خانه / بورس و سهام / فولاد هرمزگان؛ جوجه اردک زشتی که اولین شگفتی سال را رقم زد/ ۳۶ درصد سود در ۸ روز

فولاد هرمزگان؛ جوجه اردک زشتی که اولین شگفتی سال را رقم زد/ ۳۶ درصد سود در ۸ روز

فولاد هرمزگان که در عرضه اولیه با عدم اقبال فعالان مواجه شده بود، در ۸ روز کاری ۳۶ درصد بازدهی سهام داد تا اولین شگفتی سال را رقم بزند و جوجه اردک زشت بازار سهام تلقی شود.

 اصل عدم قطعیت بازار سهام و قابل پیش بینی نبودن آن طی روزهای اخیر به شکل جدیدی به نمایش گذاشته شده تا بار دیگر ثابت شود نمی توان بر هیچ قطعیتی اصرار کرد.

براساس این گزارش ، عرضه های اولیه سهام شرکت ها به دلیل سابقه سودآوری شیرین ۱۰ تا ۲۰ درصدی در کوتاه مدت ( به جز چند مورد)، مورد توجه ویژه است اما بعد از اعتقاد بسیاری به گران بودن نخستین عرضه اولیه سال جاری یعنی سیمان خوزستان و تکیه به پیش بینی سود یک ریالی هر سهم دومین شرکت جدید سال یعنی فولاد هرمزگان، اکثر کارگزاران و سرمایه گذاران حقوقی از کشف قیمت ۱۲۰ تومانی هر سهم این شرکت اعلام نارضایتی و از خرید سهام آن کناره گیری کردند و حتی کمپینی در فضای مجازی مبنی بر عدم خرید سهام این شرکت تشکیل شد.

با این رویداد و بعد از عرضه و فروش ۳۵۰ میلیون سهم ” هرمز” در روز چهارشنبه ۱۹ فروردین، مسئولان فولاد مبارکه به عنوان مالک اصلی فولاد هرمزگان اعلام کردند سرمایه گذاران در خرید مختارند اما از این پس سهام این شرکت فقط به صورت بلوکی عرضه خواهد شد. این مواضع موجب شد تا ۴۰۰ میلیون سهم قابل عرضه برای معامله گران آنلاین با اقبال سرمایه گذاران حقیقی مواجه شود و در مجموع برای خرید ۷۵۰ میلیون سهم فولاد هزمزگان حدود ۹۰ میلیارد تومان صرف شود.

اما طی ۸ روز کاری اخیر ، روند قیمتی سهام این شرکت ۱۵۰۰ میلیارد تومانی و حاضر در فرابورس نشان داد یا اکثر سرمایه گذاران در تصمیم گیری و تشخیص اشتباه کرده اند یا اعتقاد سهامدار عمده و برخی فعالان به آینده آن عامل اصلی رشد قیمت سهام است . یا اینکه دیگر شرکت های فولادی از جایگاه واقعی خود فاصله دارند یا اینکه سهام “هرمز” در وضعیت حبابی قرار گرفته و یا ….؟

چرا که در شرایطی طی سال جاری هیچ بازار و شرکت و صنعتی قادر به سودآوری مناسب و چندین درصدی نشده که رشد قیمت هر سهم فولاد هرمزگان از ۱۲۰ تومان ۱۹ فروردین به ۱۶۳ تومان امروز ، موجب شد تا سهام این شرکت طی ۸ روز کاری با بازدهی خیره کننده ۳۶ درصدی همراه شود. سود و درصدی جذاب که موجب شکل گیری نخستین شگفتی سال جدید بازار سهام شده و تا به این جای کار ، “هرمز” را به جوجه اردک زشت بازار تبدیل کرده و معلوم نیست تا چه زمانی ادامه داشته باشد.

دیروز هم که اکثر خریداران روز عرضه ، اعتقاد به خروج از این سهم و شناسایی سود ۲۹٫۵ درصدی داشتند، بیش از ۴۲۸ میلیون سهم “هرمز” معامله شد و در برابر خروج بیش از ۱۴ هزار و ۴۱۶ سهامدار حقیقی و حقیقی ، هزار و ۴۴۲ خریدار اقدام به خرید کردند که بیش از ۲۶۴ میلیون سهم توسط یک فرد حقوقی خریداری شد.

اما در برابر این حجم از معامله و خروج اکثر سرمایه گذاران روز اول عرضه ، امروز هم سهام فولاد هرمزگان با رشد ۵ درصدی قیمت و صف خرید بیش از ۲۲۲ میلیون سهمی همراه است تا شگفتی این سهم تازه وارد ادامه دار باشد.

با این حال در شرایی برخی از عدم خرید سهام این شرکت ابراز پشیمانی کرده اند که فازغ از آینده این سهم و درست و غلط بودن کشف قیمت و رشد ۳۶ درصدی قیمت هر سهم ” هرمز” آن هم در ۸ روز کاری، کشف قیمت مناسب سهام شرکت های تازه وارد بار دیگر نشان داد که چه اهمیتی دارد.

موضوعی که متاسفانه مورد توجه سهامداران عمده سیمان خوزستان قرار نگرفت و در برابر اصرار مسئولان بورس به عرضه سهام ” سخوز” به قیمت های مدنظر بازار ( ۳۸۰ تا حداکثر ۴۱۰ تومان) این گروه قیمت های نزدیک به ۵۰۰ تومان را نشانه گرفته بودند و بعد از اصرار مسئولان ، حاضر به عرضه با قیمت ۴۴۵ تومانی هرسهم سخوز شدند.

به هر حال هرچند هر اوجی، فرودی هم دارد و در بازار سهام هیچ قطعیتی را نمی توان مدنظر داشت که نکات مثبت و منفی عرضه اولیه دو شرکت جدید سال ۹۴ می تواند در عرضه های اولیه بعدی مورد توجه سهامداران عمده و عرضه کنندگان و سرمایه گذاران قرار گیرد تا در نهایت به شکل گیری تفکر بیشتر و ایجاد تعادل در رفتار و عمیق شدن بازار منتهی شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*