خانه / بورس و سهام / سهام هر چه ابهامش بیش، اقبالش بیشتر

سهام هر چه ابهامش بیش، اقبالش بیشتر

برگرداندن اعتماد یک امر دو طرفه است که در این رابطه هم متولیان بازار و هم سرمایه گذاران خرد باید اقداماتی انجام داده تا این اعتماد بار دیگر به بازار سرمایه کشورمان بازگردد.
مهمترین اتفاقی که در شرایط فعلی بازار باید رخ دهد، بازگرداندن اعتماد سرمایه گذاران به بورس می باشد چراکه طی یک سال و نیم گذشته این روند کاهشی باعث شده تا اعتماد رفته رفته از سرمایه گذاران سلب شود و برخی سرمایه خود را از این بازار خارج کنند.

مدیر صندوق سرمایه گذاری و سبد گردانی کارگزاری صبا تأمین ضمن بیان مطالب فوق اظهار داشت: برگرداندن اعتماد یک امر دو طرفه است که در این رابطه هم متولیان بازار و هم سرمایه گذاران خرد باید اقداماتی انجام داده تا این اعتماد بار دیگر به بازار سرمایه کشورمان بازگردد.

محمد امین قهرمانی در ادامه افزود: از طرف متولیان بازار تصمیماتی که گرفته می شود باید با توجه به شرایط بازار باشد، همچون جلوگیری از پذیرش شرکت های جدید و عرضه اولیه سهام در بورس که نیازمند نقدینگی بالایی می باشند و سرمایه از سهام موجود خارج و به این شرکت های تازه وارد و جذاب وارد می شود که البته از این عرضه ها به طور موقت جلوگیری شده، همچنین تصمیماتی مانند افزایش دامنه نوسان قیمتی، شفافیت و ارسال مستقیم اطلاعات روی کدال می تواند به روند بازار کمک کند.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص کاهش نرخ سود بانکها اظهار داشت: باید دید در کنار این تعدیل نرخ سود بانکی، چه نظارتی انجام خواهد شد و در عمل چه اقداماتی را شاهد می باشیم، علت اینکه بازار به این مسأله واکنشی نشان نداده این است که منتظر اجرایی شدن آن می باشد.

قهرمانی در خصوص چرایی اقبال بازار به سهام زیان ده اظهار داشت: یکسری از شرکت های زیان ده وابسته به مسائل مذاکرات بوده و بازار انتظار دارد این شرکت ها در صورت لغو تحریم ها با رشد زیادی همراه شوند همچنین متأسفانه در شرایط فعلی بازار به سمت سهام با ابهام بیشتر حرکت می کند چراکه اخبار و شنیده ها پیرامون این سهام بیشتر بوده و نوسانات بسیار بالایی دارد و سرمایه گذاران با پذیرفتن ریسک بالا این سهام، نسبت به آنها به امید کسب بازدهی اقبال نشان می دهند.

وی در ادمه افزود: امکان اینکه یک شرکت که در شرایط فعلی با زیان انباشته همراه است، در صورت بهبود وضعیت اقتصادی و لغو تحریم ها به سوددهی برسد بسیار بیشتر از شرکتی است که در شرایط فعلی سود شناسایی می کند چراکه شرکت های زیانده با اینکه ریسک بیشتری دارند در صورت لغو تحریم ها بازدهی بالاتری نیز به سرمایه گذار می دهند.

وی در پایان اظهار داشت: علاوه بر تمامی مسائل ذکر شده، متأسفانه طی سالهای گذشته اغلب سرمایه گذاران سودهای بالایی از سرمایه گذاری در بورس دریافت کرده اند که این به یک فرهنگ بین آنها تبدیل شده و سطح توقعات و انتظاراتشان بسیار بالا برده است که در این خصوص پیشنهاد می شود فعالین بازار سرمایه نسبت به وضعیت اقتصاد کشور و شرکت ها واقع بین باشند و با چشم های باز به سرمایه گذاری بپردازند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*