خانه / بورس و سهام / انحرافات شدید در مفروضات شرکت پتروشیمی غدیر “شغدیر” + حداکثر سود سهم چقدر است؟

انحرافات شدید در مفروضات شرکت پتروشیمی غدیر “شغدیر” + حداکثر سود سهم چقدر است؟

با توجه به در پیش بودن عرضه اولیه احتمالی شغدیر، نکاتی در خصوص صورتهای مالی این شرکت بر اساس صورتهای مالی میان دوره ای ۹۳ و پیش بینی سود ۹۴ شرکت بررسیها نشان می دهد شرکت شغدیر نه از منظر حمایت سهامدار عمده و نه از منطر عملیاتی و سود آوری شرایط قابل قبولی ندارد و توان سودآوری سهم کمتر از ۳۰% آن چیزی است که به عنوان بودجه سال ۹۴ شرکت پتروشیمی غدیر در اختیار فعالان بازار سرمایه قرار گرفته است:

۱٫ سهامدار عمده شغدیر ، شرکتتاپیکومیباشد که متاسفانه این سهامدار سایقه مناسبی در خصوص حمایت از سهام شرکتهای زیر مجموعه ندارد، در این خصوص عملکرد نامناسب و عدم حمایت از سهام شرکتهای زیر مجموعه تاپیکو باعث کاهش نقدشوندگی سهام بنیادین زیر مجموعه این شرکت شده و عملا کاهش اقبال به نمادهای بنیادین این گروه را موجب شده است. علت این امر به دستورالعملهای داخلی و ساختار دولتی این شرکت باز می گردد. به علت وجود برخی آیین نامه ها و عدم به روز رسانی انها با توجه به شرایط روز بازار سرمایه، خرید و حمایت از سهام شرکتهای زیر مجموعه شرکت تاپیکو ناممکن شده است، برای مثال برای انجام معاملات بیش از ۱ میلیارد تومان ( برای مثال) در برخی شرکتهای سرمایه گذاری دولتی، نیاز به کسب مجوز از هیئت مدیره و یا کسب مجوز کمیسیون معاملات می باشد که به علت زمان بر بودن، عملاا امکان خرید سهام در یک روز مشخص وجود ندارد.

۲٫سود سال ۹۳شغدیر، تنها ۴۱ ریال برآورد شده است ( که البته در ادامه خواهیم دید که برآورد آن نیز زیر سوال است) و برای سال ۹۴ این سود ۷۰۰ درصد افزایش یافته است و به ۳۱۲ ریال رسیده است! جدای از اینکه مفروضات این سود را جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد، باید عنوان کنیم که در صنعت پتروشیمی اتفاق خاصی رخ نداده است که شرکتی، بتواند در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ چنین رشد سودی را تجربه کند، قیمت محصولات پتروشیمی با افت مواجه شده است و همانطور که در ادامه بدان اشاره خواهیم کرد، مفروضات صورتهای مالی پتروشیمی غدیر با شرایط روز تفاوتهای قابل ملاحظه ای دارد. به نظر می رسد این صورتهای مالی چند ماه پیش و با مفروضات قیمتی غیر از وضعیت فعلی تهیه شده باشد به طوریکه مفروضات در نظر گرفته شده بسیار خوش بینانه به نظر می رسد.

۳٫ مفروضات در نظر گرفته شده برای فروش و تولید دارایانحرافات قابل توجهی با شرایط واقعیمی باشد، که البته حسابرس به یکی دو مورد آن اشاره کرده است اما تعداد انجرافات بیش از مقدار فعلی می باشد. سرفصل فروش برای سال ۹۴ حدود ۲۱ درصد افزایش یافته است. فروش شرکت در سال ۹۳ حدود ۲۸۳ میلیارد تومان و برای سال ۹۴ حدود ۳۴۲ میلیارد تومان برآورد شده است. فروش شرکت در سالهای ۹۱ و ۹۲ به ترتیب ۲۴۰ و ۲۲۰ میلیارد تومان بوده است. نرخPVCصادراتی شرکت که تناژ آن حدود ۵۱۰۰۰ تن می باشد و ۲۵ درصد از سبد محصولات شرکت را تشکیل می دهد بیش از ۸۹۷ دلار برای هر تن در نظر گرفته شده است و این در حالیست که قیمتPVCصادراتی ایران حدود ۲۵-۲۷ دلار کمتر از نرخ اعلامی شرکت است همچنین نرخ تسعیر ارز حدود ۳۲۰۰ دلار در نظر گرفته شده است که حدود ۳-۴ درصد با نرخ روز فاصله دارد در صورتیکه نرخ تسعیر ارز را ۳۳۰۰ تومان قرار دهیم، فروش صادراتی شرکت به ۱۴۶ میلیارد تومان می رسد که با مبلغ فروش اعلامی شرکت برابر است- این درحالیست که فرض کنیم شرکت ارز خود را با نرخ آزاد به فروش می رساند.

در خصوص فروش داخلی نیز در صورتی که آخرین قیمات اعلامی بورس کالا را مبنا قرار دهیم، فروش داخلی از منظر قیمتی قابل قبول و واقع بینانه در نظر گرفته شده است.

اما فرضیه اصلی فروش که باعث خوش بینانه در نظر گرفتن سود سال ۹۴ شده است دو برابر کردنمقداروتناژفروش صادراتی می باشد که توضیحی درباره آن داده نشده است ، سود ناخالص شرکت نسبت به سال ۹۳ حدود ۱۵۲ درصد رشد نشان می دهد. از سود ناخالص ۵۶۰ میلیارد ریالی شغدیر در بودجه ۹۴، حدود ۵۰% (معادل ۲۶۷ میلیارد ریال) متعلق به فروش صادراتی می باشد که این مقدار ۱۶۰ درصد رشد نسبت به فروش صادراتی سال گذشته ( معادل ۱۰۰ میلیارد ریال) نشان می دهد. به نظر می رسد این فرضیه بسیار خوش بینانه در نظر گرفته شده است و افزایش ۱۶۰ میلیارد ریالی سود ناخالص در بودجه ۹۴ ناشی از افزایش تناژ فروش صادراتیPVCنسبت به سال گذشته، ۱۲۳ ریال به سود هر سهم سال ۹۴ اضافه کرده است بنابراین در صورتیکه تناژ صادراتی را معادل سال قبل در نظر بگیریم، سود شرکت ۱۲۳ ریال کاهش می یابد و ۳۲۱ ریال سود اعلامی سال ۹۴، تا اینجای محاسبات ما به ۱۸۹ ریال می رسد.

۴٫ در محاسبهبهای تمام شدهبرای سال ۹۴ نیز مفروضات غیر واقعی به چشم می خورد. مواد اولیه اصلی شرکت اتیلن و کلر می باشد. در محاسبات مربوط به خرید طی دوره برای سال ۹۴، قیمت کلر برای هرتن ۴۴۰۰۰۰۰ ریال و قیمت هر تن اتیلن ۲۲۵۰۰۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده است که هر دو قیمت در نظر گرفته شده پایین تر از قیمتهای فعلی بازار می باشد. قیمت کلر در بازارهای جهانی در محدوده-۱۶۵ -۱۷۵ نوسان دارد که با در نظر گرفتن قیمت ارز آزاد، قیمت خرید کلر ۵۶۰۰۰۰۰ و با در نظر گرفتن ارز مبادلاتی ۴۸۴۰۰۰۰۰ ریال قیمت هر تن دلار بدست خواهد آمد. در بهترین حالت قیمت کلر در بودجه حدود ۱۰ درصد بالاتر از رقم اعلامی شرکت خواهد بود. بنابراین باید حدود ۳٫۳ میلیارد تومان دیگر تنها بابت ما به التفاوت خرید کلر باید به بهای تمام شده شرکت اضافه کنیم. قیمت خرید اتیلن نیز بسیار پایین و خوش بینانه در نظر گرفته شده است. قیمت اتیلن صادراتی نیز در محدوده ۱۰۵۰ دلار برای هر تن در نوسان است که در صورتیکه ارز مبادلاتی را هم برای خرید در نظر بگیریم اختلاف قیمت قابل توجهی در خصوص خرید اتیلن نسبت به قیمت اتیلن صادراتی خواهیم داشت. قیمت داخلی اتیلن نیز در محدوده ۲۶۵۰۰۰۰-۲۷۵۰۰۰۰ ریال برای هر تن در نوسان است که در خوشبینانه ترین حالت حدود ۲۰ درصد با نرخهای خرید شغدیر در بودجه ۹۴ اختلاف دارد. در صورتیکه این نرخ را به بهای خرید اتیلن اضافه کنیم حدود ۲۵ میلیارد تومان دیگر به هزینه خرید ۱۳۲ میلیارد تومانی اتیلن در بودجه ۹۴ اضافه خواهد شد. بنابراین حدود ۲۹ میلیارد تومان دیگر باید به بهای تمام شده شغدیر اضافه کنیم. با اضافه کردن این مبلغ چیزی از سود ۳۱۲ ریالی شغدیر باقی نمی ماند! در محاسبات فوق ما فروش صادراتی را معادل سال قبل در نظر گرفتیم، ممکن است صادرات شرکت رشد معقولی داشته باشد اما رشد در نظر گرفته شده فاقد توجیه می باشد.

۵٫ از نظر ما سود برآوردیبودجه ۹۳شرکت نیز تا این لحظه خوش بینانه است، شرکت در ۹ ماهه سال نخست تنها ۱۷ ریال از سود خالص را پوشش داده است و تنها ۲۰۸ میلیارد تومان از ۲۸۳ میلیارد تومان فروش بودجه را در ۹ ماهه نخست پوشش داده است! و شرکت عنوان نکرده است حدود ۸۴ میلیارد تومان فروش دیگر را در سه ماهه سوم ( با در نظر گرفتن افت قابل ملاحظه قیمت محصولات پتروشیمی و رکود بازار) به فروش رسانده است!

۶٫ حدود ۴۴ درصد سود خالص سال ۹۳ ناشی از سود سپرده است و در صورتهای مالی سال ۹۳ افزایش شدید هزینه ها ( در همه موارد) دیده می شود که سیگنال مناسبی برای سهم نیست.

جمع بندی:

در بهترین حالت و صرفا با تکیه بر مفروضات فعلی، در خوش بینانه ترین حالت به نظر نمی رسد پتروشیمی غدیر حتی بتواند به سودی بیش از ۱۰۰ ریال برای سال ۹۴ دست یابد، این سهم تنها در صورتیکه به قیمتهای بسیار کمتر از نرخ اسمی عرضه شود می تواند برای خرید جذاب باشد در غیر این صورت تنها به محملی برای نوسانگیری و صف خرید کوتاه مدت و فروش و رها کردن سهم تبدیل خواهد شد. بهتر است سرمایه گذاران نسبت به موارد عنوان شده عنایت لازم را داشته باشند و صرف اینکه سهم عرضه اولیه است سایر سهام خود را به اتش نکشند و در صف خرید شغدیر و در هر قیمتی حاضر نشوند. بار دیگر توجه شما را به اولین بند این گزارش و عدم حمایت سهامدار عمده از سهام سایر شرکتهای زیر مجموعه خود جلب می نماید

*شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر ( اماکو)

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*