خانه / بورس و سهام / کاهش ۱۴میلیارد تومانی سود وپترو با تسعیر بدهی‌ها به نرخ ارز مبادله

کاهش ۱۴میلیارد تومانی سود وپترو با تسعیر بدهی‌ها به نرخ ارز مبادله

تسعیر بدهی ارزی شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی با نظر حسابرس و سازمان بورس به نرخ مبادله‌ای باعث کاهش ۱۴ میلیاردتومانی سود قابل تقسیم شد.

 فارس، مجمع عادی سالیانه شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی مربوط به سال مالی منتهی به سی‌وسکم‌اردیبهشت‌ماه 92، در محل تالار رازی دانشکده علوم پزشکی ایران با حضور 71درصد سهامداران برگزار شد.

بنابراین گزارش، جلال امانی از سوی سهامدار عمده تاپیکو، ریاست مجمع را بر عهده داشت.

براساس گزارش، عملکرد هیات مدیره، چند شرکت زیر مجموعه از جمله کربن ایران و دوده صنعتی از سال 1391 پس از سال‌های زیاندهی، سودده شدند.

شرکت لاستیکی سهند نیز با فروش زمین کارخانه خود در سال 1391 ، در حال انتقال به اشتهارد است. سود فروش زمین در صورت مالی سال 1391 لاستیکی سهند آماده است و تاثیری بر عملکرد سال 1392 نخواهد داشت.

علاوه بر این، از آنجایی که فروش زمین به یکی از شرکت‌های زیرمجموعه دیگر سرمایه‌گذاری پتروشیمی صورت گرفته است، سرمایه‌گذاری پتروشیمی از این بابت سود شناسایی نخواهد نکرد.

سود خالص شرکت نسبت به سال مالی 91 با کاهش روبه‌رو بوده است و سود قابل توجه سال مالی 91 به دلیل فروش شرکت‌های پتروشیمی مروارید و مرجان بوده است، اما در بخش درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری، شرکت با رشد 92درصد سودآوری مواجه بوده است.

* شرکت برای اولین بار پس از 5 سال سود نقدی تقسیم می‌کند

همچنین برخی از شرکت‌های زیان ده از جمله شرکت‌های گاز لوله و کیمیای غرب گستر اعلام ورشکستگی کرده‌اند و این پرونده نیز در دادگاه در حال رسیدگی است.

در خصوص بدهی‌های ارزی، شرکت بدهی‌ها را با نرخ مرجع تسعیر کرده است که نظر حسابرس و سازمان بورس مبنی بر تسعیر به نرخ مبادله ای بوده است که این امر منجر به کاهش 14 میلیارد تومانی سود قابل تقسیم شد.

همچنین تعدادی از سهامداران شرکت، در خصوص عملکرد سال‌های دور شرکت، اوایل دهه 80 و رشد حباب گونه قیمت سهام سوالاتی پرسیدند و به ضرر و زیان خود اعتراض کردند که ریاست مجمع در این خصوص و عملکرد مدیران سابق و اقداماتی که منجر به تشکیل حباب در سال 82 شد، توضیحاتی بیان کرد.

معاملات کاغذی شرکت‌ها با شرکت‌های زیر مجموعه و تخلفات دیگر مدیران وقت از دلایل شکل‌گیری حباب بوده است؛ همچنین ریاست مجمع و نماینده سهامدار عمده از تلاش برای جلوگیری از رشد غیر منطقی سهام شرکت‌های زیرمجموعه بوده و عرضه‌های صورت گرفته نیز در این راستا بوده است.

یکی از سوالات سهامداران در خصوص عدم حمایت سرمایه‌گذاری پتروشیمی از سهام شرکت لاستیکی سهند در قیمت 1300 تومان بود که اکنون به حدود 850 تومان کاهش یافته است که امانی، رئیس مجمع بیان داشت که شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی نقشی در تغییرات قیمت ندارد و قیمت در بازار بورس تعیین می‌شود و اگر سرمایه‌گذاری پتروشیمی در قیمت فوق خرید می‌کرد، به معنی علامت ارزندگی بود و این موضوع منجر به همان حبابی می‌شد که در سال 1382 ایجاد و عده زیادی از این بابت زیان دیدند.

شرکت در سال مالی منتهی به سی‌ویکم‌اردیبهشت‌ماه امسال مبلغ 82 ریال سود شرکت اصلی و 320 ریال سود تلفیقی محقق کرد که نظر سازمان بورس بر تقسیم 10 درصد سود و نظر سهامدار عمده در نظر گرفتن اثر بندهای حسابرسی و تقسیم حداکثر سود ممکن، رقم 25 ریال به ازای هر سهم بود که رقم 25 ریال مورد تصویب سهامداران قرار گرفت.

پاداش هیات مدیره نیز رقم 120 میلیون تومان تعیین شده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*