خانه / آخرین اخبار / پراکندگی شیعیان و اهل سنت در نقشه جهان + عکس

پراکندگی شیعیان و اهل سنت در نقشه جهان + عکس

جمعیت مسلمانان در سال ۲۰۰۹، ۲۳٫۲٪ جمعیت ۶٫۷۹ میلیاردی جهان، یعنی ۱٬۵۷ میلیارد نفر بود. نزدیک‌به ۶۰٪ از مسلمانان جهان در آسیا زندگی می کنند. از این شمار نزدیک‌به ۲۰۰ میلیون نفر شیعه و بقیه سنی هستند. همچنین ۰٫۸٪ از جمعیت کشور آمریکا را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

جمعیت مسلمانان جمعیت شیعیان جمعیت سنیان جمعیت اهل سنت

نقشه بالا مربوط به ویکی پدیاست و کمی مغرضانه و غیر دقیق است

جمعیت مسلمانان در سال ۲۰۰۷، ۲۰٫۱۲٪ از جمعیت ۶٫۶ میلیاردی جهان، یعنی ۱٫۳۲ میلیارد نفر بود که در رتبه دوم دین‌های جهان و ادیان ابراهیمی پس از مسیحیت که ۲٫۲ میلیارد پیرو دارد ،قرار دارد.

 جمعیت مسلمانان جمعیت شیعیان جمعیت سنیان جمعیت اهل سنتنقشه بالا مربوط به ویکی پدیاست و کمی مغرضانه و غیر دقیق است

پراکندگی شیعیان و اهل سنت در جهان اسلام/سبز پررنگ: شیعیان/سبز کمرنگ: اهل سنت

شیعیان حدود ۱۶٪ تا ۳۰٪ از کل جمعیت مسلمانان را تشکیل می‌دهند. ، بیشتر شیعیان دوازده‌امامی در هند, ایران، عراق، جمهوری آذربایجان، لبنان، افغانستان، پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند یمن و بحرین زندگی می‌کنند. بر اساس آمار سیا ورلد فکت‌بوک ۸۹ درصد مردم ایران ۶۰ تا ۶۵ درصد مردم عراق، ۸۵ درصد مردم جمهوری آذربایجان و ۳۰ درصد مردم کویت و ۲۰ تا ۳۰ درصد مردم افغانستان و ۱۶ درصد مردم امارات متحده عربی شیعه دوازده‌امامی هستند. از شیعیان لبنان، عربستان سعودی، بحرین و قطر آمار دقیقی در دست نیست. همچنین بنابر آمار ۲۰٪ مردم پاکستان شیعه هستند که بخشی از آنها بخصوص در کشمیر، اسماعیلی هستند. شیعیان یمن، عمدتاً از زیدیه هستند، اما از آنان نیز آمار دقیقی در دست نیست. همچنین ۲۰ درصد از مردم شیعه ترکیه موسوم به علوییون و شیعیان سوریه نیز علوی هستند.

عکس زیر دقیق ترین نقشه ار پرکندگی شیعان در جهان است البته تا شهریور ۹۱

جمعیت مسلمانان جمعیت شیعیان جمعیت سنیان جمعیت اهل سنت

پیرامون آمار شیعیان و کشورهای شیعی نیز گفتنی است:

به دست آوردن آمار دقیق شیعیان جهان، کارى دشوار و سخت است و تاکنون فهرست دقیقى در این زمینه ارائه نشده است. اما شیعیان در تمام نقاط جهان پراکنده هستند و آمار تقریبى آنان بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون نفر است. آمار زیر برآورد تقریبى از تعداد شیعیان على بن ابیطالب (علیه السلام) در جهان است:

۱ – بحرین: ۷۰ درصد. ۲٫ عراق: ۷۰ درصد (در شهرهاى کوفه، بغداد، حلّه، کربلا، نجف، سامرا، بصره و…). ۳٫ سوریه: از ۹۰ درصد مسلمانان این کشور، اکثریت با اهل سنت است؛ ولى علویان و اسماعیلیان بقیه مسلمین را تشکیل مى‏دهند و بیشتر در حلب، زینبیه و دمشق هستند. ۴٫ لبنان: ۴۰ درصد (در بعلبک، حلّه، منطقه جبل عامل و…). ۵٫ عربستان: ۲۰ درصد (در قطیف، احساء و…). ۶٫ کشور آذربایجان: ۷۰ درصد. ۷٫ یمن: ۳۵ درصد (بیشتر زیدى هستند). ۸٫ افغانستان: ۲۵درصد. ۹٫ ایران: ۹۱ درصد. ۱۰٫ هند: ۱۵درصد مسلمان («یک پنجم» آنها شیعه هستند). ۱۱٫ پاکستان: ۲۵ درصد. ۱۲٫ کویت: ۳۰ درصد. ۱۳٫ ترکیه: ۵ درصد. ۱۴٫ امارات: ۳۰ درصد. ۱۵٫ در آفریقا حدود چهار میلیون شیعه زندگى مى‏کنند. در کشورهاى دیگرى مثل آمریکا، چین، اندونزى، انگلیس، شیعیان زیادى زندگى مى ‏کنند و روز به روز بر تعداد آنها افزوده مى‏ شود.

توزیع جمعیت شیعیان در برخی از کشورهای آسیایی که دارای اکثریت و یا درصد قابل توجهی از شیعیان هستند، طبق آمارهای مربوط به سال ۱۹۹۸ میلادی از این قرار است:

افغانستان: جمعیت ۰۰۰/۷۹۲/۲۴ نفر که مسلمانان اهل سنت ۸۴ درصد و شیعیان ۱۵ درصد و پیروان سایر ادیان یک درصد، بیش از ۹۸ درصد جمعیت شیعی افغانستان شیعه دوازده امامی و کمتر از دو درصد آن اسماعیلی هستند.

آذربایجان: از کل جمعیت ۰۰۰/۶۵۰/۷ نفری، مسلمانان شیعه ۷۰ درصد، و اهل سنت ۳۰ درصد را تشکیل می دهند.

بحرین: کل جمعیت ۶۳۳۰۰۰ نفر، مسلمانان شیعه، ۳/۶۱ درصد و اهل سنت ۵/۲۰ درصد و بقیه پیرو ادیان دیگر می باشند، مطابق آمارهای دیگر شیعیان بحرین ۷۰ درصد می باشند که این عده جمعیت بومی بحرین را تشکیل می دهند.[۲]

ایران: این کشور یکی از قطب های بزرگ جهان تشیع به حساب می آید که از جمعیت ۷۰ میلیونی آن، ۹۴ درصد را شیعیان دوازده امامی و بقیه را پیروان مذاهب اهل سنت و ادیان دیگر تشکیل می دهند.

عراق: کل جمعیت: ۰۰۰/۷۲۲/۲۱ نفر که از این تعداد، شیعیان ۵/۶۲ درصد و اهل سنت ۵/۳۴ درصد و بقیه را پیروان سایر ادیان تشکیل می دهند.

هند: کل جمعیت حدود یک میلیارد نفر که از این تعداد، مسلمانان اهل سنت ۹ درصد و شیعیان ۳ درصد و بقیه را پیروان ادیان دیگر تشکیل می دهند.

کویت: از کل جمعیت ۰۰۰/۶۶۱/۸ نفری، شیعیان ۳۰ درصد و اهل سنت ۴۵ درصد و بقیه را پیروان دیگر ادیان تشکیل می دهند.

لبنان: از کل جمعیت ۰۰۰/۵۰۶/۳ نفری، شیعیان ۳۴ درصد و اهل سنت ۳/۲۱ درصد و مسیحیان ۶/۳۷ درصد را تشکیل می دهند.

پاکستان: از کل جمعیت ۰۰۰/۹۰۰/۱۴۱ نفری، شیعیان ۲۰ درصد و ۷۵ درصد غیر شیعه و بقیه را پیروان دیگر ادیان تشکیل می دهند.

سوریه: از کل جمعیت ۰۰۰/۳۳۵/۱۵ نفری، مسلمانان اهل سنت ۷۴ درصد و شیعیان ۱۲ درصد می باشند.[۳]

[۱]. ( ر.ک : دایره المعارف بریتانیکا ۲۰۰۲، نسخه دولوکس).

[۲]. فولر، گراهام .ای، شیعیان عرب مسلمانان فراموش شده، ترجمه: تبریزی، خدیجه، ص ۱۲۰٫

[۳]. همه مطالب فوق، گزارشی از سایت اداره مشاوره نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (پرسمان دانشجویی بخش ادیان ومذاهب) است.

۹ آخرین نظرات کاربران و بینندگان

  1. اول باید بخاطر مطالبی که گذاشتید تشکر کنم ولی شما که درباره اسلام حرف میزنید پس چرا اجازهی بخش این عکس های بی حجاب را در حاشیه سایت میدید.

  2. امار تخیلی نوشتید ،هر چند ارزو عیب نیست ،در ضمن چرا وقتی از تخیل استفاده کردید حواستون به ایران نبود بنده های خدا ،مرزهای شمال و جنوب و شرق و غرب (گیلان و خراسان شمالی و کردستان و کرمانشاه و اذربایجان غربی و … کرد و بلوچ و عرب سنی هستن فقط کمتر از ۸ درصد سنی های ایران رو تشکیل میدن اون وقت مابقی کشورها بالاتر از ۲۰ درصد شیعه زدید .شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه )

  3. در این جهان یک ملیارد سیصد میلیون خوردی مسلمانان تشکیل دادن.۱۰۰میلیون اهل تشیع تشکیل دادن ۱٫۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰خوردی اهل سنت تشکیل دادن.چرا حقیقت رو ب مردم نمیگید.

  4. آمارتون هم درست نیست اگه فقط کشور اندونزی هند و پاکستان رو اهل سنتشون رو حساب کنیم یعنی اندونزی ۳۰۰ میلیون صدرصد سنی و هند و پاکستان هم پونصد میلیون اهل سنت دارن خودشون میشن هشتصد میلون تازه کشورای عربی و شمال افریقا رو هم حساب کنیم میشن یک میلیاردو ششصد میلیون البته آمار هم برگرفته از بزرگترین دانشنامه دنیا ک هون ویکی هستش گرفته شده و اهل تشیع هم تا سال ۲۰۰۹ صدو هفتاد میلیون ثبت شده یعنی کل شیعان جهان اسلام نصف یه کشور مثه اندونزیه.

  5. بابا شیعه ها هر چی بگی میگن نه

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*