خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / عامل ترس اهالی تالار پیدا شد

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / عامل ترس اهالی تالار پیدا شد

پس از ۷ روز شاخص کل بورس امروز روندی صعودی به خود گرفت و قیمت اغلب سهام شرکت ها با رشد مواجه شدند بطوریکه در گروه های بانکی، خودرویی و پالایشی روند صعودی مشهود بود اما این روند تا پایان معاملات دوام نیاورد و مجدداً فشار عرضه ها از شدت روند صعودی کاست.

علیرغم کاهش ۲ درصدی سود سپرده بانکی که در جلسه شورای پول و اعتبار به تصویب رسید اما واکنش بورس نسبت به این مهم بسیار بی تفاوت بود و پیش بینی می شود که حداقل این مصوبه تأثیری هرچند کوتاه مدت بر بازار سرمایه داشته باشد.

ظاهراً بازار سرمایه یا دلایل مهمتری برای رشد می خواهد و یا میزان کاهش نرخ سود بانکی در حدی نبوده که بتواند برای بازار سرمایه جذابیت ایجاد کند.

البته شاید بی راه هم نباشد اگر بگوییم این میزان کاهش نرخ سود بانکی جذابیتی برای ورود پول از خارج به بازار سرمایه ایجاد نکند چراکه ریسک بازار و ابهامات فعلی موجود در این بازار بسیاری بیشتر از ۲ درصد می باشد و همچنان جذابیت سپرده بانکی بیشتر از این بازار می باشد. تمامی موارد مذکور در حالی به نظر می رسد که همچنان یک ابهام بزرگ نیز در خصوص کاهش نرخ سود بانکی وجود دارد. چراکه نظارت بر سودهای اعلامی چندان مدیریت شده نمی باشد و بعضاً دیده شده که علیرغم اعلام نرخ سود توسط بانک مرکزی اما برخی بانک ها و مؤسسات اعتباری با عقد قراردادهای درونی خود با برخی مشتریان خاص از رقم های اعلامی عبور کرده و سودهای بالاتری را پیشنهاد می دهند.

تازه وارد بورس امروز فراتر از انتظارات ظاهر شد و رکورد میزان صف خرید بیش از یک میلیارد سهمی را شکست تا به عنوان پرمتقاضی ترین سهم بازار سرمایه اولین روز از حضور خود در بورس را به پایان برساند، “مبین” امروز نشان داد که هنوز نقدینگی برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد اما این نقدینگی صرف خرید هر سهامی نمی شود.

براساس این گزارش، “مبین” شرکت پرپتانسیل و ارزنده ای است که در قیمت خوبی هم عرضه شد، اما آیا تنها شرکت ارزنده پرپتانسیل بازار ما همین “مبین” است و ما سهام ارزنده دیگری نداریم؟ قطعاً اینگونه نیست و سهام پرپتانسیل خوب در بازار سرمایه زیاد است اما به نظر می رسد آنچه که باعث نادیده گرفتن این سهام در بورس شده عملکرد بد سهامداران عمده و یا سهامداران حقوقی آنها می باشد.

چراکه ترس از عرضه سهام و عدم حمایت در حال حاضر بزرگترین چالش بازار سرمایه است. بعضی اوقات سهامدار عمده مقصر نیست و ترس سرمایه گذاران از حقوقی های بالای یک درصد بیشتر از سهامدار عمده می شود. ظاهراً جدیداً مد شده که حقوقی های محترم از روش “من می روم و اجازه نمی دهم کسی دیگر هم بماند” استفاده می کنند بطوریکه نحوه فروش های آنها به گونه ای است که سبب می شود پس از خروج شان از آن سهم، خاک سیاه عاقبت آن سهام و سهامدارانش می شود.

به طور مثال امروز حقوقی محترم بانک صادرات به گونه ای اقدام به فروش ۱۰ میلیون سهم نمود که سهام از مثبت تا نوسان منفی نزول کرد و همراه با خروج آن جو بی اعتمادی و ترس نیز بر بازار حاکم شد. این در حالی است که این حقوقی می توانست براحتی سهامش را در قیمت های بالای ۹۰ تومان به فروش برساند و یا این اتفاق در نماد “شپنا” نیز مشهود بود اما این شرکت نیز در معاملات روز جاری به گونه ای مورد عرضه قرار می گرفت که انگار سرمایه گذار عرضه کننده آن در حال تسویه حساب شخصی با سهم است.

لذا در پایان اهالی تالار بر این باورند که اگر مسئولین امر به دنبال بازگرداندن روند صعودی به بازار سرمایه و سهام شرکت ها هستند باید ذهن خود را از موضوعاتی همچون بحث مذاکرات هسته ای، نرخ سود بانکی و یا تزریق نقدینگی آزاد سازند و تنها به حل موضوع و چالش سهم عرضه شک برانگیز حقوقی بپردازند. به نظر می رسد علت اصلی عدم واکنش اهالی تالار به اخبار مثبت در بازار سرمایه ترس از نحوه عرضه سهام توسط حقوقی ها می باشد که با رفع این مشکل مطمئناً روند بازار نسبت به روند فعلی تغییر محسوسی خواهد کرد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*