خانه / بورس و سهام / پیش‌بینی رشد 60‌ درصدی صادرات سیمان

پیش‌بینی رشد 60‌ درصدی صادرات سیمان

ایسنا: عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با اعلام این پیش‌بینی که صادرات سیمان کشور تا پایان سال‌جاری با رشد 60‌درصدی به 20‌میلیون‌تن خواهد رسید گفت: از زمان واگذاری قیمت‌گذاری سیمان به انجمن تولیدکنندگان سیمان ارزش بازار و سهام شرکت‌های سیمانی در سال‌جاری رشد چشمگیری را تجربه کرده است.
مرتضی لطفی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به دلیل نگاه انقباضی حاکم بر صنعت سیمان فاصله زیادی بین سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده با ارزش بازار سیمان در کشور به وجود آمده بود، گفت: وضعیت به گونه‌ای بود که احساس خطر شد که سرنوشت صنعت سیمان به سرنوشت صنعت نساجی دهه 70 تبدیل شود، چراکه ارزش بازار سیمان تا قبل از سال‌جاری به نسبت قیمت تمام‌شده تولید آن بسیار پایین بود.
 وی با اشاره به اینکه اگر قیمت‌گذاری سیمان به انجمن سیمان واگذار نمی‌شد در تولید و صادرات سیمان دچار مشکل می‌شدیم و دلال‌ها سود اصلی فروش سیمان را می‌بردند، افزود: بعد از هدفمندی یارانه‌ها بیشترین تاثیر متوجه دو صنعت فولاد و سیمان شده و عرصه به‌ویژه بر صنعت سیمان تنگ شد؛ به‌طوری‌که بسیاری از واحدها حتی در تامین هزینه‌های روزمره خود دچار مشکل شده بودند.
 لطفی با بیان اینکه در حال حاضر دوره بحران در صنعت سیمان ایران سپری شده است، گفت: در حال حاضر عرضه بر مصرف سیمان در بازار داخلی پیشی گرفته است و در سه‌ماهه نخست امسال صادرات سیمان کشور بالغ بر 3/5‌میلیون‌تن شد و پیش‌بینی می‌شود امسال صادرات سیمان کشور از مرز 20‌میلیون تن بگذرد که در صورت تحقق این هدف شاهد رشد 60‌درصدی صادرات سیمان خواهیم بود.
 مدیرعامل هولدینگ سیمان فارس و خوزستان در ادامه از حل مشکل صادرات سیمان ایران به عراق خبر داد و گفت: به نظر می‌رسد توقف چندروزه صادرات سیمان به عراق بیشتر جنبه سیاسی داشت که این موضوع حل شده است. از سوی دیگر افزایش سه تا 10 دلاری قیمت هر تن صادرات سیمان باعث بهبود عملکرد صادراتی و مالی تولیدکنندگان سیمان شده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*