خانه / بورس و سهام / با وجود گذشت ۴ ماه از موعد مقرر ، قیمت دلار رسمی نشد

با وجود گذشت ۴ ماه از موعد مقرر ، قیمت دلار رسمی نشد

یکی از برنامه‌های بانک مرکزی که استارت آن از سال قبل خورد ساماندهی فعالیت بازار آزاد ارز و به‌ویژه صرافی‌ها بود، به همین منظور این بانک ۲۹ دی ۹۳ طی اطلاعیه‌ای از دستورالعمل مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها رونمایی کرد.
طبق آنچه در این دستورالعمل آمده تعیین نرخ ارز از این پس به‌عهده کانون صرافان ارزی خواهد بود ولی با وجود قید این سیاست در دستورالعمل مذکور و البته با وجود گذشت چند ماه از ابلاغ آن هنوز خبری از اجرای این سیاست نشده است.
یکی از اهداف این دستورالعمل این بود که نرخ ارز در بازار و توسط دلال‌ها تعیین نشود اما عدم اعلام نرخ از سوی کانون صرافان موجب شده تا کماکان عملیات دلالی در منوچهری و بازار سبزه‌میدان نرخ را تعیین کند، این درحالی است که رئیس کل بانک مرکزی و معاون ارزی وی قبلاً دراین‌باره گفته بودند که خرید و فروش ارز و تعیین نرخ در بازار آزاد جرم محسوب می‌شود و کانون صرافان تنها مرجع اعلام نرخ ارز خواهد بود.
هرچند دستورالعمل مقررات ناظر بر عملیات ارزی صرافی‌ها تنها به اعلام نرخ ارز توسط کانون صرافان ختم نمی‌شود ولی شاید مهمترین بند آن همین مورد باشد ولی کانون صرافان بعد از گذشت ماه‌ها از ابلاغ این دستور با همان توجیه که هنوز زیرساخت‌های این طرح آماده نشده است از اعلام نرخ ارز امتناع می‌کند.
این درحالی است که کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی قبلاً در پاسخ به سؤال خبرنگار مبنی بر “اعلام نرخ توسط کانون صراف‌ها چند ماه زمان می‌برد؟” گفته بود که اجرای این طرح به ماه نخواهد رسید و نهایت ظرف چند روز یا چند هفته زیرساخت‌های لازم نهایی می‌شود.
ولی درحالی که معاون ارزی تأکید کرده بود اعلام نرخ ارز از سوی کانون صرافان چندان زمان نخواهد برد، تاریخ نشان می‌دهد که حدود ۴ ماه از ابلاغ این دستورالعمل گذشته ولی هنوز طلسم اعلام نرخ از سوی این کانون شکسته نشده است.
اما نباید از این نکته هم به‌راحتی عبور کرد که با وجود عدم اعلام نرخ ارز از سوی کانون صرافان، ابلاغ دستورالعمل جدید بانک مرکزی توانست اثراتی را در بازار ارز بگذارد چراکه طبق اذعان فعالان بازار آزاد ارز و دلال‌ها دیگر نرخ ارز به‌صورت کاغذی و از روز قبل تعیین نمی‌شود و رسماً‌ کاغذنویسان کاسبی‌شان کساد شده و دیگر به بازار ارز نمی‌آیند./تسنیم

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*