خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / انتظاری که برآورده نشد

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / انتظاری که برآورده نشد

حال بورس و شاخص های آن امروز بسیار بهتر از روزهای گذشته بود البته قیمت سهام شرکت ها نیز بعضاً روندی بهتر از دیروز را تجربه کردند هرچند که شاخص کل هم وزن امروز تنها ۰٫۶ واحد رشد را تجربه کرد.
با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه ۹۳٫۱۲٫۲۰ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۰۷ واحد افزایش به رقم ۴۷۴۴۴ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۷۷۸ واحد افزایش عدد ۱۲۴۹۳۹ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۹۴ واحد رشد به رقم ۲۷۸۳۴ واحد رسید.

همچنین در این روز “فارس” با ۷۹ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “کگل” با ۴۱ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۴ واحد افزایش به رقم ۷۱۸ واحد رسید.

در این شرایط امروز “جم” با ۱ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۰۲۳ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۳۴۲۲ میلیارد ریال رسید.

حال بورس و شاخص های آن امروز بسیار بهتر از روزهای گذشته بود البته قیمت سهام شرکت ها نیز بعضاً روندی بهتر از دیروز را تجربه کردند هرچند که شاخص کل هم وزن امروز تنها ۰٫۶ واحد رشد را تجربه کرد.

براساس گزارش بورس نیوز، در ادامه روند نوسانی بازار سرمایه طی هفته های اخیر که عمدتاً نیز به دلیل اخبار ضد و نقیض رسیده از مذاکرات هسته ای به وجود آمده است، امروز نیز شاهد روندی بودیم که با روز گذشته تفاوت های بسیاری خصوصاً در نمایش شاخص کل بورس داشت به هر حال غیر قابل پیش بینی بودن و تغییر روندهای دفعتی از جمله خاصیت های بازارهای نوسانی است که این روزها بیش از پیش به چشم می خورد.

اما در خصوص موضوع مذاکرات هسته ای باید قبول کنیم که در حال حاضر هیچگونه پیش داوری و پیش بینی از نتیجه و مفاد آن نمی توان انجام داد و تمام اخبار و شایعات منتشر شده تنها در حد حدس و گمان می باشد ولی آنچه که از اظهار نظرهای طرفین مذاکره به دست آمده نشان از پیشرفت قابل توجه در موارد اختلاف دارد که امیدواریم تا مهلت باقی مانده در تمامی موارد توافق نهایی حاصل شود.

چند نکته صرفاً جهت اطلاع:

گروه خودرو: انتظار اهالی تالار از گزارش پیش بینی درآمد “خودرو” برای سال ۹۴ بیش از آن چیزی بود که این شرکت روانه سایت کدال کرد اما این در حالی بود که انتظار اهالی تالار از روند قیمتی “خودرو” در روز بازگشایی و روزهای پس از آن نیز محقق نشد. چراکه به نظر می رسید با این گزارش ایران خودرو سال ۹۳ بورسی خود را با روندی نزولی به پایان ببرد که این موضوع اگرچه روز گذشته اتفاق افتاد اما در معاملات روز جاری این روند تغییر کرد و مجدداً رنگ سبز به معاملات “خودرو” بازگشت. اهالی تالار معتقدند اگرچه شایعات قبل از اعلام گزارش ۹۴ “خودرو” و در نهایت خود گزارش تأثیر منفی بر روند گروه گذاشت اما به نظر می رسد که اخبار مربوط به نهایی بودن قرارداد این شرکت با پژو فرانسه و نیز توافق احتمالی مذاکرات هسته ای بتواند مجدداً بر روند این گروه تأثیرگذار باشد. البته ناگفته نمادند در این گروه گزارشات قطعه سازان برای سال ۹۴ تفاوت های بسیاری با روند آنها در سال جاری داشت و شاید همین موضوع روند این شرکت ها را در سال آینده اندکی با مشکل مواجه کند.

گروه حمل و نقل: این گروه یکی از بهترین گزارشات پیش بینی درآمد سال ۹۴ را به بورس ارایه کردند هرچند که روند آنها با آنچه که اعلام کردند تفاوت داشت اما اهالی تالار نسبت به روند این گروه خوشبین هستند اما فقط یک نکته در خصوص یکی از شرکت های این گروه وجود دارد. توریل، این شرکت در پیش بینی بودجه سال ۹۴ رقمی در حدود ۵۳ درصد تعدیل مثبت اعلام کرد اما روندی که انتظار می رفت شکل نگرفت. کمی که علت را جویا شویم به حق تقدم های این شرکت برخورد کردیم. ظاهراً قرار است ۲۷ اسفند ماه جاری مهلت استفاده از حق تقدم های این شرکت به پایان برسد طبیعی است که طبق معمول همیشه در بورس سهامدار عمده شرکت ها به هر نحوی که شده اجازه رشد قیمت سهام را به جهت جلوگیری از رشد قیمت حق تقدم نمی دهد تا بتواند حق تقدم های استفاده نشده را با قیمتی نازل در روز عرضه از سهامدار بخرد لذا ضمن اظهار تأسف بابت اینگونه رفتارهای سهامداران عمده اینگونه اتفاقات به نظر می رسد که روند اصلی این شرکت پس از تمام شدن مهلت عرضه حق تقدم های استفاده نشده تازه آغاز شود.

“مپنا”: امروز دو تا حقوقی حرکت هایی را بر روی این سهم به صورت دو طرفه انجام دادند که حجم معامله چندان زیاد نبود اما منجر به رشد قیمت سهم شد. اهالی تالار همچنان ابهامات موجود در این سهم را عامل عدم اقبال بازار به آن می داند.

بانکی ها: این گروه امروز روند قابل قبولی را پشت سرگذاشتند، ظاهراً خوش بینی به مذاکرات تأثیرش در روز جاری بیش از روزهای گذشته بر این گروه بود.

حفاری شمال: همچنان گره کور این شرکت ادامه دار است و گویی که انگار اصلاً قانونی به نام رفع گره معاملاتی در بازار سرمایه تعریف نشده است، واقعاً نرمش و مدارای ناظر بازار با این شرکت جای سوال فراوان دارد؟! سهامداران این شرکت می توانند از طریق بخش “وکیل بورس” در همین سایت با مشاوره توسط وکیل نحوه پیگیری حق و حقوق خود را به صورت قانوین به دنبال کنند. هر چیزی حدی داره، مدیران این شرکت اصلاً عین خیالشان نیست که سهامدارانشان از حق قانونی خودشان به جهت دستیابی به نقدینگی شخصی شان محروم شده اند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*