خانه / بورس و سهام / نیمه دوم امسال در کدام بازار سرمایه‌گذاری کنیم؟

نیمه دوم امسال در کدام بازار سرمایه‌گذاری کنیم؟

پانا، ایران از جمله کشورهایی است که نقدینگی سرگردان بسیار دارد و این نقدینگی سرگردان کمتر گرایش به بخش تولید دارد، طلا و سکه، دلار، مسکن و بورس شاید شایع ترین و پرطرفدارترین بازارهای سرمایه ای در کشور باشند که علاقمندان فراوانی دارند و خیلی ها با رصد لحظه ای در این بازارها به دنبال تحلیلی برای هدایت سرمایه خود هستند.

فضای رقابت میان این بازارها به خصوص در دو سال اخیر بسیار ملتهب تر از گذشته شده است. پس از آن که تحولاتی چشمگیر در این بازارها ایجاد شد و تورمی قابل توجه در آنها به وجود آمد، جذابیت این بازارها هم بیشتر خودشان را به متقاضیان سرمایه گذراری نشان دادند.
به همین دلیل برخی در این مدت خود را به بازار رسانده اند و بدون آنکه تخصص ویژه ای داشته باشند سعی کردند نقدینگی خود را به کالاهای سرمایه ای تبدیل کنند. با ادامه کاهش ارزش ریال این روند سرعت بیشتری به خود گرفت تا نقدینگی سرگردان در کشور نیز رکورد جدیدی را به ثبت برساند و از 424 هزار میلیارد تومان گذر کند.
این میزان نقدینگی سرگردان در کشور به تنهایی می تواند با ورود به هر بازاری، شرایط حاکم بر آن بازار را دگرگون سازد و به اصطلاح بازاری ها سفته بازی را رونق دهد. در این شرایط است که حباب قیمتی ایجاد می شود و بازار تورمی مصنوعی را تجربه می کند.
در میان بازارهای سرمایه ای رایج شاید بورس بیش از همه مورد تایید کارشناسان اقتصادی باشد چراکه سرمایه گذاری در بورس را سرمایه گذاری در بخش مولد می دانند. فعالیت در بازارهای طلا، ارز، مسکن و امثال آنها به رونق سفته بازی کمک می کند اما ورود سرمایه به بازار سرمایه به رشد فعالیت های اقتصادی مولد می انجامد.
اگر شرایط اقتصادی یک کشور ثبات کافی را داشته باشد و بازارهای غیرمولد از التهابات و نوسانات غیرمعمول دور شود، سرمایه گذاری در بورس تنها راه سرمایه گذاران خرد و کلان خواهد بود. هرچند در ایران این شرایط فراهم نیست اما بورس اوراق بهادار در سال های اخیر توانسته با توجه به واگذاری شرکت های بزرگ، بازدهی و سوددهی بالایی را برای سهامداران رقم بزند.
البته ورود به بورس قدری اطلاعات و تخصص لازم دارد اما در این شرایط هم شرکتهای مشاور در غالب کارگزاری های بورس، کار مشاوره به سهامداران را انجام می دهد تا در راه خرید سهام آگاه تر عمل کنند.
شاخص بورس که نشان دهنده وضعیت بازار سرمایه است هرچند در این دو سال افت و خیزهای قابل توجهی را از سر گذرانده است اما برآیند نمودار شاخص و بازده بورس نشان دهنده افزایش سرمایه سهامداران است. در این میان کسانی بودند که در مواقع رونق، وارد بازار سهام شدند و در مقاطع افت شاخص، ناامید شدند و سرمایه خود را از بازار خارج کرده اند.
این افراد شاید حتی با زیان مالی مواجه شدند اما اگر در بازار می ماندند شاهد افزایش سرمایه خود بودند. طی سال 91 ارزش بازار سرمایه در بورس و فرابورس از 220 هزار میلیارد تومان گذر کرد که رشد 100 درصدی را نشان می دهد در این میان بسیاری از سهام شرکت های بورسی حتی 3 برابر رشد قیمت را تجربه کرد تا در هیاهوی التهابات ارز و سکه و مسکن، عده ای در بورس و در محیطی کم سرو صداتر به رشد سرمایه خود دست بزنند.
حرکت سینوسی شاخص بورس در دو سال اخیر نشان داده است که بعد از هر افت نسبی یک خیز چشمگیر رقم خواهد خورد چراکه دولت با ابزار واگذاری سعی می کند رونق را به ساختمان خیابان حافظ بازگرداند.
به همین دلیل شاید تضمین بیشتری در این بازار بتوان برای سرمایه گذاران قائل بود. هرچند جنس سرمایه گذاری با ریسک همراه است و نمی توان از بورس انتظار داشت مانند بانک و اوراق مشارکت سود تضمین شده ارائه دهد اما شاید امنیت در این بازار برای کسانی که اطلاعات و کمی تخصص در سرمایه گذاری بورسی دارند، بالاتر از بازارهای غیرمولد نظیر ارز باشد.
امیر حسین شریعتی تحلیلگر بازار سرمایه در این خصوص به خبرنگار اقتصادی پانا ، گفت : رشد شاخص های بورس ادامه دار نخواهد بود و این روند با هیچ تئوری اقتصادی قابل تحلیل نیست چون تغییر خاصی در شرایط اقتصادی کشور بوجود نیامده و رشد شاخص ها به دلیل تاثیر پذیری از محرک های سیاسی حاصل شده است.
شریعتی خاطرنشان کرد: نوسان های بورس برای پیش بینی بلند مدت بازار سرمایه قابل استناد نیستند و باید محدوده با ثباتی را برای تحلیل بازار در نظر گرفت.
تحلیلگر بازار سرمایه، اظهار کرد: برخی از شرکت های بورسی دارای مجمع بوده و پس از برگزاری مجمع به اعلام سوددهی شرکت اقدام می کنند و رفع تحریم از برخی از شرکت هایی که با کامپیوتر و قطعات الکترونیک در ارتباط هستند میزان سوددهی آنها را افزایش داده است.
وی ادامه داد: برخی از شرکت ها به دلیل افزایش قیمت ارز و افزایش میزان نهاده های تولید به حقوق صاحبان سهام منتقل کرده و از این طریق سودهای خود را افزایش داده اند.
تحلیلگر بازار سرمایه بیان کرد: این روند در طولانی مدت نخواهد بود و بازار به زودی به ثبات می رسد.
وی با اشاره به برخی از بازارهای دیگر اظهار کرد: در 15 روز گذشته دلار در محدوده قیمتی 3 هزار و 200 تومان تثبیت شده است و نوسان چندانی ندارد و اگر بازار دچار افزایش قیمت هیجانی و غیر واقعی نیز شده باشد قیمتها خود را اصلاح خواهند کرد.
شریعتی تصریح کرد: روند طولانی مدت برای رشد شاخص های بورس قابل پیش بینی نیست و روند صعودی رو به نزول خواهد بود.
تحلیلگر بازار سرمایه خاطرنشان کرد: نوسان های بورس برای پیش بینی بلند مدت بازار سرمایه قابل استناد نیستند و باید محدوده با ثباتی را برای تحلیل بازار در نظر گرفت.
وی افزود: از ابتدای امسال بازار بورس با افزایش 50 درصدی بازدهی همراه شده است که در سال گذشته حدود 60 درصد بوده است و به دلیل تاثیر پذیری بورس از محرک های سیاسی شاخص روندی رو به رشد داشته است.
شریعتی عنوان کرد: این امیدواری در میان فعالان اقتصادی بوجود آمده که با تغییر دولت شرایط اقتصادی و سیاسی روندی رو به رشد را طی کند به همین دلیل معاملات بورس با افزایش مواجه شده است.
وی ادامه داد: رشد شاخص های بورس ادامه دار نخواهد بود و این روند با هیچ تئوری اقتصادی قابل تحلیل نیست چون تغییر خاصی در شرایط اقتصادی کشور بوجود نیامده و رشد شاخص ها به دلیل تاثیر پذیری از محرک های سیاسی حاصل شده است.
تحلیلگر بازار سرمایه عنوان کرد: کارگزاران در روزهای اخیر از معرفی مشاوره های سهام به خریداران خودداری می کنند چون در روزهای اخیر که رای دهی به افراد کابینه نیز در دستور کار مجلس قرار گرفته است.
وی افزود: از ابتدای سپتامبر برنامه محرک پولی در آمریکا متوقف می شود که به معنای افزایش ارزش دلار و خروج سرمایه ها از بازار طلا و هدایت به سمت بازار بورس است که تاثیری بر بازارهای داخلی ایران نیز خواهد داشت.
شریعتی با اشاره به تاثیر بازارها بر یکدیگر خاطرنشان کرد:این بدان معنی است که بازار به روند صعودی خود ادامه دهد اما اگر به هر دلیلی برنامه محرک پولی متوقف نشود ارزش دلار کمتر و سرمایه ها به سمت بازارهای طلا یا سایر بازارها گرایش بیشتری خواهد داشت.
تحلیلگر بازار سرمایه عنوان کرد :وضعیت اقتصادی امریکا بهتر شده و اعلام کرده است که در صدد است برنامه محرک پولی را متوقف کند و تقاضای فیزیکی طلا کاهش یافته که بر بازار داخلی ایران نیز تاثیر گذار است.
وی ادامه داد: هفته گذشته از 11 مرداد طلا روی کانال آرام 1 هزار و 314 دلا ردر هر انس قرار داشت که در هفته جاری تا هزار و 307 دلار در هر انس نیز کاهش یافت و جمعه نیز به هزار و 315 دلار در هر انس افزایش یافت.
شریعتی اظهار کرد: همین شرایط در بازار بورس نیزدر حال وقوع است و بازار به نوعی درگیر هیجان است.
وی بیان کرد: براساس پیش بینی کیتکو اگر هر انس تا محدوده هزار و 265تا هزار و 275 دلار کاهش یابد احتمال تجربه کاهش بیشتر دلار قابل پیش بینی است.
تحلیلگر بازار سرمایه عنوان کرد: پیش بینی ها این است که طلا دیگر تجربه رشدهای هیجانی را نخواهد داشت و کسانی که در قیمت های اوج را دارند باید دریکی از افزایش ها طلای خود را بفروشند و از این بازار خارج شوند.
شریعتی تصریح کرد: سرمایه گذاری در بازارهای مالی بسیار سلیقه ای است و برخی از دارندگان نقدینگی تمایلی برای سرمایه گذاری در بازار بورس ندارند.
محمد ابراهیم قربانی، فرید مدیر عامل کارگزاری سهام پژویان شایق در گفت و گو با خبرنگار پانا، اظهار کرد: رشد شاخص ها در بورس ایران معقول و منطقی است و قیمت های بازار به هیچ عنوان حبابی نیست.
وی افزود: قیمت های سهام براساس سود اعلامی شرکت ها افزایش می یابد که نشان می دهد بخش عمده ای از شرکت های بورسی از رشد مناسب سود برخوردار بوده اند که به تبع آن قیمت سهام و رشد شاخص ها ادامه یافته است.
مدیر عامل کارگزاری سهام پژویان شایق عنوان کرد: مقایسه رشد شاخص ها در بورس ایران با ترکیه یا سایر کشورها نشان می دهد که میانگین نسبت قیمت سهام به سود در اغلب بورس ها در حدود 15 درصد است در حالی که این نسبت در بورس ایران حدود 7 درصد است.
قربانی فرید بیان کرد: این نسبت نشان می دهد که قیمت سهام درایران بسیار پایین بوده و اگر اقتصاد کشور سالم سازی شود، قیمت سهام نیز از رشد مناسب برخوردار خواهد شد.
وی ادامه داد: شاخص قیمت بورس اوراق بهادار تهران موسوم به تپیکس که به طور خلاصه شاخص کل هم خوانده می‌شود، نشانگر روند عمومی قیمت کل شرکت‌های بورس است، و تغییرات سطح عمومی قیمت‌ها را نسبت به تاریخ مبدأ نشان می‌دهد.
مدیر عامل کارگزاری سهام پژویان شایق بیان کرد: هر چند بورس تهران از 46 سال قبل فعالیت خود را آغاز كرده اما شاخص این بازار در سال 1369 روی پایه 100 واحد تعریف و مورد استفاده قرار گرفت. سال پایه برای محاسبه شاخص كل، سال 69 است كه تا پایان همان سال رقم شاخص به 189 واحد رسید.
قربانی فرید اظهار کرد: اگر خریداران خارجی با اتخاذ تدابیری به بورس ایران هدایت شوند سهام شرکت های بورسی برای انها بسیار مناسب خواهد بود، به طور مثال سهام شرکت هلدینگ خلیج فارس تنها 1000 تومان است.
وی تاکید کرد: رشد شاخصها در ماههای اخیر ناشی از رشد سود دهی شرکت هاست که بخشی از ان سود عملیاتی است و بخشی از آن سود غیر عملیاتی بوده و مربوط به تفاوت تسعیر ارز یا تفاوت تورم است که چندان قابل اتکا نیست و با سالم سازی اقتصاد کشور این نرخ سودها از میان خواهد رفت.
مدیر عامل کارگزاری سهام پژویان شایق با تاکید بر ضرورت تثبیت نرخ ارز در محدوده معین عنوان کرد: برخی از شرکت هایی که محصول صادراتی دارند تولیدات خود را صادر و ارز خود را به نرخ آزاد به فروش می رسانند که این سودها دائمی نبوده و با آغاز اصلاحات ارزی این سودها از بین خواهد رفت.
وی ادامه داد: تثبیت رشد شاخص های بورس منوط به افزایش تولید و استفاده حداکثری از ظرفیت های کارخانجات و افزایش سود آوری شرکت های بورسی است و در آن شرایط است که قیمت سهام افزایش خواهد یافت.
قربانی فرید اظهار کرد : به ویژه در دولت آقای روحانی که شرکت ها تصمیم به افزایش ظرفیت تولید گرفته اند ، سود شرکت ها افزایش خواهد یافت و در بازار سرمایه نیز شاهد فتح قلل جدیدی در رشد شاخص ها خواهیم بود.
این فعال بازار سرمایه بیان کرد: درآینده نزدیک رشد شاخص های بورس بیش از این افزایش خواهد یافت وجای نگرانی نیزبرای سهامداران وجود ندارد چون رشد قیمت ها واقعی است.
وی ادامه داد: سود سهام بخش عمده ای از 500 شرکت بورسی افزایش یافته و اظهار نظرهای مطرح پیرامون حباب منطقی نیست چون حباب شاخص های بورس در سال های گذشته مربوط به رشد قیمت های تنها چند شرکت بود اما در حال حاضر بخش عمده ای از شرکت ها با رشد مواجه شده اند.
تحریم ها بر رشد شاخص ها نیز، اظهار کرد: تقلیل تحریم ها یا حتی مطرح شدن آن می تواند موجب تسهیل واردات مواد اولیه به کشور و ظرفیت های تولید وشود که میتواند در رشد سود آوری شرکت ها موثر باشد.
مدیر عامل کارگزاری سهام پژویان شایق بیان کرد: در سازمان بورس هیات نظارت بر فروش وجود داردکه در قانون هم این هیات ابقاء شده و جای نگرانی برای سهامداران وجود ندارد ضمن آنکه درصد نقد شوندگی سهام ها نیز افزایش یافته است.
قربانی فرید اظهار کرد: در سالهای گذشته برای فروش سهم چند هفته انتظار وجود داشت اما در حال حاضر این شرایط مرتفع شده و فروش سهم به راحتی امکان پذیر شده است.
مدیر عامل کارگزاری سهام پژویان شایق عنوان کرد: برنامه ریزی خریدو فروش برای سهامداران خرد فراهم شده و خریداران نباید نگرانی از بابت خرید و فروش سهام در بورس داشته باشند.
وی ادامه داد: به نظر می رسد که سوادگری در بازار ارز و سکه به زودی برچیده شود و این بازارها دیگر مشتریان خاص نخواهند داشت.
قربانی فرید خاطرنشان کرد: جذابیت بازارهایی مانند سکه و ارز کاهش یافته و نقدینگی به سمت بازار بورس هدایت شده است .
فعال بازار سرمایه ادامه داد: یکی از عوامل افزایش سهام شرکت ها نیز افزایش تقاضای خرید سهم است که از بازارهای دیگر به بازار سهام متمایل شده اند و حجم معاملات بازار سرمایه را به شدت افزایش داده است.
وی اظهار کرد: پیش بینی رشد شاخص ها تا محدوده زمانی معین دشوار است اما رشد شاخص ها ادامه دار خواهد بود.
/گزارش از ناهید شمشیری/

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*