خانه / بورس و سهام / فقط دعا کنیم / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس

فقط دعا کنیم / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس

با اتمام ساعات معاملات روز چهار شنبه ۹۴٫۲٫۳۰ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۸ واحد افزایش به رقم ۴۶۰۷۵ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۲۷۰ واحد افزایش عدد ۱۳۰۷۴۱ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲۴ واحد افزایش به رقم ۲۶۹۹۲ واحد رسید.

همچنین در این روز “همراه” با ۳۵ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “شنفت” با ۹ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۰٫۲ واحد کاهش به رقم ۷۲۷ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۷۳۹ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۲۰۲۴۶ میلیارد ریال رسید.

بازار سرمایه امروز هم بی جان و بی رمق معاملات خود را سپری کرد تا این بازار بی تحرک فقط علائم حیات را داشته باشد.

طی معاملات روز جاری سهام بانکی ها هم نتوانستند روند دو روز گذشته خود را حفظ کنند البته این روند در نماد شرکت های “وبصادر” ، “وبملت” و نیز “تجارت” بیشتر به چشم می خورد چراکه حساسیت اهالی بازار و کلاً بازار سرمایه به این نمادها بیشتر بوده و تغییر روند حرکتی آنها می تواند روند بازار سرمایه را دستخوش تغییر کند.

بر اساس گزارش بورس نیوز، ارزش معاملات بازار سرمایه طی روز جاری بدون احتساب معاملات بلوکی همانند روزهای گذشته بسیار اندک و تأسف بار بود بطوریکه هیچ اشتیاقی از سوی حقیقی ها و حقوقی ها برای خرید سهام دیده نمی شود هرچند که نایی هم برای فروش باقی نمانده.

امروز در گروه پتروشیمی بورس اگرچه روندی متعادل را شاهد بودیم اما صحبت های روز گذشته وزیر نفت در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی ها و حذف رانت از این صنعت به علامت سؤال بزرگ بر جا مانده از اواخر سال ۹۲ تاکنون پاسخ داد تا مشخص شود افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها به ۱۵ سنت و سپس تغییر آن به ۱۳ سنت، پیشنهاد دولت بوده نه مجلس چراکه از آن زمان تاکنون یکی از متهمان ردیف اول روند سقوط بورس افزایش نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی معرفی شد که دولت این پشنهاد را از سوی مجلس عنوان می کرد و مجلس دولت را.

جالب است که مسئولین ما نگران ایجاد رانت در صنعتی می باشند که بیشترین ارزآوری را برای کشور به همراه دارد و نقش بسیار بزرگی در گرداندن چرخهای اقتصادی کشور ایفا می کند. متأسفانه مسئولین به گونه ای در خصوص این صنعت بزرگ و شرکت های فعال در آن صحبت می کنند که گویی چون شرکت های آن خصوص هستند پس اصلاً متعلق به این مرز و بوم نمی باشند، واقعاً در کشورهای دیگر هم در خصوص حمایت از تولید داخل و بخش خصوص اینگونه عمل می شود؟

از سویی دیگر گفته می شود امروز بانک رفاه اقدام به خرید بلوک ۵۱ درصدی شرکت پتروشیمی امیر کبیر کرد، اقدامی بسیار جالب توجه بود چون تا آنجاییکه ما خبر داشتیم بانکها باید ظرف مدت مشخص شده ای از بنگاه داری خارج شوند حالا بانک رفاه به چه هدفی اقدام به این موضوع کرده سؤالی است که باید مدیران آن پاسخگو باشند.

از سویی دیگر در گروه ساختمانی بورس امروز شاهد اقبال سهامداران به این گروه در پی مصوبه دیروز شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش وام مسکن بودیم.

این مصوبه تنها یک حرف برای اقتصاد کشور به همراه دارد و آن اولویت اول دولت در ایجاد رونق در بازار مسکن می باشد. واقعاً نمی فهمیم که این همه تلاش مسئولین برای ایجاد رونق در بازار غیر مولد مسکن برای چیست. تا آنجاییکه ما به یاد داریم معمولاً بحران های اقتصادی از همین وام های مسکن بدون پشتوانه سپرده بانکی شروع شده که نهایتاً ورشکستگی بانکها را به همراه داشته است که نمونه بارز آن بحران مالی آمریکا در سال ۲۰۰۸ می باشد.

جالب است که ظاهراً مسئولین امر شرایط و وضعیت نا مساعد فعلی دماسنج اقتصاد را نمی بینند اما برای رونق بازار مسکن اینگونه در تلاش هستند. جالب است که بانکها برای ورود نقدینگی به بورس پول ندارند اما برای ارایه تسهیلات مسکن بدون سپرده بانکی متقاضیان مشکلی ندارد. شاید بازار مسکن تبدیل به یک بازار مولد اقتصادی شده و ما از آن بی خبریم.

در گروه خودرویی بورس هم که روند مشهود و مشخص بود، بی رمقی گروه در کنار عرضه حقوقی ها و بی اعتنایی سهامداران عمده به کاهش ارزش دارایی هایشان همین شرایطی رقم زده که می بینید. باخبر شدیم دو تا از متقاضیان خرید تیم های استقلال و پرسپولیس شرکت های ایران خودرو و سایپا می باشند، این دو شرکت کم دسته گل بر سر تیمهای قبلی خود یعنی پیکان و سایپای البرز زده اند حالا می خواهند دو تیم تهرانی را مزین کنند.

در پایان خبر خاصی نیست جز آنکه پول نیست و حس و حال سرمایه گذارای هم از میان فعالان بورس رفته و فقط باید دعا کنیم که لااقل همین روند ثبات داشته باشد، حداقلش اینه که خودمان را راضی می کنیم که تهش همین جاست.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*