خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۸ فروردین ۹۳

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۸ فروردین ۹۳

شاخص کل بورس ۷۴۰ واحد صعود کرد و به رقم ۶۳۶۲۵ واحد رسید . نمادهای تاپیکو با ۸۲ واحد و وغدیر با ۶۲ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۰۹٫۳ میلیارد تومان رسید که وبصادر با ۱۴٫۲ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس ۱۷ واحد صعود کرد و به رقم ۶۹۸ واحد رسید. مارون ، جم و شتران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۴۱٫۹ میلیارد تومان رسید که نماد کپرور با ۵٫۲ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

در مورد نرخ سود، وزیر اقتصاد عنوان کرد: تعیین دستوری نرخ سود هم مخالف عقل است هم مخالف منطق اقتصادی و هم مخالف شرع. من معتقدم امروز نرخ سود اسمی با نرخ تورم همخوانی ندارد . علی طیب نیا وزیر اقتصاد، کنترل تورم ایران را معجزه عنوان می‌کند، البته از قول شخصیت‌های اقتصادی بین‌المللی. دلیلش را هم انضباط مالی در دولت می‌داند و بس.

در مورد قیمت نفت ، در حالی روز گذشته قیمت جهانی نفت با حمله عربستان و هم‌پیمانانش به یمن بالا رفت که امروز با این تحلیل که تنگه باب المندب بسته نمی‌شود و یمن سهم اندکی در صادرات نفت دارد، دوباره کاهش یافت . در بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با ۹۵ سنت کاهش به بشکه‌ای ۵۸ دلار و ۲۴ سنت خرید و فروش شد .نفت آمریکا هم کاهش ۱ دلاری داشت و بشکه‌ای ۵۰ دلار و ۴۳ سنت به فروش رفت . قیمت بنزین هم با کاهش ۲٫۸۲ دلار گالنی ۱۸۵ دلار و ۳۵ سنت خرید و فروش شد و گازوئیل هم کاهش ۳٫۷۵ دلاری را تجربه کرد .

مهم ترین اخبار سیاسی

مهم ترین خبری که این روزها بازار سرمایه و کل اقتصاد را فرا گرفته است اخبار مذاکرات است که تا بدین لحظه خبرهای خوشی به گوش می رسد این امر موجب شد تا بازار سرمایه در اولین شنبه کاری در اواسط بازار با اقبال سهامداران همراه شود و شاهد تشکیل صف خرید در اکثر نمادها باشیم.

در خبری، برنادت میهان، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا به پایگاه تحلیلی المانیتور گفت: تأیید می‌کنم که نامه‌ای از سوی رئیس جمهور ایران خطاب به باراک اوباما به تیم مذاکراتی در لوزان سوئیس تحویل داده شده است .

وزیر امور خارجه کشورمان درباره احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات گفت: مذاکرات می تواند تا یکشنبه تمام شود .محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در پایان دیدار با جان کری درباره احتمال گفتگو درباره حوادث یمن با وزیر خارجه آمریکا گفت : هر دو دیپلماتی که یک جا بنشینند راجع به یمن صحبت می شود. همیشه گفته ایم مذاکره ما محدود به بحث هسته ای است .
وی درباره پایان مذاکرات تا یکشنبه و یا احتمال تمدید تا سه شنبه گفت : مذاکرات می تواند تمام شود یا تمدید شود در عین حال ما آمادگی مذاکرات را داریم .

وزیر خارجه فرانسه که کشورش به اتخاذ سخت‌گیرانه‌ترین مواضع در رایزنی‌های هسته‌ای متهم شده می‌گوید توافق با ایران تا آخر ماه مارس (۱۱ فروردین) امکان‌‌پذیر است . وی به رغم این با بیان اظهاراتی که به تلویح موید اختلافات پیشتر گزارش‌شده فرانسه با آمریکا در گفت‌وگوهای هسته‌ای بود، گفت آنچه اهمیت دارد محتوای توافق هسته‌ای است نه ضرب‌الاجل رسیدن به آن . رسانه‌های بین‌المللی پیش از این گزارش داده بودند واشنگتن و فرانسه در پاره‌ای موضوعات از جمله ضرب‌الاجل توافق هسته‌ای درگیر اختلاف هستند .

یک عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران اعلام کرد که برخی وزیران خارجه ۱+۵ روز شنبه و برخی یک‌شنبه به لوزان می‌آیند.سید عباس عراقچی پس از دیدار دوجانبه‌اش با همتای چینی خود با “خوب” توصیف کردن این دیدار گفت: مذاکرات با آمریکا در سطح وزیران خارجه عصر امروز از سر گرفته می‌شود . ، او درباره حل موضوعات باقی مانده به بیان این جمله اکتفا کرد که “ان‌شالله حل می‌شود “. در همین رابطه، به گزارش سی ان ان، اختلاف نظرهای مهم میان ایران و قدرت های بزرگ جهان بر سر برنامه هسته ای تهران که به سایت غنی سازی فردو مربوط می شود طی مذاکرات اخیر به حل و فصل نزدیک شده است .بر اساس گزارش اخیر این شبکه خبری آمریکایی به نقل از یک دیپلمات بلندپایه غربی، در پیشنهادی که مطرح شده است ایران می تواند چند صد سانتریفیوژ داشته باشد اما این سانتریفیوژها باید فقط در موارد تحقیقات پزشکی هسته ای استفاده شوند . سی ان ان افزود: هرچند ایران تاکنون این پیشنهاد را نپذیرفته است، اما همین واقعیت که تهران می تواند سایت فردو را فعال نگه دارد امتیاز بزرگی برای جمهوری اسلامی محسوب می شود .در خبری دیگر ، در حالی که به پایان مهلت تعیین شده یازدهم فروردین ماه برای رسیدن به توافق سیاسی یا چارچوب اصلی توافق جامع و نهایی بر سر برنامه هسته ای ایران تنها چهار روز باقی مانده است، آلن ایر در گفت وگوی اختصاصی با صدای آمریکا گفت، هنوز تا رسیدن به نتیجه مطلوب فاصله است؛ اما تلاش می کنیم به یک چارچوب یا یک تفاهم سیاسی قبل از پایان ضرب الاجل (پایان ماه مارس) برسیم که بر پایه آن بر سر تمام عناصر اصلی یک توافق جامع به توافق مشترک برسیم .

اما در مورد اتفاقات عربستان و یمن که موجب حمله موشکی بین دو کشور شده است اخباری را شنیدم . آنچه در این باره مهم است آن است که بازار سرمایه نسبت به این اخبار واکنش منفی نشان نداد و جو مثبت اخبار مذاکرات توانست بر سایر اخبار غلبه کند.

در خبری، “محمد البخیتی” عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن هرگونه حضور فرماندهان ایرانی در یمن برای کمک به این جنبش را تکذیب کرد .خبرگزاری انگلیسی بی بی سی مدعی حضور یکی از فرماندهان برجسته ایرانی در یمن برای ارائه مشاوره به جنبش انصارالله یمن شد .همچنین هیئت سازمان ملل در صنعا خودرا برای ترک یمن آماده می کند و با انصارالله برای انتقال افراد خود به جیبوتی هماهنگی کرده است .

با بالا گرفتن بحران در یمن در پی آغاز حملات هوایی عربستان سعودی به مواضع شیعیان حوثی در این کشور٬ عبد ربه منصور هادی٬ رئیس‌جمهور یمن از پناهگاه خود در عدن خارج و وارد عربستان شد . عبد ربه منصور هادی٬ رئیس‌جمهور یمن که در پی حملات شیعیان حوثی در پناهگاهی در شهر بندری عدن در جنوب این کشور پنهان شده بود٬ با پیش‌روی حوثی‌ها به سوی عدن همزمان با آغاز دومین روز حملات گسترده هوایی عربستان سعودی به مواضع شیعیان حوثی٬ در آخرین ساعات روز پنج‌شنبه ۶ فروردین برابر با ۲۶ مارس، وارد ریاض شد و مورد استقبال مقامات سعودی قرار گرفت .

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه حمل و نقلی تمامی نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و بیشتر نمادها با صف خرید همراه بوده است مانند نمادهای حکشتی ، حتاید که کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران جزء یکی از نمادهای تاثیر گذار بر شاخص کل بود که توانست ۴۶ واحد تاثیر مثبت بر شاخص یگذارد

در گروه بانکی نمادها تماما با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند بطوریکه نمادهای وسینا ، وانصار با صف خرید همراه بودند . نماد وبصادر جزء یکی از پرعرضه ترین نمادها در بازار امروز بود .این گروه جزء گروه هایی می باشد که از اخبار مذاکرات تاثیر مثبت می گیرد . شرکت بانک پارسیان که برای تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شده بود امروز بازگشایی شد . وتجارت نیز به علت تعدیل پیش بینی درآمد متوقف شد.

محمدضا نعمت زاده وزیر صنعت،معدن و تجارت درباره دلایل ضعیف شدن بانک ها و این که ظرفیت لازم را برای تامین مالی بنگاه ها ندارند، اظهار کرد: دلیل اصلی این است که هم بانک‌های خصوصی و هم بانک‌های دولتی کفایت سرمایه ندارند. نزدیک به ۱۰ سال است که بانک‌های دولتی افزایش سرمایه نداشته و اگر داشته‌اند با توجه به تورم، مقادیر ناچیزی بوده است .وی ادامه داد: همچنین به‌رغم تغییر نرخ ارز در ۱۰ سال گذشته، هیچ‌گونه سرمایه‌ای به این بانک‌ها اضافه نشده است. اگر بخواهیم بانک‌های فعلی را در حد و اندازه ۱۰ سال گذشته ارزیابی کنیم، باید حداقل به میزان تورم اعلام‌شده، افزایش سرمایه می‌دادند اما می‌دانید که چنین اتفاقی رخ نداده و توان بانک‌ها به شدت پایین آمده است .نعمت زاده با بیان این که اگر بخواهیم رونق اقتصادی مورد نظر را ایجاد کنیم در اقتصاد به هر نحو ممکن باید سرمایه بانک‌ها را افزایش دهیم،تصریح کرد : برای افزایش کارایی بانک‌ها هم توصیه‌ام این است که بین نرخ سود بانکی و نرخ تورم تناسب برقرار باشد .

در گروه پتروشیمی اکثر نمادها معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند و نماد تاپیکو که با ۸۲ واحد ، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشت و با ۱۲ میلیون حجم دارای بیشترین ججم معامله در گروه خود بود . خبرهای مثبت مذاکرات و افزایش چند درصدی قیمت نفت براثر حمله عربستان توانست جو این گروه را مثبت کند.

در گروه خودرویی  بجز نماد خفنر سایر نمادها در این گروه با معاملات مثبت همراه بودند و  نمادهای خپارس ، خودرو ، خکاوه با صف خرید بسته شدند .

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، شرکت خودروسازی رنو فرانسه اعلام کرد عرضه محصولات این شرکت به ایران در دومین ماه سال جاری میلادی متوقف شده و به صفر رسیده است .این شرکت در نخستین ماه سال جاری میلادی ۲۰۵۰ دستگاه از محصولات خود را روانه بازار ایران کرده بود اما در ماه فوریه هیچ محصولی را روانه بازار ایران نکرده است. فروش رنو به ایران در ماه ژانویه نیز کاهش یافته و نسبت به ماه قبل از آن نصف شده بود.

در گروه پالایشی، همچنان شاهد روند مثبت معاملات در نمادهای این گروه هستیم. نمادها ی شبندر، شپنا ، شاوان و سایر نفتی ها با افزایش تقضا همراه شدند و با صف خرید به کار خود خاتمه دادند . ناآرامی های ایجاد شده در منطقه عربستان و یمن و افزایش قیمت نفت از جمله مهم ترین دلایلی است که باعث شده نمادها ی این گروه روند افزایش را تجربه کنند.

بیژن زنگنه با بیان اینکه تعطیلات طولانی نوروز سبب شده بخشی از پروژه های پارس جنوبی در منطقه عسلویه متوقف یا با کندی انجام شود، گفت: طرح توسعه فازهای ١٩ و ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی را فازهای اولویت دار جدید وزارت نفت برای توسعه در سال ٩۴ است .
، وزیر نفت افزود: این فازها به دلیل پیشرفت مناسب در بخش دریا در اولویت قرار دارند؛ در عین حال فازهایی که از سوی قرارگاه خاتم الانبیا در حال توسعه هستند به دلیل مشکلات شرکت صدرا در بخش دریا به شدت از برنامه زمان بندی عقب افتاده اند .
این عضو کابینه دولت تدبیر و امید تاکید کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته، امسال بخشی از فازهای ١٩ و ٢٠ و ٢١ برای کاهش مشکلات ناشی از کمبود گاز در زمستان به تولید می رسند .
این مقام مسئول در مورد زمان کلنگ زنی پروژه هشت پالایشگاه کوچک میعانات گازی به ظرفیت ۴٨٠ هزار بشکه در منطقه سیراف افزود: پیش بینی می شود اواخر اردیبهشت یا خرداد ماه این مراسم برگزار شود .

زنگنه  با اشاره به مراحل نهایی توسعه فازهای ١۵ تا ١٨ پارس جنوبی خاطرنشان کرد کرد: تا پایان نیمه نخست امسال با راه اندازی واحدهای اتان زدایی در این فازها دو میلیون تن خوراک به پتروشیمی ها تحویل می شود .

در گروه تجهیزاتی، امروز نمادهای این گروه از جمله مپنا و فاذر با صف خرید همراه شدند . مپنا که چهت برگزاری جلسه افزایش سرمایه متوقف شده بود امروز با توجه به عدم تصمیم گیری در مورد افزایش سرمایه با صف خرید بازگشایی شد. این گروه نیز می تواند در اثر نتیجه مثبت مذاکرات روندی صعودی را تجربه کند.

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*