خانه / بورس و سهام / پتروشیمی تبریز شفاف سازی کرد

پتروشیمی تبریز شفاف سازی کرد

پتروشیمی تبریز طبق اطلاعیه منتشر شده در سایت کدال شفاف سازی کرد.

 (سنا)  شرکت پتروشیمی تبریز در اولین پیش بینی سود هر سهم سال مالی 92 را یک هزار و 161 ریال با نرخ ارز به ازای هر دلار مبلغ 12 هزار و 260 ریال اعلام کرده و در تاریخ­های 9 اردیبهشت و 11 خردا 92 سود هر سهم سال مالی 92 را با 232 درصد افزایش مبلغ 3 هزا رو 854 ریال با نرخ ارز به ازای هر دلار مبلغ 24 هزار و 500 ریال اعلام کرده است.

بر اساس گزارش منتشر شده و مطابق بند 17 گزارش حسابرس و بازرس قانونی نسبت به صورت­های مالی منتهی به 30/12/91 شرکت پالایش نفت تبریز، نظر سهامداران محترم را به موارد مندرج در بندهای 8 و 10 این گزارش در مورد تقسیم سود سال مالی مورد گزارش جلب کرده است.

در  بند 8 گزارش حسابرس و بازرس قانونی در خصوص صورتهای مالی سال مالی 91 آمده است، ” همانگونه که در گزارش سال قبل حسابرس مستقل شرکت منعکس است، مبلغ 195 میلیارد ریال یارانه فروش سهم مواد افزودنی (PG) که در حساب­های سال 1389 منظور شده و نیز درآمد خدمات نگهداری در فرآورده­های نفتی امانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده­های نفتی ایران در سال­های قبل به مبلغ 118 میلیارد ریال مورد تأیید آن شرکت قرار نگرفته­است. تحقق درآمدهای یادشده موکول به تصمیم نهایی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده­های نفتی ایران در مورد پذیرش مبالغ یادشده خواهد بود. ”

در  بند 10 گزارش حسابرس و بازرس قانونی در خصوص صورتهای مالی سال مالی 91 آمده است، “طبق مفاد نامه شماره 22750/400 مورخ 8/2/1390 شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، مبلغ 104 میلیارد ریال بابت کارمزد انتقال، توزیع و فروش فرآورده های نفتی سال 1388 مطالبه گردیده که تاکنون مورد قبول شرکت واقع نشده است.”

در ادامه این اطلاعیه آمده است، مطابق تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی منتهی به 30/12/91 مورخ 17/04/92، مقرر شد، به ازای هر سهم مبلغ 1 هزار و 350 ریال تقسیم شود. لذا براساس بندهای 8 و 10 گزارش حسابرس و بازرس قانونی به شرح بالا، مبلغ 145 میلیارد و 883 میلیون ریال (به ازای هر سهم 75 ریال) بیشتر توزیع شده­است.

همچنین مطابق بند 5 گزارش حسابرس مستقل اعلام کرده­است که “طی سال مالی مورد گزارش و سال مالی قبل به ترتیب یک هزار و 968 و یک هزار و 851 میلیارد ریال مالیات و عوارض ارزش افزوده برای محصولات اصلی فروش رفته براساس قیمت فروش به مصرف کنندگان محاسبه و از یک طرف در سرفصل سایر حساب های پرداختنی و از طرف دیگر به حساب طلب از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در سرفصل حساب های دریافتنی تجاری منظور شده است.

طبق مفاد نامه شماره 14913 مورخ 12/11/1390 معاونت مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی، به استناد جزء (ب) بند (1) ماده واحده قانون بودجه سال 1390، معاونت مذکور از طریق خزانه داری کل کشور نسبت به وصول مالیات و عوارض شرکت های پالایش نفت اقدام می کند، به همین دلیل تسلیم اظهارنامه مالیات برارزش افزوده شرکت های مذکور بدون پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده محصولات اصلی آن ها بلامانع اعلام شده و شرکت نیز بر این اساس تاکنون مالیات بر ارزش افزوده مربوط را پرداخت نکرده است. با توجه به این که نحوه تسویه بدهی یادشده تاکنون توسط مراجع ذی صلاح تعیین نشده، پیامد ناشی از موارد یادشده بر صورت های مالی مورد گزارش در حال حاضر مشخص نیست.”

خاطر نشان می شود، براساس نامه ارسالی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده­های نفتی ایران، ما­به­التفاوت ناشی از نرخ ارز مرجع و مبادلاتی حاصل از فروش فرآورده­هایی که از موجودی نفت خام سال 91 در سال مالی 92 تولید شده را به عنوان درآمد شناسایی نکند. لذا شرکت این موضوع را در پیش­بینی درآمد هر سهم سال مالی 1392 در نظر نگرفته­است. لذا ضروری است سرمایه­گذاران محترم میزان احتمال وقوع این رویداد را در تصمیم­گیری خود لحاظ نمایند.

بدیهی است اطلاعات و پیش‌بینی‌های ارائه شده از سوی شرکت و از طریق مراجع رسمی اطلاع رسانی قابلیت اتکا داشته و در خصوص شایعات و اخبار منتشر شده از سایر مراجع خبررسانی، ضروریست سرمایه‌گذاران محترم دقت بیشتری مبذول کنند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*