خانه / بورس و سهام / رشد 10 برابری صادرات طلای انگلیس

رشد 10 برابری صادرات طلای انگلیس

صادرات طلای انگلیس در سال میلادی جاری با اقدام سرمایه‌گذاران در فروش طلا و سرازیر شدن آن از صندوق‌های بازار لندن به سوی بازارهای آسیایی، نزدیک به 10 برابر افزایش یافته است.

 (ایسنا)، طبق گزارش سازمان آمار اتحادیه اروپا (یورواستات)، صادرات طلا از انگلیس به سوئیس که قطب صنعت تصفیه طلا است، در شش ماه نخست سال میلادی جاری به 798 تن افزایش یافت که رشد چشمگیری نسبت به 83 تن در مدت مشابه سال 2012 داشت.

این صادرات به ارزش 29 میلیارد یورو و برابر با حدود 30 درصد از تولید معدنی سالانه جهانی بوده و ابعاد تغییر مالکیت طلا از غرب به آسیا را در شرایطی که سرمایه گذاران غربی اشتیاق‌شان را برای این فلز گرانبها از دست داده اند، بارز می‌کند.

انگلیس معادن طلای تجاری ندارد اما لندن مرکز بازار طلای جهانی است و بانکداران برآورد می‌کنند حدود 10 هزار تن طلا در صندوق‌های این شهر از جمله بانک مرکزی انگلیس وجود دارد.

فروش گسترده طلا از سوی سرمایه گذاران، کاهش 26 درصدی قیمت‌های طلا از ابتدای سال میلادی جاری و رسیدن آن به 1180 دلار در هر اونس در ماه ژوئن را به دنبال داشت. این کاهش قیمت موجب افزایش تقاضا در آسیا بویژه چین شد. انجمن طلای چین از رشد 54 درصدی تقاضا برای طلا در نیمه اول سال میلادی جاری خبر داده است.

خروج طلا از قطب‌های تجاری غربی به سوی آسیا، افزایش کسب و کار معامله‌گران و تصفیه کنندگان این فلز را به دنبال داشته است. فعالیت تصفیه کنندگان طلای سوئیسی مانند متالور، پامپ، والکامبی و آرگور هرائوس با ذوب قالب‌های 400 اونسی و تبدیل آنها به قالب‌های کوچکتر مورد علاقه خریداران آسیایی، رونق یافته است.

بر اساس گزارش فایننشیال تایمز، قیمت‌های طلا روز دوشنبه با افزایش امیدواری نسبت به کند شدن فروش طلا از سوی سرمایه گذاران، به 1384 دلار در هر اونس رسید که بالاترین سطح در دو سال گذشته است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*