خانه / بورس و سهام / انتشار اطلاعیه‌های شفاف‌سازی شبندر‏، شپنا‏، شاوان و شراز و چند نکته اساسی در این خصوص

انتشار اطلاعیه‌های شفاف‌سازی شبندر‏، شپنا‏، شاوان و شراز و چند نکته اساسی در این خصوص

بدنبال انتشار اطلاعیه‌های شفاف‌سازی شرکت‌های پالایش نفت بندرعباس‏،
پالایش نفت اصفهان‏، پالایش نفت شیراز و پالایش نفت لاوان در سامانه کدال‏، لازم است سرمایه‌گذاران به چند نکته مهم و کلیدی درخصوص این شرکت‌ها توجه داشته باشند.
بگزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه ایران (سنا)، مهمترین نکاتی که
درخصوص اطلاعیه‌های شفاف‌سازی شرکت‌های فوق‌الذکر قابل توجه هستند عبارتند از:
–      پیش‌بینی سود شرکت‌های پالایش نفت بندرعباس (شبندر)، پالایس نفت اصفهان (شپنا) و پالایش نفت لاوان (شاوان) در سال ١٣٩٢، با گزارش عدم اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی شرکت‌های مذکور مواجه شده است، این بدین معناست که به دلیل وجود برخی ابهامات اساسی در مفروضات پیش‌بینی سود، امکان اظهارنظر مشخص برای حسابرس و بازرس قانونی این شرکت‌ها فراهم نبوده است. بنابراین لازم است سرمایه‌گذاران به این موضوع در تصمیم‌گیری‌های خود به دقت توجه داشته باشند.
–     شرکت‌ پالایش نفت شیراز پیش‌بینی درآمد هر سهم برای سال مالی ١٣٩٢ را بدون اظهارنظر حسابرس ارسال کرده‌ است‏، این در حالی‌است که براساس دستورالعمل افشای اطلاعات، شرکت‌ها می‌بایست پیش‌بینی خود را همراه با اظهارنظر مقبول و یا حداقل مشروط ارسال کنند. بنابراین درصورت ارسال اظهارنظر حسابرس‏ شرکت فوق درخصوص پیش‌بینی درآمد هر سهم در سال ١٣٩٢ و اطلاعات عملکرد سه‌ماهه‏، این اطلاعات از سوی سازمان بورس منتشر خواهد شد.
–    مهمترین ابهام موجود درخصوص درآمد شرکت‌های فوق‌الذکر، مابه‌التفاوت ناشی از نرخ ارز مرجع و مبادلاتی و تاثیر آن بر درآمد شرکت‌های پالایشی است. همانطور که در سایت کدال نیز منتشر شده، شرکت ملی پالایش و پخش با ارسال نامه‌ای به شرکت‌های پالایشی، تاکید کرده است که مابه‌التفاوت ناشی از نرخ ارز مرجع و مبادلاتی حاصل از فروش فرآورده‌هایی که از موجودی نفت خام سال ١٣٩١ تولید شده‌اند نباید به‌عنوان درآمد شناسایی شود. این درحالی است که شرکت‌های پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت اصفهان پیش‌بینی درآمد هر سهم در سال ١٣٩١ را بدون درنظر گرفتن مفاد نامه ارسالی از سوی شرکت ملی پالایش و پخش تهیه کرده‌اند و به همین دلیل نیز حسابرس و بازرسی قانونی شرکت‌های مذکور، گزارش عدم اظهارنظر درخصوص پیش‌بینی این دو شرکت ارائه کرده‌اند. همچنین شرکت‌های پالایش نفت لاوان و شیراز نیز هنوز اطلاعات مربوط به پیش‌بینی درآمد هر سهم این شرکت‌ها با درنظر گرفتن مفاد نامه ارسالی از سوی شرکت پالایش و پخش را ارائه نکرده‌اند که درصورت ارسال این اطلاعات همراه با اظهارنظر مقبول و یا حداقل مشروط حسابرس و بازرس قانونی شرکت‌، این اطلاعات از سوی سازمان بورس منتشر خواهد شد.
–    سازمان بورس و اوراق بهادار با ارسال نامه‌های جداگانه به مدیران عامل شرکت پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت اصفهان، تاکید کرده است با توجه به گزارش عدم اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی اطلاعات مذکور را بگونه‌ای تهیه و ارسال کنند که امکان اظهارنظر حسابرس درخصوص آن فراهم شود. طبیعتا در این صورت، زمینه بازگشایی سهام مذکور فراهم خواهد شد.
–     درخصوص شرکت‌های پالایش نفت شیراز براساس گزارش حسابرس و بازرس قانونی شرکت، این شرکت می‌بایست درخصوص بدهی احتمالی مالیاتی و همچنین محاسبه درآمد ناشی از مابه‌التفاوت ناشی از قیمت آزاد و قیمت مصوب مربوط به سوخت هوایی و ضرورت تعدیل حساب‌ها براساس ابلاغیه شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی، ذخیره شناسایی می‌کرده است که با توجه به کسری این ذخایر، به نظر می‌رسد سودی برای تقسیم بابت عملکرد سال مالی ٩١ وجود نداشته‏، اما با توجه به تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت، سود نقدی سال مالی ٩١ به‌ازای هرسهم مبلغ ٨٠٠ ریال تصویب شده است. بنابراین توجه سرمایه‌گذاران باید به احتمال توزیع منافع موهوم توجه داشته باشند.
–     شرکت پالایش نفت بندرعباس براساس مصوبه مجمع عمومی عادی سالیانه، می‌بایست به ازای هر سهم ٦٠٠ ریال سود توزیع می‌کرده که براساس گزارش حسابرس و بازرس قانونی شرکت‏، مبلغ ٢٠٤ ریال سود به ازای هر سهم بیشتر توزیع کرده است. شرکت پالایش نفت اصفهان نیز مبلغ ٢٠٠٠ ریال سود به ازای هر سهم توزیع کرده که براساس گزارش حسابرس و بازرس قانونی شرکت‏، به ازای هر سهم ١٣١١ ریال بیشتر از مصوبه مجمع عادی سالیانه شرکت است.
در پایان به سرمایه‌گذاران و سهامداران شرکت‌های پالایشی توصیه می‌گردد
ضمن مطالعه کامل متن اطلاعات منتشر شده در سامانه کدال و همچنین اطلاعیه‌های شفاق‌سازی سازمان بورس و اوراق بهادار که در کدال منتشر شده است، به برخی ابهامات موجود درخصوص اطلاعات عملکردی و پیش‌بینی درامد این شرکت‌ها توجه جدی داشته و در تصمیم‌گیری‌ها، این موضوع را مدنظر قرارد دهند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*