خانه / بورس و سهام / اتحادیه اروپا و تحریم مجدد ۴۰ شرکت کشتیرانی ایران

اتحادیه اروپا و تحریم مجدد ۴۰ شرکت کشتیرانی ایران

اتحادیه اروپا در مرحله حساس مذاکرات هسته‌ای آماده است تا نام ۴۰ شرکت کشتی‌رانی ایرانی را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کند.

به گزارش فارس، اتحادیه اروپا آماده است نام ۴۰ شرکت کشتی‌رانی را به فهرست تحریم‌های خود بازگرداند.

رویترز روز سه‌شنبه ضمن اعلام این خبر افزود این ۴۰ شرکت که شرکت «Ocean Capital Ocean» در هامبورگ جزو آنهاست پیشتر با این ادعا که تحت کنترل یا مالکیت شرکت تحریم‌شده «خطوط کشی‌رانی جمهوری اسلامی ایران» هستند در فهرست تحریمی قرار گرفته بودند.

اما در ماه ژانویه سال جاری میلادی دادگاه عمومی اتحادیه اروپا که دومین دادگاه عالی‌رتبه این اتحادیه است تحریم‌ها علیه این ۴۰ شرکت را به دلیل امتناع آن اتحادیه از ارائه مدارکی مستند دال بر فعالیت شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای لغو کره بود.

«شورای اروپا» در نامه‌ای به تاریخ ۱۲ مارس که به رویت خبرگزاری رویترز رسیده خبر از سرگیری دوباره تحریم‌های علیه شرکت‌های مورد نظر را به «مریم طاهر» حقوقدان شرکت‌های مورد نظر ابلاغ کرده است.

شورای اروپا در این نامه دلیل بازگرداندن تحریم‌ها را این عنوان کرده که شرکت‌های مورد نظر تحت کنترل یا مالکیت خطوط کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران هستند و یا به این شرکت، خدماتی در زمینه کارآموزی، تأمین خدمات یدکی و سایر خدمات ارائه کرده‌اند.

در متن نامه با اشاره به این موضوع آمده است: «بر همین اساس، شورا تصمیم گرفته موکلان شما را بار دیگر در فهرست تحریم‌ها قرار دهد.»

خانم طاهر این تصمیم را «کاملاً سیاسی» خوانده و گفته شواهدی دال بر نقش آنها در فعالیت‌های هسته‌ای یا ارتباط آنها با دولت ایران وجود ندارد.

وی افزود: «تمام هدف تحریم‌های اتحادیه اروپا اعمال فشار بر دولت ایران برای رسیدن به توافق در مذاکرات هسته‌ای است.»

  اتحادیه اروپا قبل از آن هم در ماه فوریه تحریم‌ها علیه شرکت ملی نفت‌کش ایران را برگردانده بود که بزرگترین شرکت نفت‌کش ایران محسوب می‌شود.

این در حالی است که دادگاه عمومی اتحادیه اروپا، دومین دادگاه این اتحادیه چند ماه قبل‌تر حکم داده بود دلیلی برای قرار دادن شرکت ملی نفت‌‌کش ایران در فهرست تحریمی آن اتحادیه وجود ندارد.

پیش از آن دادگاه انگلیس دادخواست قانونی شرکت ملی نفت‌کش ایران برای جلوگیری از وضع تحریم‌ها علیه این شرکت را رد کرده بود.

اما مستندات حاکی از آن است بازگشت تحریم‌های لغو شده اتحادیه اروپا علیه شرکت‌های ایرانی بیش از هر چیز از فشار دولت آمریکا بر این اتحادیه نشأت می‌گیرد

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*