خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس/ ناگهان،چه زود دیر شد!

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس/ ناگهان،چه زود دیر شد!

با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه ۹۴٫۰۱٫۳۱ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۳۲۳ واحد افت به رقم ۴۹۰۷۸ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۳۴۳ واحد افزایش عدد ۱۳۳۶۹۱ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۱۵۶ واحد افت به رقم ۲۸۸۸۳ واحد رسید.

همچنین در این روز “شپنا” با ۴۲ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “رمپنا” با ۵۰ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۷ واحد افت به رقم ۷۵۰ واحد رسید.

در این شرایط امروز “هرمز” با ۱ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “مارون” با ۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۶۳۹۲ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۷۱۷ میلیارد ریال رسید.

این هم از بازار امروز، بورسی سراسر قرمز همراه با جو ناامیدی و نااطمینانی مجدد که خروج نقدینگی را با خود به همراه دارد. روند نزولی شاخص ها را نادیده می گیریم اما با افت قیمت سهام شرکت ها چه کنیم، شاخص کل بورس پس از یک رشد بیش از پنج هزار واحدی پس از توافق لوزان و رسیدن به مدار بیش از ۷۱ هزار واحدی امروز تنها ۱۶ پله با مدار ۶۶ هزار واحدی فاصله داشت به عبارت ساده تر شاخص حدود چهار هزار واحد از رشد پنج هزار واحدی خود را پس گرفت و قیمت اغلب سهام شرکت ها به بهمن و اسفند سال گذشته بازگشتند.

راستی مدیران محترم که برای روزهای صعود بازار برنامه داشتند آیا برای این روزها هم برنامه دارند؟ علت سکون رسانه ملی و عدم حضور عزیزان متولی بازار در صدا و سیما برای بیان علت روند نزولی و جلوگیری از هیجان منفی شکل گرفته چیست؟

متأسفانه روزهای خوش بورس زود تمام شد خیلی زودتر از آنچه که بدبین ترین سرمایه گذاران بورس تصورش را می کردند و ناگهان زود دیر شد! ای کاش آنقدر که از رشد هیجانی شاخص ها و قیمت سهام شرکت ها ترس داریم از افت هیجانی و متداوم آن نیز ترس داشتیم.

راستی دوستان حقوقی که در روزهای صعود بورس شیر فلکه سهام داخل پرتفوی خود را به بهانه ایجاد مزیت و جذابیت باز کرده بودن امروز کجا تشریف دارند که نتیجه زحمات خود را ببینند.

شاید شنیده باشید که قدیمی ها مثلی را بیان می کنند که “بخت یکبار در خانه آدم را می زند”، به جرأت می توان گفت که بخت خوش اقتصاد و بازار سرمایه نیز چندی پیش بر در کوبید اما صد حیف که خودمان با دست خودمان از در خانه آن را راندیم. حالا از این پس باید مجدداً برای ورود اندک نقدینگی و اعتماد به بازار سرمایه راناه بیافتیم و خواهش و تمنا کنیم.

اما صرفاً جهت اطلاع امروز کلی حرف دارد، حرف هایی که جوابش می تواند مشکل گشا باشد.

“شبندر”: بی تعارف در حال حاضر خنده دارترین گروه بورس همین گروه پالایشی است، امروز “شبندر” با توافق نماد به دلیل تعدیل پیش بینی درآمد مواجه شد، حالا یک سؤال از مدیران محترم بورس داریم چون مدیران این شرکت که معلوم الحال هستند و اگر شفافیت و صداقت داشتند که هم اکنون این موضع و اوضاع آنها نبود اما سؤال اینجاست که هم اکنون کدام سود “شبندر” قراره تغییر کند؟ آخه این شرکت چهار تا EPS اعلام کرده و هر کدام رقم جداگانه ای را برای این نماد در راستای رسیدن به ارزش واقعی نشان می دهد. حال لطفاً می فرمایید کدام سود قراره با تعدیل منفی مواجه شود؟

اصلاً مگر با عقل جور در می آید که یک شرکت طی ۲۰ روز سود اعلامی خود را تغییر دهد، واقعاً اتفاقی افتاده؟

“گلتاش”: این شرکت که خودش فاجعه ای در گروه محصولات شیمیایی است اما فاجعه تر از این شرکت مدیران محترمی هستند که بر اطلاعات مالی این شرکت نظارت دارند. واقعاً باید به مدیران سازمان بورس تبریک گفت، چرا؟ گلتاش در تاریخ ۱۶ فروردین ۹۴ نامه ای به سازمان بورس مبنی بر تعدیل منفی سود بالای ۲۰ درصد ارسال می کند و مدیران محترم اداره مربوطه بورس نیز با قبول این نامه اصل را بر صحت و اعتقاد گذاشته اقدام به بازگشایی نماد می کنند اما مدیران این شرکت در حرکتی جالب توجه در تاریخ ۲۵ فروردین ماه با ارسال نامه ای دیگر به سازمان بورس اعلام  می کنند که پس از بررسی های انجام گرفته مشخص شد که این شرکت ۱۰ درصد تعدیل منفی سود دارد. آقای مسئول بورس آیا به نظر شما این مدیر نباید مجازات شود؟ آیا بی اهمیتی به سرمایه مردم از این بدتر هم می شود؟ راستی شما که تعدیل زیر ۲۰ درصد داشتی چرا گزارش کذبی دادی که باعث توقف نماد شرکت شود.

حمل و نقلی ها: هنوز علت اقبال یکباره بازار به شرکت های این گروه مشخص نیست اما کاملاً مشخص است که این شرکت ها پتانسیل خوبی برای رشد سودآوری دارند.

“وبصادر”: چشم حقوقی های کاردرست و به فکر سهامدار روشن، سهمی که روی قیمت ۱۰۳ تومان بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون صف خرید داشت امروز در قیمت ۹۱ تومان صف فروش هم شد. خدای ناکرده یک وقت فکر نکنید که شما عامل این اتفاق هستید نه خدارو شکر با همت شما دست سفته بازان از این سهم کوتاه شد، راستی پول فروش سهامشان را در کدام بازار سرمایه گذاری کردید؟ اگر بازهم برای پروژه های خارج از بورس پول نیاز داشتید تعارف نکنید، جیب سهامدار حقیقی در خدمت شما است.

“فاراک”: علی رغم گزارش شفاف سازی که روز گذشته اعلام کرده بود اما روندش امروز قابل قبول برای اهالی تالار نبود شاید جو بازار باعث جلوگیری سهام این شرکت شده بود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*