خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس/ قهر فعالان بورس با تالار شیشه ای

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس/ قهر فعالان بورس با تالار شیشه ای

با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه ۹۴٫۰۲٫۰۷ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۵۰۴ واحد کاهش به رقم ۴۸۰۸۵ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۹۸۶ واحد افت عدد ۱۳۰۴۱۳ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲۷۰ واحد کاهش به رقم ۲۸۰۵۴ واحد رسید.

همچنین در این روز “فارس” با ۴۰ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “حکشتی” با ۶۸ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۵ واحد افت به رقم ۷۴۲ واحد رسید.

در این شرایط امروز “جم” با ۲ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “شتران” با ۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۰۱۳ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۸۳۹ میلیارد ریال رسید.

روند خسته کننده و فرسایشی بورس با شدت بیشتر نسبت به معاملات روز گذشته امروز هم تداوم یافت تا مدار ۶۵ هزار واحدی ایستگاه آخر شاخص کل بورس گردد.

براساس گزارش بورس نیوز، طی معاملات روز جاری در تمامی گروه های فعال بورسی شاهد روند نزولی و افت قیمت سهام اغلب شرکت ها بودیم روندی که اهالی تالار در شرایط فعلی بهانه ای جز عرضه اولیه سهام پتروشیمی مبین برای آن پیدا نکرده اند هرچند که بی راه هم نمی باشد چراکه عرضه بیش از ۹۹۷ میلیون سهم این شرکت اگر به قیمت اسمی هم باشد ۹۹ میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد که البته اتفاقی غیر ممکن است.

از همین رو شرایطی که ارزش معاملات بورس در روز جاری اندکی بیش از ۱۰۱ میلیارد تومان بوده، رقم عنوان شده در غیر ممکن ترین حالت عرضه برابر با ۹۹ درصد ارزش معاملات روز جاری می باشد.

از سویی دیگر در گروه های مختلف بورسی همچون بانک و خودرو، حمل و نقل و تجهیزات آنچنان روند منفی را شاهد هستیم که گویی همین دیروز پرونده مذاکرات هسته ای کشورمان با گروه ۱+۵ با اختلافات قابل توجه مختومه اعلام شده است. جالب است که این گروه بعد از توافق سیاسی لوزان آنچنان مورد اقبال بازار قرار گرفته بودند که در برخی از شرکت های گروه های مذکور شاهد رکورد در صف خرید و حجم معاملات بودیم.

به هر حال واقعاً آنچه که در شرایط فعلی بسیار تعجب برانگیز است علت نوسانات دسته جمعی نزولی اغلب سهام شرکت ها آنهم در قیمت های فعلی است، قیمت هایی که در گذشته و با اعمال تحریم های جدید هم شاهد آن به ندرت بودیم.

ما که متوجه نشدیم علت قهر اینچنینی نقدینگی و فعالان بازار سرمایه چیست، اگر شما متوجه شدید ما را هم در جریان بگذارید.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*