خانه / بورس و سهام / کفگیر بزرگان بورس به ته دیگ خورده ؟! / بی اعتنایی حقوقی ها به تقاضای وزیر

کفگیر بزرگان بورس به ته دیگ خورده ؟! / بی اعتنایی حقوقی ها به تقاضای وزیر

علی طیب نیا از مدیران بانک های ملت، تجارت، صادرات، سپه و ملی در خواست کرد تا از طریق تزریق نقدینگی به بورس نسبت به حمایت از بازار سهام و سهامدارانش اقدام کنند.
وزیر امور اقتصاد و دارایی در پی تداوم روند کاهشی شاخص کل و ارزش سهام شرکت های بورسی و نیز اعتراض های جمعی از فعالان بازار سرمایه نسبت به وضعیت کلی بورس، جلسه ای طی دوشنبه هفته گذشته با حضور مدیران بانک ها و برخی مقامات و متولیان بازار سرمایه برگزار کرد تا ضمن بررسی شرایط پیش آمده راهکارهای موجود جهت برون رفت از این وضعیت را بررسی کنند.

بر اساس اطلاعات موجود و اخبار منتشر شده، در جلسه مذکور علی طیب نیا از مدیران بانک های ملت، تجارت، صادرات، سپه و ملی در خواست کرد تا از طریق تزریق نقدینگی به بورس نسبت به حمایت از بازار سهام و سهامدارانش اقدام کنند.

 اگرچه انتشار این خبر بار دیگر با رقه های امید برای ایجاد رونق نسبی در بورس را در دل سهامداران ایجاد کرد تا مدیران بانک ها نیز با پاسخگویی به درخواست وزیر اقتصاد، بازار سرمایه را برای احیاء شدن و تغییر روند یاری کنند، اما پس از گذشت چند روز از این جلسه، فعالان بازار سرمایه معاملات اولین روز از هفته جاری را با افت شاخص و ارزش سهام شرکت های بورسی آغاز کردند و هیچ خبری از حمایت ها و پشتیبانی های وعده داده شده از سوی مدیران بانک ها نبود و حتی سهام گروه بانکی بویژه “وبملت” و “وتجارت” که در لیست مذکور قرار داشتند، با روند منفی قیمتی سهام خود بر افت امروز شاخص مزید بر علت شدند.

به طوریکه شاخص با کاهش حدود ۱۱۱ واحدی و تحت تأثیر روند کاهشی قیمت سهام اغلب گروه ها بویژه پتروشیمی، بانک و خودرو بتدریج از مدار ۶۳ هزار واحدی فاصله می گیرد و خود را به یک کانال پایین تر یعنی ۶۲ هزار واحدی نزدیک می کند. در این بین نیز”پارسان” و “شبندر” دو تک نمادی هستند که با اعمال اثر مثبت سعی بر ممانعت از این امر دارند.

بر این اساس می توان گفت بار دیگر مدیران بانک ها و سهامداران حقوقی با بی اعتنایی به تقاضای وزیر اقتصاد همچون گذشته عمل کردند و تنها نظاگر روند منفی بورس و ذوب شدن سرمایه سهامداران آن بودند.

اما در این شرایط از یک سو این سوال مطرح می شود که چرا سهامداران حقوقی و مدیران بانکها دست رد به تقاضای وزیر زدند و این گونه رفتارها این شائبه را در ذهن فعالان بازار سرمایه بوجود می آورد که شاید تخطی از دستور حمایتی وزیر با هدف و منظور خاصی انجام می گیرد که نباید سهامداران از آن بی خبر باشند. از سوی دیگر با نگاهی به روند معاملات سهام بانکها و عدم تمایل سهامداران حقوقی از سهام زیر مجموعه های خود این حدس و گمان در ذهن پدید می آید که شاید کفگیر حقوقی های بازار به ته دیگ خورده و پولی در بساط بزرگان بورس باقی نمانده که حتی از سهام زیر مجموعه های خود حمایت کنند چه برسد به اینکه نسبت به تزریق نقدینگی به بورس اقدام کنند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*