خانه / بورس و سهام / از طلا بودن پشیمان گشته ایم… / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس

از طلا بودن پشیمان گشته ایم… / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس

با اتمام ساعات معاملات روز یک شنبه ۹۴٫۲٫۲۰ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۴۳۵ واحد کاهش به رقم ۴۵۴۱۳ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۱۵۰۳ واحد کاهش عدد ۱۲۹۵۲۴ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲۷۴ واحد کاهش به رقم ۲۶۸۹۷ واحد رسید.

همچنین در این روز “شبحرن” با ۸ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “وامید” با ۶۹ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۹ واحد کاهش به رقم ۷۱۰ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۲۳۸۳ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۴۸۷ میلیارد ریال رسید.

شاخص بورس مدار ۶۲ هزار واحدی را هم امروز در نوردید تا ر دومین روز از معاملات هفته جاری این نماگر ۲ گام به عقب بازگشته باشد.

بر اساس گزارش بورس نیوز، طی معاملات روز جاری سهام شرکت پتروشیمی مبین نیز به مجمع نزولی های بورس پیوست تا تنها نماد سبز بازار نیز رنگ قرمز به خود بگیرد و از هر گروه یک نماینده برای همراهی شاخص در سراشیبی سقوط حضور داشته باشد.

حتماً شنیده اید آن ضرب المثل معروفی که می گوید ” از طلا بودن پشیمان گشته ایم، مرحمت فرموده ما را مس کنید.” این ضرب المثل را این روزها از زبان اکثر اهالی تالار و حتی صاحبان برخی صنایع زیاد می شنویم.

البته حق هم دارند چراکه اگر سالهای ۹۱ و ۹۲ را دوران مسی و سال ۹۳ و ۹۴ را سال طلایی کشور از نظر مناسبات سیاسی خارجی و اقتصادی داخلی بدانیم، پر واضح است که حداقل وضعیت سهامداران بازار سرمایه و سود اغلب صنایع در سال های مسی بسیار بهتر از این دوران طلایی بوده است. اگر قرار است با هزاران حرف و تهدید سر میز توافق بنشینیم و دفتر دیپلماتیک آمریکا را در ایران راه اندازی کنیم و تفاهم لوزان را با ۶ فکت شیت متفاوت از آنچه که در دستان ما است، دستاورد بنامیم اما در نهایت این حال و اوضاع دماسنج اقتصاد و عدم وجود نقدینگی در صنایع ما باشد همان بهتر که با تحریم و تهدید به دوران مسی قبل بازگردیم چراکه اگر مردم کشورمان رأی به پایان دشمنی با دنیا و آغاز گفتگوی تعامل منشانه دادند علتش تغییر اوضاع اقتصادی و بازگشت نشاط مالی بود وگرنه بعید است کسی پیدا شود که بگوید من رابطه با آمریکا و دیگر کشورهای غربی که عدوات برخی از آنها بر همه ما ثابت شده است را به خاطر علاقه قلبی که به آنها دارم می خواهم و تغییر شرایط زندگی برایم مهم نیست.

قطعاً نیک می دانیم که با برافراشتن پرچم این کشورها و رفت و آمد بازرگانان و هیأت های تجاری آنها به کشور اتفاقی نخواهد افتاد مگر بستر اقتصادی و شرایط سرمایه گذرای مهیا باشد.

باید قبول کنیم همانطور که تضعیف ریال در برابر دلار در سال های ۹۰ تا ۹۲ اقتصاد این کشور را دچار چالش بزرگ کرد به همان اندازه تقویت ریال در برابر دلار با ایجاد شرایط رکودی هم خطر آفرین است. قطعاً مشخص است که وقتی خودرویی در جایی ثابت باشد نه بنزین مصرف می کند، نه دچار اصطحلاک می شود و نه خطر تصادف دارد. باید برای رسیدن به مقصد برخی از این خطرات را هم پذیرفت و مدیریت این اتفاقات برای سالم رساندن این خودرو به مقصد با هزینه ای کم وظیفه راننده آن است. اگر بخواهیم حال و هوای این روزها را به این خودرو تشبیه کنیم متأسفانه باید بگوییم که این خودرو در حال حاضر فقط روشن است و راننده آن منتظر رسیدن کمک از بیرون برای هل دادن این ماشین فقط بنزین مصرف می کند.

آنچه که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است علت رها شدن بازار سرمایه به عنوان بهترین مکان برای پویایی اقتصادی و خروج از رکود به حال خود است. بازاری که می توانست در کنار کنترل تورم با رونق خود پویایی و شادابی اقتصادی را به جامعه و صنایع باز گرداند.

با تمامی اخبار مثبت و اتفاقات کم نظیر امروز شاهد شاخص ۶۲ هزار واحدی بورس هستیم،”از طلا بودن پشیمان گشته ایم، مرحمت فرموده ما را مس کنید.”

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*