خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۱۶ اسفند ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۱۶ اسفند ۹۳

شاخص کل بورس ۱۰۳ واحد نزول کرد و به رقم ۶۳،۹۱۱ واحد رسید. نمادهای فارس با ۵۹ واحد و وغدیر با ۳۲ واحد بیشترین تاثیر منفی و مپنا با ۴۵ واحد و وبملت با ۳۴ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۲۸٫۲ میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش مربوط به صندوق تازه وارد سپاس با ۴۷٫۷ میلیارد تومان و بعد از آن وبملت با ۱۹٫۵ میلیارد تومان بود.

در بازار فرابورس نیز شاخص ایفکس ۱٫۵ واحد نزول کرد و به رقم ۷۱۹ واحد رسید شپاس و میدکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۱۸٫۷ میلیارد تومان رسید .

در اولین روز کاری هفته ، بازار سرمایه همچون روزها و ماه های گذشته روی خوشی به سهامدارانش نشان نداد و شاهد بازاری قرمز رنگ وکم حجم بودیم . بعد از پایان این دور از مذاکرات و عدم اعلام خبری خوش از حوزه مذاکرات پیش بینی بازاری کم رمق دور از انتظار نبود . خبری که شاید بارها به گوش ما خورده باشد ” پیشرفت های زیادی حاصل شد ولی هنوز در بعضی از نکات اختلاف جدی وجود دارد ” دیگر سهامداران و فعالین بازار سرمایه به این اخبار واکنش نشان نمی دهند و بازار را همچنان در بلاتکلیفی و رکود نظاره گریم . انتقادهای زیادی به  روحانی و عملکرد اقتصادی دولت متبوعش می شود ولی باید جانب انصاف را رعایت کرد و هنگام تحلیل وضعیت اقتصادی تنها به رشد بازار سرمایه و قیمت کالاهای اساسی توجه نکرد شاید گاهی لازم باشد علت این ناهماهنگی و اشفتگی که در اقتصاد رخ داده است در عملکرد بازار های جهانی جویا شویم . کاهش قیمت نفت ، کاهش قیمت فلزات اساسی، کاهش قیمت نرخ محصولات پتروشیمی و … از جمله مهم ترین دلایلی است که به این رکود دامن زده و اقتصاد ایران را با مشکلات عدیده ای همراه ساخته است . در هر صورت  این طور به نظر می رسد که تنها برگه برنده این دولت در بهبود و رشد وضعیت اقتصادی رفع کامل تحریم هاست تا به این واسطه دولت ایران بتواند با ارتباطی که باسایر کشورها برقرار می کند در زمینه های مختلف علمی و صنعتی پیشرفت های درخور توجهی را تجربه کند و بار دیگر شاهد بازگشت رونق و اطمینان به بازار سرمایه شویم . مطمینا این پیشرفت و حرکت رو به توسعه بعد از تحریم هاست که باعث ترس کشورهای منطقه از جمله عربستان و رژیم صهیونیستی شده است و اینان چون علت درخور توجهی جز این که ایران تصمیم به ساخت سلاح هسته ای دارد نمی یابند با این جو سازی های بی مورد جلوی پیشرفت مذاکرات را می گیرند تا مانع از ظهور کشوری که تمام زمینه های رشد و پویایی در ان فراهم است ، بشوند . ایران منشا استعداد های نهفته ای است که اگر زمینه های رشد برای جوانان سرشار از استعداد و انگیزه آن فراهم شود در زمانی نچندان دراز خواهیم توانست از سایر کشورهای همسایه در تمام زمینه ها از جمله سیاسی ، اقتصادی و … گوی سبقت را ربوده و به آینده ای سرشار از موفقیت امیدوار شد . باشد که این محقق شود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

صبح روز جاری، با اعلام عرضه واحدهای سرمایه گذاری عادی قابل معامله صندوق سرمایه گذاری پاداش سهامداری توسعه یکم با نماد سپاس از ساعت ۹:۳۰ واحدهای این صندوق به سامانه فروش کارگزاران به جهت رقابت قرار گرفت که در نهایت این معامله در ساعت ۱۲:۴۵ دقیقه انجام شد . در همین ارتباط، مدیر نظارت بر بورس ها و بازارها  در خصوص دلایل انجام معامله نماد “سپاس” در زمان پس از پایان معاملات روزانه بازار سهام در ساعت ۱۲:۴۶ اظهار داشت: براساس دستورالعمل عرضه اولیه از طریق ثبت سفارش، می بایست پس از پایان معاملات روزانه مچینگ انجام می گرفت و مقررات اجرای دستورالعمل فوق نیز که ارایه شده است مؤید این موضوع می باشد.

در خبری دیگر ،  تازه ترین بخشنامه اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر مجوز سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار صادر شد . کارشناس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: براساس بخشنامه شماره ۱۲۰۱۰۰۴۵ مورخ ۱۳ اسفند ماه ۹۳ ادارۀ امور نهاد های مالی، سرمایه گذاری ‘صندوق ­های سرمایه­ گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت’ در واحدهای صندوق ­های سرمایه گذاری ‘در سهام’ و ‘مختلط’ از تاریخ بخشنامۀ مذکور مجاز خواهد بود .

مهم ترین اخبار سیاسی

 همزمان با نزدیک شدن به توافق هسته‌ای ایران و غرب، هفته‌نامه اکونومیست در تازه‌ترین شماره خود با انتشار دو تحلیل مجزا موضوع هسته‌ای و وضعیت اقتصاد ایران را مورد تحلیل قرار داده است. در سرمقاله این شماره اکونومیست که به صف‌آرایی هسته‌ای جدید در سطح جهان اختصاص یافته است، با اشاره به سخنان مداخله‌جویانه اخیر نتانیاهو در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب آمده است: نتانیاهو درباره این توافق کاملا در اشتباه است. چون چنین توافقی، به اعتقاد بسیاری از کشورها، بهترین توافقی خواهد بود که تاکنون منعقد شده و رسیدن به این توافق بسیار بهتر از نبود آن است که درنهایت به حل و فصل اختلافات بین طرفین منجر خواهد شد. در مورد تهدید بمب هسته‌ای، نباید نگران ایران بود. حال ۲۵ سال پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جهان درحال ورود به عصر جدید هسته‌ای است .


خبری شنیدیم از رایزنی وزرای خارجه ایران و اردن، مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله موارد مورد گفت‌وگوی دو وزیر در تهران است. وزیر خارجه اردن همچنین در خصوص دهمین نشست کمیسیون مشترک دو کشور که قرار است فروردین ماه سال آینده (۱۳۹۴) در تهران برگزار شود، به گفت‌وگو خواهند پرداخت . دیدار با حسن روحانی رئیس جمهور از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه جوده در تهران است .

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه دارویی، شاهد معاملات کم حجم در اکثر نمادها بودیم ، دروز و دابور از جمله نمادهایی بودند که در این گروه با افزایش تقاضا همراه شدند . دکوثر نیز از جمله نمادهایی بود با که صف خرید به کار خود خاتمه داد ، این شرکت طی یک شفاف سازی اعلام کرده بود که گزارش توجیهی افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۱۸۰,۰۰۰ میلیون ریال به مبلغ ۵۴۰,۰۰۰ میلیون ریال از محل سودانباشته و تجدید ارزیابی داراییها در تاریخ ۱۰ اسفند ۹۳ مورد تصویب هیات مدیره قرار گرفت بدین ترتیب پس از دریافت گزارش حسابرس مستقل و اخذ مجوز سازمان بورس اوراق بهادار ، اقدامات لازم برای مراحل بعد صورت خواهد گرفت .

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درمورد تزریق آمپول های آلوده در یک کلینیک درمانی تهران، گفت: این موضوع درحال بررسی است و نتیجه امروز یا فردا توسط رییس سازمان غذا و دارو اعلام می‌شود . وی همچنین گفت: به همه مراکز درمانی اطلاع‌رسانی شده که اگر از اصالت دارو مطمئن نیستند و دارو از بازار قاچاق خریداری شده به هیچ وجه مورد استفاده قرار نگیرد. در عین حال شب گذشته دستور دادم که برای دو ماه آینده این دارو توسط وزارتخانه از مبدا مورد اعتماد و با هزینه کم تر وارد کشور شود .

در گروه پالایشی، ونفت بیشترین حجم معامله را به خود اختصاص داد و با صف فروش به قیمت ۲۹۳ تومان رسید. سایر نمادها نیز معاملات منفی را تجربه کردند.

در مورد عرضه بنزین یورو ۴ ،  مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به میزان عرضه نفت گاز و بنزین با استاندارد یورو ۴ گفت: هم اکنون روزانه ۱۹ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در ۶ کلانشهر توزیع می شود . سید ناصر سجادی در نشست خبری که صبح امروز در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برگزار شد با اشاره به مصرف فرآورده‌های نفتی مربوط به ۱۱ ماه اخیر گفت: رشد مصرف بنزین در سال جاری کمتر از سال گذشته بود به طوریکه روزانه ۶۹٫۲ میلیون لیتر بنزین مصرف شده است که ۱٫۸ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشت . مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به مصرف نفت سفید گفت: در ۱۱ ماه اخیر روزانه ۹٫۸ میلیون لیتر نفت سفید در کشور عرضه شده است که این رقم در سال گذشته ۱۱٫۶ میلیون لیتر بود که ۱۵ درصد کاهش مصرف داشته است .

در گروه خودرویی، هر چند در ابتدای ساعات معاملات شاهد روندی مثبت در اکثر نمادها بودیم ولی با توقف نماد ایران خودرو و شایعه تعدیل منفی در این سهم معاملات این گروه را تحت تاثیر قرار گرفت طوری که شاهد افزایش عرضه در اکثر نمادها بودیم.

شرکت ایران خودرو دیزل در جدیدترین گزارش ۹۴ خود زیان هر سهم شرکت را مبلغ ۸۱ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی قبل با کاهش ۸۷ درصدی همراه بوده است ولید و فروش با توجه به شرایط رکود اقتصادی فعلی به میزان ۶۰۶۰ دستگاه در نظر گرفته شده است که با توجه به تعداد پرسنل و خطوط تولیدی و پتانسیل موجود حداقل میزان میباشد که به صورت محافظه کارانه پیش بینی می شود تولید و فروش واقعی بیشتر از میزان پیش بینی گردد

در حالی که خودروسازی ایران سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی را با بحران و سختی‌های بسیار پشت سر گذاشت و تولیدش به شدت افت کرد، حالا خبر می‌رسد این صنعت، طی سال گذشته (۲۰۱۴ میلادی) با رشد قابل توجهی روبه‌رو شده و باز هم به جمع ۲۰ خودروساز بزرگ دنیا بازگشته است .بنابر آماری که سازمان بین‌المللی سازندگان وسایل نقلیه موتوری ارائه کرده، خودروسازان ایرانی در سال ۲۰۱۴ میلادی، یک میلیون و ۹۰ هزار و ۸۴۶ دستگاه انواع خودرو (شامل سواری و تجاری) تولید کرده‌اند و این آمار از رشد ۷/ ۴۶ درصدی صنعت خودرو ایران در مقایسه با سال ۲۰۱۳ حکایت دارد .

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات متعادلی بودیم نمادهای حکشتی و حپترو مثبت معامله و با صف خرید بسته شدند و نمادهای توریل و حتوکا منفی معامله شدند .

در گروه بانکی اکثر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند مانند نمادهای وبملت ، وگردش و نمادهای وبصادر ، وتجارت منفی معامله شدند که نماد وتجارت جزء یکی از نمادهایی بود که معاملات امروزش بر شاخص کل تاثیر منفی گذاشت . وپاسار جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص اصلاح اساسنامه در پایان معاملات امروز متوقف شد

در گروه پتروشیمی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند و نمادهای شمواد ، شپترو با صف فروش بسته شدند .شکلر جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه در پایان معاملات امروز متوقف شد .صنایع پتروشیمی خلیج فارس جزء یکی از تاثیر گذارترین نمادها بر شاخص بود که ۵۹ واحد اثر منفی بر شاخص گذاشت . وپترو با ۷ میلیون و شکربن با ۵ میلیون بیشترین حجم معاملات این گروه را به خود اختصاص دادند . سایر نمادها معاملات قرمز رنگی را پشت سر گذاشتند.

رضا محتشمی پور،رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی (صنایع پایین دستی) شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: قیمت پایه محصولات پتروشیمی از اسفندماه به صورت ۱۵ روزه به بورس کالا اعلام شد . وی در ادامه خاطر نشان کرد: قیمت ارز برای تعیین نرخ محصولات پتروشیمی به صورت روزانه از صرافی های بانکی توسط کارشناسان شرکت ملی صنایع پتروشیمی استخراج شده و میانگین ۱۵ روزه آن در تعیین قیمت های پایه محصولات پتروشیمی محاسبه می شود.

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس با اشاره به اینکه ۷۰ درصد استراتژی شرکت را توسعه تشکیل می‌دهد و از استراتژی ۲۰ساله عقب هستیم، تصریح کرد: سه استراتژی مشخص در راستای توسعه برای جبران این عقب‌ماندگی در دست داریم .عادل نژاد سلیم با اشاره به توسعه شرکت‌های موجود به‌عنوان یکی از استراتژی‌ها گفت: با پتانسیلی که در NGL بندر امام و اتان اضافه‌ای که داریم، واحد الفین جدید تعریف کرده‌ایم .وی همچنین افزود: در حال حاضر اتیلن اضافه داریم و برای آن پروژه MEG تعریف کرده‌ایم .
نژادسلیم همچنین با اشاره به اینکه در پروژه اروند EDT اضافه موجود است افزود: قرار است این مازاد را به VCM و PVC تبدیل کنیم که برای آن واحد جدید نیز تعریف کرده‌ایم.مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس اجرای پروژه‌های جدید را از دیگر برنامه‌های توسعه‌ای شرکت دانست و افزود: در این راستا پروژه هرمز و هنگام که هر دو در زمینه آمونیاک و اوره هستند به ظرفیت یک میلیون تن و پروژه «ونیران» در زمینه متانول به ظرفیت یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن در عسلویه در حال اجرا است. نژادسلیم همچنین خرید سهام شرکت‌هایی را که توجیه اقتصادی دارند از دیگر برنامه‌های توسعه‌ای شرکت ذکر کرد و افزود: با توجه به طلبی که از شرکت بازرگانی پتروشیمی داشتیم ۵۱ درصد از سهام پترول را به پرتفوی خود اضافه کرده‌ایم .

در گروه معدنی، حجم معاملات پایین و روند متعادلی از معاملات گروه را شاهد بودیم ، کچاد به قیمت ۳۴۰ تومان رسید. خبری داشتیم در مورد ، مقایسه هزینه تولید سنگ‌آهن در ایران با متوسط جهانی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان سنگ‌آهن گفت: قیمت تمام شده تولید هر تن سنگ‌آهن در ایران به ۱۵ تا ۲۰ دلار می‌رسد، در حالی که این رقم در استرالیا حدود ۷ دلار است.  مهرداد اکبریان در مورد هزینه تولید محصولات معدنی در ایران و مقایسه آن با متوسط جهانی، اظهار کرد: قیمت تمام شده تولید مواد معدنی در ایران بالا است، به طوری که این مساله در مورد تولید سنگ‌آهن، هر‌تن حدود ۱۵ تا ۲۰ دلار برآورد می‌شود، اما این قیمت‌ در کشوری مانند استرالیا به ۷ دلار می‌رسد. رئیس اتحادیه سنگ‌آهن ادامه داد: برای اینکه معدنداری در ایران به جایگاه مناسبی در جهان برسد، باید قیمت تمام شده تولید محصولات معدنی کاهش یابد.

در خبری دیگر ، معاون وزیر صنعت از دو سیاست جدید دولت برای حمایت از بخش معدن خبرداد و گفت: حمایت ازاکتشاف‌ کنندگان و معدنکاران فعال در بخش زغال‌سنگ در دستور کار دولت قرار گرفته و طرحی در دست تهیه است . جعفر سرقینی در خصوص وضعیت رشد معدنی در سال ۹۴ گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت بخش معدن کشور با توجه به مجموعه پتانسیل‌هایی که دارد، تا ۱۵ درصد جای رشد دارد؛ این در حالی است که هم اکنون رشد بخش معدن، ۱۰.۵ درصد است .معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اگر مقداری بیشتر کار کنیم و معدنکاران نیز تلاش بیشتری کنند، به رشد ۱۵ درصدی بخش معدن در سال ۹۴ خواهیم رسید .

در گروه لبنی و غذایی، غالبر بیشترین حجم معامله را به خود اختصاص داد و به قیمت ۱۱۹ تومان رسید .در مورد قیمت لبنیات متوجه شدیم که هنوز کاهش نیافته است، در حالی که عضو انجمن صنفی لبنی می‌گوید پس از اولتیماتوم سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مبنی بر بازگرداندن قیمت محصولات لبنی به ویژه شیر کم‌چرب به قیمت‌ سابق، این کارخانه‌ها قیمت را به حالت گذشته بازگرداندند، هنوز این اتفاق نیفتاده و قیمت‌های افزایش یافته شیر کم‌چرب در برندهای مختلف در مغازه‌ها عرضه

پرشین تحلیل

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*