خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / شاخص، شانس آورد!

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / شاخص، شانس آورد!

با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۴۸۰ واحد کاهش به رقم ۴۷۴۱۳ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۵۸۱ واحد کاهش عدد ۱۳۱۴۶۷  واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲۳۳  واحد کاهش  به رقم ۲۷۸۴۶ واحد رسید.

همچنین در این روز “وبملت” با ۶۲ واحد کاهش شاخص، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۲٫۵ واحد کاهش به رقم ۷۳۸ واحد رسید.

در این شرایط امروز “پترول” با ۱٫۲۱ واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “مارون” با ۰٫۸۵ واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۶۷۹ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۹۸۳ میلیارد ریال رسید.

در بین اخبار و اتفاقات مثبت اقتصادی و سیاسی موجود بنظر می رسید که اگر یک ساعت تأخیری که در معاملات امروز رخ داد تمدید می شد، امروز شاخص کل بورس مدار ۶۴ هزار واحدی را هم فتح می کرد تا به همگان اثبات کند درد بازار مذاکرات هسته ای یا قیمت نفت و یا نرخ سود بانکی نیست. یه جورایی شاخص شانس آورد.

بر اساس گزارش بورس نیوز، اگر بگوییم که بازار سرمایه این روزها جزء خنده دارترین بازارهای چند سال قبل است بی راه نگفته ایم واقعاً ممنون می شویم اگر مسئولی، کارشناسی، سهامدارای خلاصه یکی پیدا شود بگوید چرا با توجه به رشد قیمت نفت از ۵۵ دلار به ۶۶ دلار، افزایش ۱۰ درصدی قیمت جهانی مس، رشد نرخ سنگ آهن از ۴۵ دلار به ۵۷ دلار، کاهش نرخ سود بانکی از ۲۲ درصد به ۲۰ درصد و از همه مهمتر بیایه لوزان و کاهش ریسک سیستماتیک کشور اما ما شاهد چنین بازار سرمایه ای داغون و در حال کما هستیم؟

جداً هیچ حرف و سخنی در خصوص این بازار نمانده و گویی که ترمز بورس در سراشیبی اقتصاد این کشور بریده شده و فرمان آن هم دست کسی نیست.

جالب است که هیچ کس هم این وضعیت اسف بار را گردن نمی گیرد! بالاخره یکی باید مسئول این اتفاقات باشد یا نه؟

واقعاً اهالی تالار نمی دانند که باید از چه عاملی به عنوان مقصر وضعیت فعلی شکل گرفته در بازار سرمایه ای که در آن سرمایه نیست نام ببرند.

لطفاً اگر مسئولی، کارشناسی، تحلیلگری یا هرکسی، اطلاع از بلایی که برسر بورس نازل شده داره با ما در میان بگذاره، شاید ما هم فهمیدیم در این آشفته بازار چه خبری هست.

راستی، قابل توجه مسولین محترمی که به دنبال وارد کردن سرمایه گذار خارجی به بورس تهران هستند، قربان قطعاً اطلاع دارید که کل معاملات امروز مبین ابطال شد و حتماً با خبر هستید که یک دفعه یک ساعت از زمان معاملات پرید که البته جای شکر دارد وگرنه معلوم نبود الان شاخص کجا بود. پس لطف کنید از خواب و رویای سرمایه گذار خارجی دست بردارید و اگر کاری از دستتان بر می آید برای نگه داری همین سرمایه گذار داخلی در حال فرار بکار ببندید. البته اگر زحمتی نیست.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*