خانه / بورس و سهام / رشد قیمت فلزات پایه در بازار آزاد

رشد قیمت فلزات پایه در بازار آزاد

سحر نمایشی: قیمت فلزات پایه اگر چه از اوایل هفته جاری اندکی رو به افزایش گذاشت، اما آهنگ رشد این قیمت‌ها در روز سه شنبه شدت گرفت، البته این افزایش قیمت بین 50 تا 100 تومان در هر کیلو بوده است و کارشناسان حوزه فلزات پایه معتقدند این روند افزایشی، با افت‌وخیزهای مقطعی، همچنان تا انتهای هفته جاری ادامه خواهد داشت.

از طرفی رشد سریع اقتصادی چه در بازارهای داخلی و چه در بازار‌های جهانی به معنای افزایش تقاضا برای فلزات پایه است و افزایش تقاضا، با توجه به کشش قیمتی پايین عرضه برای اغلب این کالاها، افزایش قیمت آنها را در پی داشته است.
به عقیده یکی از فعالان بازار، روند صعودی قیمت‌ها موقتی است و این افزایش تقاضا بوده که موجب رشد قیمت‌ها شده است. این فعال آگاه معتقد است که در واقع کاهش قیمت واقعی زمانی خود را نشان می دهد که اطمینان نسبی از تداوم کاهش نرخ ارز حاصل شود و اطمینان زمانی به دست می‌آید که تغییرات برخی عوامل تاثیرگذار در نرخ ارز مشهود باشد. افزایش اخیر نرخ ارز ناشی از سیاست‌های پولی و مالی دولت و هم شرایط بین‌المللی و فضای تحریم بوده؛ اما اکنون با توجه به فضای حاکم بر اقتصاد کشور و تغییرات مدیریت اجرایی، برنامه‌های ارائه شده و عکس‌العمل مثبت اجتماعی جامعه و فضای بین‌المللی به تداوم روند کاهش قیمت کالاها بسیار خوش بین است و فضای بازار به سمت بهبود حرکت خواهد کرد، گرچه نباید انتظار معجزه از بازار را داشت؛ چرا که تا بهبود شرایط به زمان زیادی نیاز است.
به این ترتیب، افزایش نرخ فلزات پایه در بورس لندن و رشد اندک نرخ ارز در روز گذشته از مهم‌ترین عوامل رشد فلزات پایه در بازار آزاد محسوب می‌شود. از سوی دیگر، برخی از صاحبنظران افزایش قیمت کالاهای پایه را ناشی از عوامل بنیادین اقتصادی می‌دانند. واقعیت این است که اقتصادهای نوظهور، به ویژه چین، هندوستان و برزیل یا تا حدود زیادی از گزند بحران جهانی اقتصاد در امان ماندند یا به سرعت بحران را پشت سر گذاشته و طی یک سال گذشته از نرخ‌های رشد سریعی برخوردار بوده‌اند.
از سوی دیگر، کاهش فعالیت‌های تولیدی چین در چند ماه گذشته موجب شد که بازارهای نفت با روند نزولی مواجه شوند که به دنبال آن روند مس و آلومینیوم را نیز در بازارهای جهانی به شدت تحت‌تاثیر قرار داد. البته این در شرایطی است که آگاهان اقتصادی پیش‌بینی کرده‌اند که ادامه روند رو به رشد ارزش دلار در آغاز معاملات این هفته و تاثیر بهبود سطح اعتماد مصرف‌کنندگان آمریکایی باعث شده تا جو معاملات در بازارهای کالایی در دوشنبه هفته آینده منفی شود و قیمت کالاها روندی نزولی را در پیش گیرند.
از طرفی، انتشار گزارش‌های مثبت از بخش تولید و کارخانه‌های آمریکا موجب رشد قیمت فلزات شده است و فعالان آگاه پیش‌بینی کرده‌‌اند که روند تا انتهای هفته جاری میلادی ادامه خواهد داشت. البته این در شرایطی است که با توجه به پیش‌بینی آگاهان اقتصادی به نظر می‌رسد که نوسان قیمت‌های جهانی فلزات صنعتی به‌خصوص برای مس و قلع ادامه‌ دار و بلندمدت نباشد و باقی ماندن قیمت‌های جهانی این فلزات در سطوحی پایین‌تر نسبت به سطوح فعلی در چشم‌انداز میان مدت بيشتر احتمال داشته باشد.
همچنین آگاهان اقتصادی معتقدند که افت ‌وخیز نرخ اونس جهانی طلا تاثير بسزایی بر برخی فلزات گذاشته است به طور مثال قیمت جهانی فلزاتی همانند مس و روی که مثل طلا قابل‌معامله در بازارهای الکترونیکی هستند، همانطور که با طلا افزایش یافتند می‌توانند با طلا نیز پایین بیایند.
از یک طرف هم پیش‌بینی می‌شود که بازار فلزات پایه همچنان با تداوم مازاد عرضه روبه‌رو خواهد بود. این موضوعی است که از نظر تحلیلگران جای تعجب ندارد؛ اما رکود اقتصادی چین و دستاوردهای کمتر از حد انتظار این کشور این وضعیت را تحکیم بخشیده است. رکود شدید در اقتصاد چین همچنان می‌تواند به عامل نوسانات در بازار فلزات پایه تبدیل شود و این خطری روبه افزایش تلقی می‌شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*