خانه / بورس و سهام / رفتار عجیب این روزهای بازار بورس برای خرید سهام

رفتار عجیب این روزهای بازار بورس برای خرید سهام

در بازار امروز که تمایل چندانی به مثبت شدن ندارد، عرضه های حقوقی در نمادهای بزرگ و نبود نقدینگی باعث تشدید شرایط شده است. شاخص کل نیز امروز حمایت خود را در محدوده ۶۶ هزار واحد از دست داده و به کانال ۶۵ هزار واحدی وارد شد.

 از رفتار معاملاتی بازار نبود نقدینگی کافی، کاملاً قابل لمس می باشد و برخی از فعالان بازار نیز بر این عقیده هستند که بازاری که رشد نکند محکوم به ریزش است.

رفتار بازار در این روزها بسیار عجیب است و بیشتر به استقبال سهام زیانده یا سهامی که با نسبت قیمت بر درآمد بسیار بالا همراه هستند، می رود و از سهامی که بنیان قوی و سوددهی مناسبی دارند روی برگردانده و اغلب در محدوده منفی مورد عرضه و تقاضا قرار می گیرد.

در بازار امروز در نمادهای معاملاتی”وبصادر” با ۱۴۰ریال سود، “هرمز” با ۱۱۲ ریال سود “وخکاوه” و “خپارس” که دو شرکت زیان ده هستند و به ترتیب به ازای هر سهم خود مبلغ ۴۵۲ و ۴۷۲ ریال زیان اعلام کرده اند، شاهد انجام معاملات پر حجمی بوده که در این بین بازار به جای سهام سودده به دنبال خرید سهم “خکاوه” می باشد. این در حالی است که سهام شرکت هایی همچون سیمان بهبهان با سود هر سهم ۸۳۷۵ ریال، که بالاترین رقم سود در میان شرکت های فعال در بازار سرمایه است، با عدم اقبال سرمایه گذاران همراه است و این روزها اغلب در بازه منفی یا نزدیک به صفر تابلوی معاملات مورد دادو ستد قرار می گیرد.

تمامی این اتفاقات را در حالی شاهد هستیم که فردا برای اولین بار تعداد ۹۹۷ میلیون و۶۴۰ هزار سهم شرکت پتروشیمی مبین، در نماد معاملاتی “مبین” با سرمایه یک هزار و ۴۲۵ میلیارد تومانی عرضه خواهد، که این عرضه اولیه نیز می تواند بر روند منفی بازار بیافزاید.

شاید با این رفتار نسبت به خرید و فروش سهام بازار بهتر بتواند به هدف خود که همان سفته بازی و موج سواری است، دست یابد. چنین رفتارهایی به همراه رفتارهای نهاد ناظر، در خصوص شفاف سازی این شرکت ها و سهامشان باید اصلاح شود چراکه باعث تشدید آن شده و نقدینگی و سرمایه گذاران را از بازار فراری می دهد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*