خانه / بورس و سهام / واردات شکر خام آزاد شد + تکذیبیه

واردات شکر خام آزاد شد + تکذیبیه

قاسم فلاحتی با اعلام این خبر گفت: بر اساس پیگیری‌های به عمل آمده،  وزارت جهاد کشاورزی با واردات شکر خام به‌صورت موقت و برای تصفیه در کارخانجات تصفیه شکر خام و صادرات دوباره این محصول به خارج از کشور موافقت کرد.

دبیر انجمن کارخانجات تصفیه کنندگان شکر خام، افزود: وزارت جهاد کشاورزی تصمیم گیری در خصوص واردات یا عدم واردات کلی این محصول را برای سال جاری به اردیبهشت ماه موکول کرد.

وی با انتقاد از افزایش تعرفه واردات شکر خام، خاطرنشان کرد: وضع تعرفه ۴۰درصدی بر واردات شکر خام در سال جاری، تولیدات صنایع تصیفه کنندگان شکر خام را با مشکل روبه‌رو کرده است.

گفتنی است بر اساس قوانین گمرک، ورود کالایی که طبق قوانین ممنوع باشد به‌عنوان ورود موقت موکول به اجازه دولت در هر مورد می‌باشد ولی اداره کل گمرک می‌تواند در خصوص کالایی که طبق مقررات عمومی صادرات و واردات و یا تصویب نامه‌های مخصوص غیرمجاز یا مشروط شناخته شده اجازه ورود موقت صادر نماید.

برای واردات موقت نیز صاحب کالا باید تعهد نماید که کالا را در مدتی که در پروانه ورود موقت تعیین می‌شود از کشور از راه مجاز با نظارت گمرک خارج نماید.

تکذیب واردات شکر خام

در همین رابطه, مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت به فارس گفت: از ابتدای سال هیچ ابلاغیه جدیدی مبنی بر آزاد شدن یا ممنوعیت واردات کالا از جمله شکر به گمرک نداشته‌ایم.

سید عباس حسینی در مورد تصمیمات جدید در مورد آزاد سازی واردات شکر در سال جدید اظهار داشت: هیچ ابلاغیه مبنی بر آزاد شدن یا ممنوعیت واردات کالا از جمله شکر از ابتدای امسال نداشته‌ایم.

وی افزود: از آنجایی تصمیم‌گیری در مورد واردات محصولات کشاورزی با وزارت جهاد کشاورزی است ممکن است این تصمیم در این وزارتخانه گرفته شده باشد، ولی هنوز دستوری به ما اعلام نشده تا آن را به گمرکات ابلاغ کنیم.

قاسم فلاحتی دبیر انجمن کارخانجات تصفیه کنندگان شکر خام به یکی از خبرگزاری ها گفته است بر اساس پیگیری‌های به عمل آمده،  وزارت جهاد کشاورزی با واردات شکر خام به‌صورت موقت و برای تصفیه در کارخانجات تصفیه شکر خام و صادرات دوباره این محصول به خارج از کشور موافقت کرد.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی تصمیم گیری در مورد واردات یا عدم واردات کلی این محصول را برای سال جاری به اردیبهشت ماه موکول کرد.

ثبت سفارش شکر در سال ۹۳ به دلیل حجم زیاد واردات در سال‌های قبل ممنوع بود و به موضوع جنجالی رسانه‌‌ها در ماه های پایانی سال تبدیل شد.

منبع: تسنیم

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*