خانه / بورس و سهام / درآمد غیرعملیاتی عامل پوشش 54 درصدی سود “فلوله”

درآمد غیرعملیاتی عامل پوشش 54 درصدی سود “فلوله”

درآمد غیر عملیاتی شرکت حاصل از فروش زمین انبار محصول کارخانه شماره 1 به عنوان تنها عامل اثرگذار بر تحقق سود 331 ریالی و پوشش مناسب سود برآوردی طی دوره سه ماهه نخست امسال بوده است. حال آنکه روند تولید محصولات “فلوله” طی دوره مذکور نامناسب بوده و حتی از بودجه برآوردی آن نیز عقب است.
شرکت لوله و ماشین سازی ایران پوشش 54 درصدی سود برآوردی را طی دوره عملکرد سه ماهه نخست سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 92 تجربه کرده است. حال باید دید که این پوشش مناسب سود برآوردی حاصل از عملیات تولیدی شرکت طی دوره مذکور بوده یا عامل دیگری نیز در تحقق این امر نقش داشته است؟

در همین ارتباط رییس حسابداری صنعتی شرکت لوله و ماشین سازی ایران در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: درآمد غیر عملیاتی شرکت حاصل از فروش زمین انبار محصول کارخانه شماره 1 به عنوان تنها عامل اثرگذار بر تحقق سود 331 ریالی و پوشش مناسب سود برآوردی طی دوره سه ماهه نخست امسال بوده است. حال آنکه روند تولید محصولات “فلوله” طی دوره مذکور نامناسب بوده و حتی از بودجه برآوردی آن نیز عقب است.

رسول حقی در خصوص چگونگی تخصیص مبالغ حاصل از فروش زمین مذکور نیز گفت: این شرکت قصد دارد مبلغ 195 میلیارد ریال حاصل از فروش زمین مذکور را جهت انتقال کارخانه تولیدی شرکت به کارخانه شماره 2 واقع در شهر شمس آباد قم صرف کند. البته این انتقال به گونه ای انجام می پذیرد که منجر به توقف عملیات تولید نشود. همچنین کل مبلغ فروش طی سه مرحله به حساب شرکت واریز خواهد شد، به گونه ای که تاکنون مبلغ چهار میلیارد و 700 میلیون تومان از آن در اختیار “فلوله” قرار گرفته و مابقی آن طی شهریور ماه سال جاری و در مرحله بعد طی سال آینده به حساب شرکت واریز خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر این افزایش حدود 64 درصدی سرمایه شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران نیز به منظور تأمین هزینه های نقل و انتقال کارخانه انجام شده که این برنامه به زودی به ثبت خواهد رسید.

این مقام مسئول در خصوص روند تولید محصولات نیز گفت: همانطور که عنوان شد، روند تولید محصولات طی دوره مذکور چندان مساعد نبوده که از عوامل عمده این امر می توان به مشکل کمبود نقدینگی ناشی از عدم وصول مطالبات حدود 50 میلیارد تومانی “فلوله” از وزارت نیرو اشاره کرد.

رییس حسابداری صنعتی شرکت لوله و ماشین سازی ایران اضافه کرد: کاهش بودجه وزارت نیرو به عنوان خریدار تولیدات شرکت به دلیل توقف برخی پروژه های عمرانی و عدم پرداخت بدهی های این وزارتخانه به شرکت های فروشنده محصولات از جمله “فلوله”، منجر به بروز مشکلاتی در زمینه تأمین نقدینگی لازم جهت تأمین مواد اولیه مورد نیاز تولید شده است. این در حالی است که با وجود برنده شدن شرکت در مناقصه 20 میلیارد تومانی، به دلیل عدم توانایی در تأمین مواد مصرفی مورد نیاز، تولید محصولات روند مناسبی را در پیش نگرفته است.

حقی افزود: قیمت آهن قراضه به عنوان ماده اولیه مورد نیاز تولید از یک سو متأثر از نوسانات نرخ ارز بوده که موجب نوسانات بهای تمام شده محصولات می شود و از سوی دیگر وضعیت عرضه آن در بازار به دلیل کاهش تولید شرکت های بزرگ خودروساز طی سال اخیر چندان مساعد نیست که این عوامل در کنار کمبود نقدینگی لازم جهت خرید مواد اولیه مورد نیاز موجب بروز مشکلاتی در روند تولید محصولات می شود.

وی افزود: این شرکت طی دوره مذکور اقدام به فروش محصولات تولیدی خود به کشورهای خارجی و کسب سود از این محل کرده است، به طوریکه طی سال جاری حدود 63 درصد از فروش محصولات به فروش خارجی اختصاص یافته، حال آنکه این رقم طی سال گذشته حدود 12 درصد بوده است.

این مقام مسئول در ارتباط با صادرات محصولات تولیدی شرکت بیان کرد: تولیدات “فلوله” به کشورهای عراق و قطر صادر شده و درآمدهای حاصل از آن با نرخ ارز آزاد در حساب ها و صورت های مالی شرکت تسعیر می شود.

رییس حسابداری صنعتی شرکت لوله و ماشین سازی ایران در خاتمه پیرامون تأمین خارجی مواد اولیه مورد نیاز اظهار داشت: حدود 16 درصد از مواد مصرفی مورد نیاز از کشور چین و با نرخ ارز آزاد فراهم می شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*