خانه / بورس و سهام / دهن کجی حقوقی ها به بازار/ این افراد معضل امروز بورس هستند

دهن کجی حقوقی ها به بازار/ این افراد معضل امروز بورس هستند

با اتمام ساعات معاملات روز دو شنبه ۹۴٫۲٫۲۱ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۸۲ واحد رشد به رقم ۴۵۴۹۵ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۶۹۷ واحد افزایش عدد ۱۳۰۲۱۱ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۷۸ واحد صعود به رقم ۲۶۹۶۹ واحد رسید.

همچنین در این روز “وبملت” با ۳۵ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “کچاد” با ۱۲۵ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۸ واحد افزایش به رقم ۷۱۹ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۰۳۹ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۲۳۹۵ میلیارد ریال رسید.

امروز بازار سرمایه لباسی سبز به تن کرد و قیمت اکثر سهام موجود در بازار با افزایش رو به رو شد تا به مدد این روند مثبت، شاخص با رشد ۱۸۳ واحدی دوباره به مرز ۶۳ هزار واحدی برگردد.

به گزارش بورس نیوز، امروز در شرایطی بورس با رشد قیمت سهام و شاخص کل همراه شد که طی چند وقت اخیر در روندهای منفی حاکم بر معاملات میزان نزول شاخص همواره در حدود ۵۰۰ واحد بوده، اما الآن در حالی ۱۸۰ واحد رشد کرده تا تنها بتواند لب مرز ۶۳ هزار واحدی خود را حفظ کند.

شاید نکته مهم این باشد که سرمایه گذاران حقوقی مدت هاست با دهن کجی به سهامداران و سرمایه گذاران حقیقی و حتی متولیان بازار سرمایه اقداماتی انجام می دهند که معلوم نیست لین رفتار با چه هدفی انجام می شود.

به عنوان مثال امروز در حالی شاهد روند مثبت و افزایش قیمت سهام بودیم که حضور حقوقی ها در نمادهای قابل معامله در بازار در قامت خریدار کم رنگ بود.

بدین ترتیب در شرایطی شاخص پس از شش روز معاملاتی منفی، توانست امروز با افزایش همراه شود که مثلاً نماد “وبصادر” مورد هجوم حقوقی ها برای عرضه سهام مواجه شد؛ بطوریکه صف خرید سهام این بانک در قیمت ۸۲ تومان توسط حقوقی ها واگذار شده در این نماد، حدود ۱۸٫۷ میلیون سهم توسط فروشندگان حقوقی رقم بخورد.

در نماد بانک ملت نیز شرایطی مشابه را داشتیم؛ بطوریکه فروش حقوقی ها در این نماد نیز به نسبت حجم معاملات بالا بود.

البته این مورد تنها به وضعیت معاملاتی در نماد بانک ها نیز محدود نشد و در میان خودرو سازان نیز همین رفتار قابل مشاهده بود تا در نمادهای “خودرو”، “خساپا” و “خپارس” بیشترین حجم فروش سهام توسط حقوقی ها محقق گردد.

پالایشی ها نیز که امروز همگی با صف خرید سهام معاملات خود را به پایان رساندند، از این قضیه مستثنی نماندند تا بخش زیادی از این صفوف به دست سهامداران حقوقی آنها واگذار شود.

به هر ترتیب کلیت بورس و شاخص های آن در حالی پس از گذشت شش روز معاملاتی منفی، امروز شاهد رشد قیمت سهام و سبز پوش شدن تابلوی معاملات بودیم که هنوز در خصوص اینکه این روند چقدر تداوم داشته باشند و چند روز دیگر رنگ سبز بر تن بازار باقی بماند، ابهاماتی وجود دارد و به نظر می رسد این روزها تداوم سیر صعودی و مثبت بسته به حال و روز حقوقی ها و چگونگی عملکرد و رفتار آنها داشته باشد.

از این رو، آنچنان که نکته اساسی و اصلی این است که چرا سرمایه گذاران حقوقی در روزهای منفی و زمانی که بازار با روند نزولی دست به گریبان است، تماشاگر هستند؛ حال آنکه به محض شکل گیری کوچکترین بارقه امید و حرکت قیمت سهام شرکت ها به سمت روند صعودی پیکان های عرضه خود را در نمادهای مختلف به سمت بازار نشانه می گیرند و با این رفتار خود عملاً مانع از رشد بورس و ایجاد ثبات و آرامش در آن می شوند.

به اعتقاد اهالی تالار به نظر می رسد شاید حقوقی ها خود را از این بازار جدا می دانند و یا با لجبازی با عاملی نا شناخته به مال خود و دیگر بازیگران بازار آسیب می زنند.

بگذارید بی تعارف بگوییم؛ شاید بزرگترین معضل این روزهای بورس همین حقوقی هایی باشند که گاهی از روی خود خواهی و تنها براساس منفعت خود عملکردی دارند که عواقب سنگین آن را دیگر سرمایه گذاران به ویژه حقیقی ها به دوش می کشند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*