خانه / آخرین اخبار / قرض به شرط کم کردن اجاره حرام است/ چه کنیم تا در رهن خانه دچار ربا نشویم؟

قرض به شرط کم کردن اجاره حرام است/ چه کنیم تا در رهن خانه دچار ربا نشویم؟

بدون شک حلال بودن درآمد، شرعی بودن تجارت و معامله، ما را به سمت دینداری حقیقی رهنمون می سازد. پس اگر در جزئیات مسائل شرعی طبق شرع عمل کنیم، هم دنیا و هم آخرت را حفظ نمودیم.

یکی از معاملات متداول در بین مردم که علی الخصوص در ماه های اردیبهشت و خرداد به بالاترین میزان خود می رسد نوعی معامله به نام رهن و اجاره خانه است. به این شکل که یکی از دو طرف معامله، پولی را به دیگری قرض می دهد و در مقابل، دیگری خانه خود را با قیمتی کمتر به او اجاره می دهد.
در مجموع رهن، وثیقه بدهی است یعنی بدهکار مقداری از مال خود را نزد طلبکار بگذارد تا اگر طلب او را نداد از آن مال طلب خود را بدست آورد.
* استفتاء از مراجع تقلید درباره رهن و اجاره
سؤال: چه کنیم تا در رهن خانه دچار ربا نشویم؟
متن پاسخ:
۱- راه صحیح آن است که مالک، خانه خود را تا مدت مشخص و به مبلغ معینی به مستأجر اجاره بدهد و شرط کند که مستأجر مبلغی را به قرض بدهد ولی اگر پول را به صاحبخانه قرض بدهد به شرط آنکه خانه را به اجاره بدهد ربا و حرام است. (امام، آیات عظام وحید خراسانی، تبریزی، مکارم، فاضل، خامنه ای، صافی، بهجت)
۲- اگر پول را به صاحبخانه قرض بدهد به شرط آنکه خانه را به او اجاره دهد ربا و حرام است و اگر خانه را به مستأجر اجاره بدهد و شرط کند که مستأجر مبلغی را به او قرض دهد بنابر احتیاط واجب جایز نیست و راه صحیح بیع با شرط است بدین ترتیب که صاحب خانه قسمتی از خانه را به شخص بفروشد به همان مبلغ که پول پیش می‏گیرد و بقیه را اجاره بدهد و شرط کند که اگر تا سر سال مثلا پول همان پول پیش را به او پس دهد قسمت فروخته شده را پس بگیرد. (دفتر آیت الله العظمی سیستانی)
                                                                                                                            ***
سه نکته:
* اجاره کمتر همراه قرض اشکال ندارد

آنچه به عنوان رهن منزل یا مغازه به مالک پرداخت می شود، هرچند رهن نیست ولی اگر اجاره به مبلغ کمتر از قیمت متداول باشد و در ضمن اجاره شرط شود که پولی به صاحب منزل یا مغازه به عنوان ودیعه یا قرض داده شود اشکال ندارد.

** شرطی که رباست
مالک ضمن اجاره نباید شرط کند چنانچه مبلغی به عنوان قرض یا ودیعه به او داده شود، مقداری از اجاره بها را کم می کند، چرا که این ربا و حرام است.

*** اهمیت رعایت یک مسأله شرعی کوچک
بدون شک حلال بودن درآمد، شرعی بودن تجارت و معامله، ما را به سمت دینداری حقیقی رهنمون می سازد. پس اگر در جزئیات مسائل شرعی طبق شرع عمل کنیم، هم دنیا و هم آخرت را حفظ نمودیم. روزی حلال روی همه بخش های زندگی مان اثر می گذارد از تربیت فرزندان گرفته تا نماز و روزه و غیره. گاهی با رعایت نکردن یک مسأله ریز شرعی معامله و درآمدمان حرام می شود ولی می شود با دانستن و رعایت یک نکته شرعی مال خود را حلال کرد. البته ناگفته نماند در دفاتر املاک فرم های قرارداد به صورت صحیح شرعی تنظیم شده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*