی سهام در وثیقه دولت باقی میماند تا در سالهای آتی به تناسب سود دریافتی از محل شرکتهای تخصیص داده شده، آزاد گردد.
محمد تبار با اشاره به اینکه در سالهای آتی نیز بخشی از سهام وثیقه شده به تناسب اقساط دریافتی آزاد می شود، گفت: این مسئله باعث ترویج فرهنگ سهام داری  بین اقشار مختلف جامعه خواهد شد. بدیهی است که با گسترش فرهنگ سهامداری، پس اندازهای اندک در سطح جامعه از طریق مکانیزم بازار سرمایه به بهترین پروژه های موجود در اقتصاد کشور تخصیص یافته و باعث شکوفایی اقتصاد این مرز و بوم، کاهش تورم، کاهش بیکاری و نهایتا سبب افزایش ثروت خانوار ایرانی خواهد شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*