خانه / بورس و سهام / عقب نشینی برآوردهای “کمرجان”

عقب نشینی برآوردهای “کمرجان”

با توجه به رکود بازار مسکن طی سال جاری و کاهش تقاضا برای محصولات تولیدی “کمرجان”، قیمت فروش محصولات نیز روند نزولی در پیش گرفت. از این رو عدم تحقق برآورد افزایش قیمت فروش محصولات را می توان به عنوان یکی از دلایل عمده تعدیل منفی 24 درصدی سود برآوردی “کمرجان” طی دوره عملکرد مذکور نام برد.
شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار پیش بینی هایی در خصوص روند صعودی مقدار تولید و فروش محصولات و نیز قیمت فروش آنها در بودجه سال مالی منتهی به 30 آذر ماه 92 لحاظ کرده بود که این پیش بینی ها طی دوره عملکرد شش ماهه نخست امسال تنها درباره مقدار تولید و فروش تولیدات “کمرجان” به تحقق پیوست، به گونه ای که برآورد رشد حدود 10 درصدی قیمت فروش محصولات محقق نشد و به موجب آن حاشیه سود شرکت با کاهش همراه شده است.

مدیر مالی شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز پیرامون ارزیابی عملکرد نیمه اول سال مالی جاری عنوان کرد: با توجه به رکود بازار مسکن طی سال جاری و کاهش تقاضا برای محصولات تولیدی “کمرجان”، قیمت فروش محصولات نیز روند نزولی در پیش گرفت. از این رو عدم تحقق برآورد افزایش قیمت فروش محصولات را می توان به عنوان یکی از دلایل عمده تعدیل منفی 24 درصدی سود برآوردی “کمرجان” طی دوره عملکرد مذکور نام برد.

ابراهیم سلیمانی با اشاره به عدم دخالت شرکت های تولیدکننده مصالح ساختمانی در خصوص نرخ فروش محصولات خود و به تبع آن تأثیرپذیری قیمت های فروش از اوضاع بازار مسکن، افزود: علاوه بر این، محصول جدید خرپای فلزی طی اوایل سال جاری به بازار عرضه شد که متأسفانه با عدم استقبال بازار از این محصول مواجه شد. زیرا شناسایی عاملین فروش این محصول جدید در بازار و نیز متقاضیان آن مدت زمان زیادی به طول می انجامد، بطوریکه می توان گفت طی سال ابتدایی راه اندازی این پروژه بیشتر بر تولید این محصول و عرضه آن به بازار تمرکز می شود. بدین ترتیب براساس دلایل عنوان شده نمی توان انتظار چندان مناسبی از عرضه این محصول جدید در بازار داشت.

وی اضافه کرد: از این رو عدم تحقق برآوردهای انجام شده درباره آثار مثبت بهره برداری از خط تولید محصول خرپای فلزی را می توان به عنوان دیگر عامل اثرگذار بر تعدیل منفی سود برآوردی “کمرجان” طی این دوره عملکرد نام برد. حال آنکه با توجه به بهبود وضعیت ساخت و ساز طی ماه های آتی، انتظار بهبود وضعیت سودآوری شرکت چندان دور از ذهن نخواهد بود.

این مقام مسئول در ارتباط با افزایش نرخ فروش محصولات طی ماه های آتی نیز گفت: با توجه به افزایش تعداد شرکت های رقیب در منطقه، عدم امکام فروش محصولات تولیدی در شهرهای دیگر به دلیل هزینه های زیاد حمل و نقل آن و نیز رکود بازار مسکن، می توان گفت رشد بهای فروش محصولات چندان محتمل نیست حال آنکه به نظر می رسد تحقق این امر تنها در صورت رونق بازار مسکن یا افزایش تقاضا برای محصولات تولیدی امکان پذیر باشد.

مدیر مالی شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار پیرامون برنامه های شرکت برای افزایش سرمایه آن اظهار داشت: افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران مطرح شد که این برنامه در دست بررسی توسط حسابرسان می باشد. اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که میزان این افزایش سرمایه به طور قطع مشخص نبوده و در صورت قطعیت اجرایی شدن آن به اطلاع سهامداران خواهد رسید.

سلیمانی در ارزیابی وضعیت شرکت های هم گروه ابراز داشت: شرکت های هم گروه مستقر در منطقه به دلیل برخورداری از نیروی زیاد انسانی و به منظور حفظ این نیروها به تولید هرچه بیشتر می پردازند که این امر موجب عرضه محصولات بیش از تقاضای موجود در بازار و به دنبال آن کاهش قیمت فروش محصولات در منطقه می شود که این امر به طور طبیعی اثر منفی بر وضعیت سودآوری شرکت ها را در پی خواهد داشت. اما به نظر می رسد که این وضعیت درباره سایر شرکت های هم گروه مستقر در مناطق مختلف صدق نکند، به طوریکه می توان چشم انداز مطلوبی پیش روی وضعیت سودآوری آنها تصور کرد.

وی در خاتمه با اشاره به عدم فروش دفتر واقع در تهران، تصریح کرد: این برنامه به طور موقتی طی سال جاری متوقف شده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*