خانه / آخرین اخبار / ماجرای سانسور سریال “فوق سری” فخیم زاده چیست؟

ماجرای سانسور سریال “فوق سری” فخیم زاده چیست؟

مهدی فخیم زاده کارگردان سینما و تلویزیون پس از یادداشتی که درباره سانسور شدید فوق سری در تلویزیون منتشر کرد، گفت:

من تا به حال ۸ سریال برای تلویزیون ساخته‌ام و این اتفاق تاکنون در طول سالیان فعالیت من در این رسانه سابقه نداشته است. من کارهای پلیسی، خانوادگی و طنز و ژانرهای دیگر برای سیما ساخته‌ام اما در این کار از دو سو ممیزی اعمال می‌شد. یکی پخش سازمان و دیگری نیروی انتظامی به‌عنوان مشارکت کننده. در واقع هیچ قسمتی از این سریال نیست که از ممیزی‌های پخش سازمان رنج نبرده باشد. در هر قسمتی که به پخش ارائه می‌شد، وقت غروب حدود دو صفحه به ما پیام داده می‌شد که باید یک سری چیزها حذف و چیزهای دیگری تغییر کند. بنابراین اگر هر قسمت را ببینید، بسیاری از دیالوگ‌ها عوض شده؛ این موضوع قبلا سابقه نداشته است. من از سال ۵۸ در تلویزیون کار کرده‌ام و به‌عنوان یک کارگردان با ضوابط آن آشنا هستم.

همسر مهدی فخیم زاده سانسور سریال در حاشیه سانسور تلویزیون بیوگرافی مهدی فخیم زاده بدون سانسور

می‌دانم چه چیزی مجاز است و چه چیز مجاز نیست. بنابراین همیشه خودم به خط قرمزها قائل بوده و رعایتشان می‌کرده‌ام. شاید پیش آمده کلمه یا جمله‌ای در کارهایم تغییر کند اما نه در این حد که لیستی از حذفیات یا تغییرها برایم پیامک شود. برای مثال یک‌بار پرسیدم آیا نشان دادن تخته بازی کردن مجاز است؟ و تایید کردند اما دیشب دیدم که شات بسته شده است تا بازی تخته کاراکترها دیده نشود. در واقع چیزهایی که ضرورتی نداشته و فکر می‌کنم به دلیل ترس از دست دادن میز اعمال شده و تغییر کرده است. شاید به دلیل تغییر مدیریت سازمان و آشنا نبودن با سلیقه‌های او، این ممیزی‌ها محافظه‌کارانه صورت می‌گیرد تا نکند که پخش مورد اعتراض قرار بگیرد! بدون این که در نظر گرفته شود، طعم و رنگ و عطر کار از بین می‌رود که رفته است.

ظاهرا نوروز امسال، آغاز شروع حاشیه‌ها و جنجال‌ها برای تیم جدید مدیریت تلویزیون است.

بعد از اعتراضات بخشی از جامعه پزشکان به «در حاشیه» سریال جدید مهران مدیری، مهدی فخیم‌زاده کارگردان «فوق سری» دیگر سریال نوروزی تلویزیون، این روزها زبان به اعتراضات تندی علیه وضعیت پخش سریالش گشوده است.

ماجرا از یک پست فیسبوکی در صفحه منسوب به فخیم‌زاده آغاز شد. فخیم‌زاده در این پست ضمن انتقادات تند علیه تلویزیون رسما اعلام کرده بود که :« سریالی که این روزها به نام فوق سری از شبکه یک سیما پخش می‌شود به دلیل حذف و اضافات زیاد دیگر سریال من نیست.»

همسر مهدی فخیم زاده سانسور سریال در حاشیه سانسور تلویزیون بیوگرافی مهدی فخیم زاده بدون سانسور

اما ماجرای این حذفیات چیست؟  

طبق اطلاعات خبرنگار تسنیم، کل حذفیات صداوسیما از سریال «فوق سری» مجموعا ۴ دقیقه است و ظاهرا عمده ایرادات از سوی نیروی انتظامی به فیلم وارد شده است.

حذفیات صداوسیما محدود به چند تکیه کلام و اصطلاح گفتاری خاص بوده است و اساسا وارد حوزه محتوایی سریال نشده است و معلوم نیست تعبیر فخیم‌زاده از تکه و پاره کردن فیلم، به کدام بخش ماجرا مربوط می‌شود.

اما حاشیه‌های این سریال فقط محدود به این ماجرا نمی‌شود. از اواسط تولید «فوق سری» تهیه‌کنندگی کار از حبیب‌الله کاسه‌ساز به محمود رضوی منتقل می‌شود. اتفاقی که در تیتراژ فیلم به فاز اول و دوم تعبیر شد و موجب تعجب بیننندگان همیشگی تلویزیون شد.

طبق اطلاعات به دست آمده، برآورد نهایی کار ۴ ماهه بوده است که تیم کاسه‌ساز در ماه هفتم، هنوز ضبط سریال را به اتمام نرسانده بودند. علاوه بر اینکه کار بیش از ۵۰ روز تعطیل بوده است و به این ترتیب تعهدات تیم قبلی تولید به سازمان برآورده نشده است و موجب تغییر تهیه‌کننده شده است.

اما این تغییر تیم، فقط به صورت نگرفتن تعهدات مربوط نمی‌شود. در اواخر فیلمبرداری نیز ظاهرا اختلاف شدیدی بین فخمی‌زاده و کاسه‌ساز به وجود می‌آید که عملا موجب تعطیلی کار می‌شود و ادامه ضبط سریال را با مشکل جدی مواجه می‌کند.

پخش «فوق سری»، ۲ روز پیش پایان یافت. سریال مشتریان خودش را هم داشت، اما در کارنامه فخیم‌زاده، اثر شاخصی نبود.

منبع: تسنیم

یک نظر ثبت شده

  1. چهاردقیقه سانسور مال سانسور وقتیه. سانسور غیر وقتی هم هست که مثلا دوربین یه جا زوم می شه. این که دیگه زمان رو نمیگیره. این ها رو حساب کنیم کلی می شه.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*