خانه / آخرین اخبار / واکنش شدید به ساخت «فاطما گل» ایرانی

واکنش شدید به ساخت «فاطما گل» ایرانی

این قضاوت‌ها درباره سریال‌های ترکی و حالا عزم جزم ضیاءالدین دری، کارگردان مشهور سینما و تلویزیون برای ساخت فیلم و سریالی از روی سریال ترکی «فاطما گل»‌ آب پاکی است روی دست تمام هنرمندانی که تا به حال دم از آبکی بودن سریال‌های ترکی می‌زدند.

قسم روباه را باور کنیم یا دم خروس را؟ تمام انتقادها به سطحی بودن سریال‌های ترکی و خانمان برانداز بودن آنها را یک طرف بگذارید و اینکه قرار است نسخه ایرانی سریال «‌فاطما گل» در ایران ساخته شود را طرفی دیگر.

 

همسر فاطما گل سیدضیاءالدین دری سریال ترکی

این قضاوت‌ها درباره سریال‌های ترکی و حالا عزم جزم ضیاءالدین دری، کارگردان مشهور سینما و تلویزیون برای ساخت فیلم و سریالی از روی سریال ترکی «فاطما گل»‌ آب پاکی است روی دست تمام هنرمندانی که تا به حال دم از آبکی بودن سریال‌های ترکی می‌زدند.

ظاهراً اوضاع سوژه‌یابی در سینما و تلویزیون ایران خیلی بحرانی است؛ بحرانی تا حدی که حالا فیلمسازان و سریال‌سازان برای آثار جدید خود به سریال‌های ترکی پناه می‌برند. وقتی چهره مطرح و پیشکسوتی چون ضیاءالدین دری با آن آثار مشهورش چون «‌کیف انگلیسی» و «کلاه پهلوی» دم از ساخت نسخه ایرانی سریال «‌فاطما گل» می‌زند، می‌توان عمق ماجرا را سنجید.

دری می‌خواهد فیلم و سریالی به نام «‌زینب» بسازد که به گفته او برگرفته از «‌فاطما گل»‌ اما نسخه منطبق بر ویژگی‌های اسلامی و وجوه اخلاق‌گرایانه است. این خبر اولین بار در سینماژورنال منتشر و صحت آن صبح روز گذشته و بعد از گفت‌وگوی دری با خبرگزاری «تسنیم» رسماً تأیید شد.

احتمالاً اسم شخصیت اول فیلم و سریال او به جای فاطما گل، زینب است؛ دختری که سرنوشت شومی مثل سرنوشت فاطما گل برایش رقم می‌خورد و البته ادامه ماجرا را می‌توان حدس زد. دری در جایی گفته است که در سریال «‌زینب» می‌خواهد عاقبت کار شخصیت‌های منفی و کنتراست آن با فرجام کار شخصیت‌های مثبت را تصویرسازی کند؛ این دقیقاً همان چیزی است که در سریال «فاطما گل» اتفاق می‌افتد.

اینکه سینما به بیان معضلات جامعه، روانشناسی و ارائه راهکار برای مشکلات پیچیده آن نیاز دارد جای خود، اما نکته مغفول مانده در سوژه به ظاهر جذاب ساخت فیلم و سریال از روی «فاطما گل» ‌این است که حالا دیگر کمبود خلاقیت در حوزه فیلم و سریال‌سازی، هنرمندان کشورمان را به سوی سریال‌های ترکی کشانده است؛ سریال‌هایی که وقتی پایش می‌افتد از سوی جامعه هنری کشور آبکی خوانده شده و از نظر سطح کیفی مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

وقتی دست و پای تلویزیون برای تولید برنامه جذاب بسته باشد و با وجود مشکلات مختلف در جامعه و فرهنگ عمومی امروز، سوژه‌یابی مناسبی برای ساخت فیلم و سریال صورت نگیرد، سطح فیلم و سریال‌سازی در کشور به جایی می‌رسد که هنرمندان به سراغ همان سریال‌های ترکی می‌روند؛ آثاری که قبلاً از آن انتقاد می‌کردند.

اکنون کارگردان سریال «‌کلاه پهلوی»‌ در مرحله نگارش سیناپس بوده و در عین حال به فکر نسخه سینمایی و سریالی اثر است؛ او گفته است: «‌من روی سوژه‌های مختلفی کار و  ادعا می‌کنم که می‌شود چنین کاری در سینما و تلویزیون ساخته شود. این بحث ریشه‌ای است و بالاخره باید به سراغ آن رفت؛ ما سینماگران نیز بحمدالله قانون را به خوبی می‌دانیم و فکر نمی‌کنم مشکلی پدید‌ آید.»

اینکه چرا دری برای پرداختن به موضوع تجاوز در جامعه و رسیدن شخصیت‌های منفی به فرجام کار و عاقبت‌به‌خیر شدن شخصیت‌های مثبت می‌خواهد عیناً از یک سریال ترکی اقتباس کند در نوع خودش سؤال‌برانگیز است؛ چراکه این کار به خودی خود تبلیغ و ترغیبی برای تماشا و دنبال کردن این سریال‌هاست، آن هم در حالی که در سال بارها و بارها نسبت به سریال‌های ترکی و تأثیرات خانمان‌برانداز آنها بر خانواده‌های ایرانی نقدهای تندی صورت می‌گیرد.

اکنون دری برای ساخت نسخه ایرانی‌«فاطما گل» منتظر بودجه‌های دولتی و کمک تلویزیون است؛ او مشغول جذب حمایت مالی برای تولید این اثر سینمایی است تا در صورت حمایت و استقبال کار را شروع کند و کلید بزند اما اینکه نهادهای دولتی برای ساخت نسخه‌ای اقتباسی از سریال ترکیه‌ای «فاطما گل»‌ چه برای سینما و چه برای تلویزیون ریسک کنند و وارد بحث حمایت‌های مالی شوند، مبهم باقی می‌ماند. بعید به نظر می‌رسد که دولت و تلویزیون برای ساخت اثری که از یک سریال ترکی الگوبرداری شده کمک‌های خود را به دری پیشکش کنند، هرچند برای چنین پیش‌بینی هنوز زود است.

منبع: روزنامه جوان

۳ آخرین نظرات کاربران و بینندگان

  1. کلا از تقلید فیلم و سریال خوشم نمیاد . اما اینکه ترکی باشه یا فارسی یا آمریکایی چه ربطی به موضوع داره مهم موضوعشه.

  2. آخه تو این جامعه که اینقدر موضوع برا فیلم سازی داره چرا باید تقلید بشه اونم از یک سریال ترکی آبکییییییییییییییییییی و مبتذل

  3. دوقلوهای افسانه ای

    هببینید بیاین یکم به بازیگرای خارج احترام بزاریم همان گونه که اونا تو خیلی از جشنواره هاشون به بازیگرای ما که ظاهرا ایرانی و مسلمونن احترام می زارن خود شماهاها هم خیلی از بازیگرای ایرانی رو تو جشنواره با تیپ هایی که ملیت مارو زیر سوال می بره ظاهر شدند دیدید ولی خارجی ها به خودشون اجازهی نمی دن که راجع به ما نظری بدن برن سات هم یک بازیگر ترکیه ای است توجه کنید فقط بازیگر و هیچ کاری خلاف عرف جامعه ی خودش انجام نداده متا سفانه ما ایرانی ها وقتی صف های طلاقو میبینم تقصیر ماهواه می ندازیم ولی تو ماهواره فقط صحنه ی خیانت یا به قول شما هرزه گری نیست نگاه کنید این جور چیزا تو ایران هم راحت به چشم می خوره فقط ما نمی خواهیم قبول کنیم اگه وضعیت ما الان اینه فقط به خاطر فکرای منفی خودمون نه به خاطریه خیانت ساختگی توی فیلم

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*