خانه / بورس و سهام / تعدیل منفی پالایشی ها صحت ندارد!

تعدیل منفی پالایشی ها صحت ندارد!

کاهش بهای نفت عامل عمده ای بود که تأثیر مهمی در افت سودآوری پالایشگاه ها در پی داشته، اما این متغیر عامل بازار بوده و غیر قابل کنترل است که روند نزولی آن در سال جاری نیز تاکنون ادامه یافته است.
یک ماهی می شود که با اقدام سازمان بورس نمادهای پالایشی پس از ماه ها دوری از بورس با ارایه اطلاعاتی مبهم تر از گذشته مورد بازگشایی قرار گرفتند، اما پس از سپری شدن یک ماه از بازگشت این گروه به روند معاملات بازهم خبری از نهایی شدن اطلاعات مالی آنها برای ایجاد شفافیت عملکردی سال ۹۳ نیست. هرچند طی چند روز اخیر گمانه زنی هایی از برنامه اعلام تعدیل منفی سودآوری توسط برخی شرکت های این گروه به میان آمده است.

در همین ارتباط، مدیر امور مالی شرکت پالایش نفت شیراز به خبرنگار بورس نیوز گفت: قبل از تعطیلات نوروزی با وجود پیگیری های مستمر مجتمع های پالایشگاهی برای اعلام نرخ خوراک و فرآورده های تولیدی توسط شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در نهایت نرخ های ۱۰ ماهه اعلام شد که نحوه محاسبات آن با ابهاماتی همراه بود.

تنگستانی افزود: در همین راستا مکاتباتی با شرکت ملی پالایش و پخش به عمل آمد و نسبت به این نرخ ها اعتراض شد تا تعدیلات لازم در این خصوص صورت گیرد. اما تاکنون به تقاضای پالایشگاه ها برای تجدید نظر روی نرخ ها پاسخی داده نشده است.

وی با اشاره به اعلام برآورد بودجه سال ۹۳ بر مبنای عملکرد ۹ ماهه طی آخرین روزهای سال گذشته تصریح کرد: طبق توافقاتی که با سازمان بورس داشتیم، مقرر گردید اطلاعات مالی شرکت های این گروه با سناریوهای مختلفی منتشر گردد که سناریوی اول با نرخ های اعلامی پالایش و پخش بود و سناریوی دیگر براساس نرخ های فوب خلیج فارس که مبنای قانونی قیمت گذاری است، تهیه شد.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه خبر اعلام تعدیل منفی پالایشگاه ها صحت ندارد، گفت: در حال حاضر منتظر هستیم تا اعلامیه های پالایش و پخش پیرامون نرخ های بهمن و اسفند ماه ۹۳ به شرکت ارایه گردد تا بر مبنای آن صورت های مالی عملکرد ۱۲ ماهه تهیه و به بازار اعلام شود.

وی ادامه داد: البته در صورت نهایی شدن صورت های مالی عملکرد ۱۲ ماهه سال ۹۳ نیز همچنان پیگیری ها برای دریافت پاسخ به تقاضای تجدیدنظر نسبت به نرخ های اعلامی میان دوره ای سال مالی گذشته ادامه دارد تا اصلاحات لازم در سود برآوردی ۴۰ تومانی هر سهم “شراز” براساس نرخ های پالایش و پخش در سناریوی اول، صورت گیرد.

تنگستانی در خصوص اینکه آیا اصلاح صورت های مالی ۱۲ ماهه سال ۹۳ پالایشگاه که در حال حاضر بر مبنای نرخ های اعلامی پالایش و پخش است، برمبنای فوب خلیج فارس می تواند مجدد در سناریوهای اعلامی پالایشگاه ها تغییراتی اعمال کرده و سهامداران و سرمایه گذاران این گروه را متضرر سازد، تأکید کرد: متأسفانه همینطور است؛ در این رابطه بارها و بارها هم در جلسات متعددی که با مسئولین وزارت نفت، مدیران سازمان بورس و شرکت پالایش و پخش برگزار شد اعلام کردیم که این تغییرات پی در پی به ضرر سهامداران است، اما مدیران و مسئولان بازار سرمایه معتقد بودند با شرایط فعلی راه دیگری متصور نیست.

وی به تعدیل سود “شراز” از ۲۴۹ به ۱۸۴ تومان در سناریوی دوم و براساس نرخ های فوب خلیج فارس گفت: تعدیل منفی سود هر سهم برآوری برمبنای نرخ های فوب خلیج فارس با توجه به کاهش نرخ فرآورده ها و بهای جهانی نفت خام پیش بینی می شد، اما اینکه این رقم طبق نرخ های پالایش و پخش به ۴۴ تومان کاهش یابد، مورد قبول ما نیست.

مدیر امور مالی “شراز” در خصوص ادامه افت بهای نفت در سال ۹۴ و اعلام پیش بینی بودجه سال مالی جاری گفت: کاهش بهای نفت عامل عمده ای بود که تأثیر مهمی در افت سودآوری پالایشگاه ها در پی داشته، اما این متغیر عامل بازار بوده و غیر قابل کنترل است که روند نزولی آن در سال جاری نیز تاکنون ادامه یافته است.

وی ادامه داد: با توجه به عدم مشخص بودن اطلاعات مالی سال ۹۴، رقم سود هر سهم سال ۹۴ برآورد نشده، اما پس از اعلام نرخ های بهمن و اسفند ماه ۹۳ و پس از ارایه صورت های مالی ۱۲ ماهه سال گذشته می توان بر مبنای میانگین نرخ ها، بودجه سال ۹۴ را نیز پیش بینی کرد. گرچه در حال حاضر تمرکز اصلی مجموعه بر ارایه صورت های مالی عملکرد سال ۹۳ قرار دارد.

تنگستانی در خاتمه سخنان خود عنوان کرد: طرح های نوسازی و کیفی سازی محصولات هم اکنون در حال اجرا بوده و حدود ۲۵ درصد پیشرفت داشته است؛ بطوریکه می توان گفت طی مهلت تعیین شده توسط وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش این طرح به پایان خواهد رسید.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*