خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / اوج هنر یک سهامدار عمده

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / اوج هنر یک سهامدار عمده

با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه ۹۴٫۰۲٫۰۸ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۸۸ واحد کاهش به رقم ۴۷۸۹۷ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۷۷۶ واحد افزایش عدد ۱۳۱۷۹۸ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲۹ واحد افت به رقم ۲۸۰۲۵ واحد رسید.

همچنین در این روز “فارس” با ۱۳۳ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “شبندر” با ۵۷ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۴ واحد افت به رقم ۷۳۷ واحد رسید.

در این شرایط امروز “مارون” با ۱ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “جم” با ۲ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۳۷۹۱ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۷۹۳ میلیارد ریال رسید.

در معاملات روز جاری بازار سرمایه شاهد استقبال اهالی تالار از تازه وارد بورس با نماد “مبین” بودیم بطوریکه در پایان معاملات، این تازه وارد بورس با صف خرید به کار خود پایان داد و این در حالی بود که با عرضه موفق این شرکت جو روانی مثبتی نیز در کلیت بازار ایجاد شد. گفتنی است “مبین” اندکی بیشتر از سهام قابل عرضه مورد معامله قرار گرفت.

براساس گزارش بورس نیوز، امروز در اکثر گروه های فعال بورسی که سهامشان تا روز گذشته با صف فروش مواجه بودند شاهد جمع آوری صف های فروش و متعادل شدن سهام آنها بودیم.

در گروه بانکی اگرچه روند مثبت چندان قابل قبول نبود و اغلب نمادها با افت قیمت به کار خود پایان دادند اما در نمادهای “وبصادر”، “وملت” و “وتجارت” قیمت پایانی سهام با رشد مواجه شدند هرچند که حجم معاملات چنگی به دل نزد. گفتنی است که در نماد “وبصادر” شاهد عرضه ۲۰ میلیون سهمی از حقوقی ها بودیم، ظاهراً حقوقی از سبز بودن این نماد خیلی خوشش نمی آید.

در گروه ساختمانی های بورس روند نزولی و افت قیمت سهام شرکت ها مشهود بود، اهالی تالار منتظر مشخص شدن تکلیف افزایش نرخ تسهیلات مسکن هستند تا شاید با بازگشت رونق به این بازار وضعیت سهام آنها نیز بهبود یابد.

اما پالایشی های بورس طی معاملات روز جاری اگرچه روند نزولی را ادامه دادند اما جمع آوری صف های فروش آنها باعث شد تا حجم معاملاتشان افزایش یابد براین اساس سه نماد “شپنا”، “شبندر”و”شتران” در روز جاری بیشترین حجم معملات را از آن خود کردند، اهالی تالار معتقدند این افزایش حجم معاملات نشان از احتمال تغییر روند مجدد آنها به مدار صعودی دارد. این گروه نیز منتظر تخفیف نرخ خوراک است که هنوز تکلیف آن روشن نیست.

سمگا: افزایش حجم معاملات و نوسانات مثبت دیروز و امروز شرکت در حالی اتفاق افتاده که برخی شایعات از تعدیل مثبت احتمالی این شرکت به گوش می رسد، اهالی تالار معتقدند اخبار رسیده از افزایش حجم مسافران خارجی که اغلب آنها از تجار کشورهای دیگر برای بررسی بازارهای سرمایه گذاری ایران می باشد می تواند بر نماد این شرکت تأثیر داشته باشد.

پارس الکتریک: این شرکت پس از یک غیبت ۷ ماهه مجدداً امروز به تابلوی معاملات بازگشت که حاصل آن بازدهی ۳۰ درصدی این نماد بود.

بنظر می رسد سهامداران لپارس از این بازدهی رضایت داشته باشند چراکه در مدت زمانی که اغلب اهالی تالار زیان بیش از ۳۰ درصدی را در پرتفوی خود به مثبت رساندند این شرکت توانست ۳۰ درصد سود نصیب آنها نماید. اهالی تالار همچنان در انتظار تعیین تکلیف زمین این شرکت می باشند که گفته می شود هم اکنون در حال مذاکره با خریداران هستند.

در گروه سیمانی افت دسته جمعی قیمت سهام شرکت ها کاملاً محسوس است و امیدی هم به بازگشت آنها نیست. اما توجه شما را به یک نکته جلب می کنم، “سخوز” به عنوان تازه وارد این گروه که در تاریخ ۱۸ فروردین ماه وارد بازار دوم بورس شد در معاملات روز جاری پس از طی روندی نزولی در قیمت ۴۱۴ تومان به کار خود پایان داد. این یعنی اوج هنر یک سهامدار عمده در بی اعتنایی به بازار سرمایه است، شرکت سیمان فارس و خوزستان به عنوان سهامدار بیش از ۴۴ درصدی این شرکت با رها کردن سهام “سخوز” و عدم حمایت آن در نرخ عرضه شده نشان داد که این سهم گران فروشی شده و در این نرخ ها ارزنده نیست. حال سوال از نمایندگان محترم مجلس این است که چطور می شود رشد قیمت سهام پس از عرضه اولیه با حمایت سهامداران عمده دستکاری قیمت محسوب می شود اما رها سازی سهام پس از عرضه و افت قیمت آن به پایین تر از نرخ واگذار شده به بازار گران فروشی محسوب نمی شود و قابلیت پیگیری ندارد. ظاهراً تنها مشکل بازار سرمایه ما رشد قیمت سهام است و افت قیمت طبیعی بوده و کسی را ناراحت نمی کند.

درپایان از مسئولین محترم بازار سرمایه تقاضا می شود تا اطلاع ثانوی اقدام به عرضه اولیه نکنند تا بازار بتواند اندکی خودش را پیدا کند. مبین ۲۸۹ میلیارد تومان نقدینگی جذب کرد که نکته مثبتی محسوب می شود اما تداوم آن به نفع بازار سرمایه نیست.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*